>>Eikä kukaan tietysti voi väittää itse Laestadiuksen (1800 - 1861) saarnanneen internettiä vastaan!
>>
ei kai sentään myöskään tv-vastaanotinta vastaan?
>>Minun teoriani on käytännöllisyys: eläminen modernissa yhteiskunnassa menisi aivan liian hankalaksi ilman tietokonetta ja verkkoyhteyksiä. Luonnollisesti se on mahdollista, mutta esim. liikeasioiden hoitaminen muuttuisi todella työlääksi. Bisneksessä aika on rahaa!
>>
No elämä ei todellakaan ole sen ihmeellisen vaikeaa nykypäivänä ilman nettiä. Silkkaa olettamusta. Sen sijaan yrittämisestähän on valtakunnankin tasolta lestaadiolaisten periaatteiden tyhjäksi tekeminen tunnettua.
Löytyy eräskin pyöreähkö herrashenkilö televiissorista silloin tällöin lihajalosteitaan mainostaen. Kyseinen yritys on täysin tämän uskontokunnan omistuksessa. Periaatteet on tietenkin helpompi heittää romukoppaan silloin kun niistä sattuu olemaan firmalle haittaa taloudellisesti?
Anteeksi suhteellisen uuden aiheen esille nosto, mutta vastaus kiinnostaa niin kovasti.
Ei ole olemassa vastausta teillä?
6
728
Vastaukset
- Pilvilinna
Tuntuuko siltä, kuin internetin tuomat kiusaukset ovat ylitsepääsemättömiä? -Neuvon siinä tapauksessa irtisanomaan internet-liittymäsi ja myymään modeemin ym. välineet pois. Kyllä näin voi toimia ilman yhteistä päätöstäkin, eihän sinun kyläillessä tarvitse tietokoneelle mennä.
--Parempi on sinun ilman internetiä Taivaan valtakuntaan käymän, kuin surffata ikuiseen kadotukseen.--- Anterox
Mikäs leipäpappi meille nyt alkoi saarnata? Netissä hätistelemässä muita pois netistä!
Tuo vaihtoehtojen asettaminen on todella epäreilu. Ilman nettiä taivaaseen / surffaten helvettiin. Entäs jos surffaakin kirkkauteen tai päätyy kieltäytymällä manalan hiilihangon varteen? Tai valitsee kohtuuden ja on onnellinen?
Nimimerkkisi ja kirjoituksesi perusteella rakentelet todellakin aivan ikiomia unikuviasi. Asetelma oli alkujaankin tv vs. netti, ja se kuinka tv on kielletty, mutta netti ei.
hohhoijjaa.Anterox kirjoitti:
Mikäs leipäpappi meille nyt alkoi saarnata? Netissä hätistelemässä muita pois netistä!
Tuo vaihtoehtojen asettaminen on todella epäreilu. Ilman nettiä taivaaseen / surffaten helvettiin. Entäs jos surffaakin kirkkauteen tai päätyy kieltäytymällä manalan hiilihangon varteen? Tai valitsee kohtuuden ja on onnellinen?
Nimimerkkisi ja kirjoituksesi perusteella rakentelet todellakin aivan ikiomia unikuviasi.silmä kauniiseen kätöseen ja lue mitä kirjoitin, ehkä menee tajuntaan, ehkä ei. Vihjeenä kuitenkin, että ymmärsit asian päin ..
- melli
No kerros vähän enemmän ,kun minullakin on noita uskovia vastaan jotakin hampaan kolossa. Ihan sen vuoksi ,etten kasvattaisi yrittäjän mahaa ja muutenkin.
Atria
Pouttu
Snellman vai kuka...? - hyhhyh
Ja Suomen valtakunnan eräs suurimmista media-alan yrityksistä (kattaa niin televisiota, jos minkainlaisia maallisia lehtiä, rockradiokanavia jne.) on yritys, jonka pääpomona on tämän samaisen, nyt puheena olevan herätysliikkeen, aktiivi ja tunnollinen jäsen.
Että se siitä vanhoillislestadiolaisten netti, televisio, rockmusiikki, bisnestä millä hinnalla tahansa jne. rajotteista. Niin kauan kun rahaa tulee, silloin ei syntiä ole rock, ei televisio, ei mediaan liittyvä kaupallisuus jne. Mutta köyhemmille lestadiolaisille se kaikki sama saarnataan synniksi. Sitä kutsutaan myös kaksimielisyydeksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5168808Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556086Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3555122Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984321Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664033SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843902- 911828
- 1031384
- 47949