En ole vuosiin tehnyt jäälyhtyjä. Laitoin illalla ämpäreihin vettä, milloin voin kumota ne, etteivät jäädy kokonaan?
Auttakee!
avuton
7552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitähän jos kokeilisit. Kumihanska käteen ja käsi ämpäriin. Tai kaadat sulan veden pois niin näet onko tarpeeksi jäätä. Jos ei, lisäät vettä takaisin. Muutaman sentin paksuiseksi me aikoinaan lyhty jäädytettiin.
on yön yli 10-asteen pakkasessa, se on tdn jo aamulla valmis. Kaada varovasti, ettei halkea. Ja reiän teossa ole tarkkana, seki voi hajottaa lyhdyn. Yleensä jään paksuuden näkee päältä katsoen, tirkistelehän.
siis miten se nyt tehdään?
Eli illalla laitan vettä ämpäriin ja ulos,
mutta aamulla kaadanko sen ämpäristä pois ja sitten teen reijän...
Mutta millä?
Ja miten se vesi saadaan sieltä pois?
Äitini aina laittoi kun olin lapsi ja nyt olen
ajatellut tekeväni lapsieni kanssa kauniit lyhdyt.
Laitat ämpäriin vettä ja jätät ämpärin ulos. Riippuu vähän pakkasesta kuinka kauan ämpärin tarvitsee olla ulkona.
Jään paksuuden näkee kun katsoo ämpäriin. (en osaa tarkasti selittää, mutta kun jäätä on riittävästi on siinä noin parin sentin päästä reunasta näkyvissä rinki)
Kun jäätä on riittävästi teet varovasti reijän jäähän (vaikka puukolla tai jos löytyy niin naskalit on hyvät tässä)
Sitten valutat lyhdyn sisällä olevan veden tuon reijän kautta ulos. Sitten ämpäri kumolleen (tavallaan kyljelleen) Ja siihen ämpärin ulkolaitaan valutat hitaasti lämmintä vettä jotta lyhty irtoaa ämpäristä. Sitten vedät lyhdyn varovasti ulos. Ei haittaa vaikka ämpärin pohjaa vasten oleva lyhdyn osa ei olisikaan jäätynyt.
ja vaikkapa punaisesta nauhasta, laita foliovuokaan, (niitä uunivuokia) ja ulos jäätymään. Siinä sitten kaunis jääpal, jonka voi laittaa vaikka saunanoveen (siis ulkosaunan) )
jäälyhty tuntuu hankalalta valmistaa tee se kakkuvuokaan! Sellaiseen rebgasvuokaan missö tehdään kuivakakkuja. Silloin se saa mennä vaikka umpijäähän ja on kevyt käsitellä. Jäätymisen jälkeen huuhdot hetken vuokaa hanan alla ja irrotat sen sitten helposti. Etikkapunajuuriliemestä voit laittaa mukaan väriä.
kaunis kiitos kaikille!! Kyllä tuolla ulkosalla nyt muutama lyhty on... Hyvää Joulua!!