1 ja 2 toiminen hydrauliikan ulostulo

Teppo

Mitä eroa on 1 ja 2 toimisessa hydrauliikan ulostulossa ?
Mihin 2 toimista tarvitaan?

8

13471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsittänyt.

      Yksitoiminen on sellainen, jota voi käyttää vaikka kippikärryssä.
      Eli se kärrynlava nousee hydrauliikalla, mutta laskee omalla painollaan alas.
      Kaksitoimista taas tarvitaan esim. hydraulisen työntövarren käytössä, jossa täytyy saada se varsi sekä pitenemään, että lyhenemään ja sitähän se ei tee omalla voimallaan (painolla), kuten vaikkapa tuo kippikärryn lava laskeutuessaan.

      Onkohan se näin?
      Korjatkoon joku, joka on pelannut noiden vehkeiden kanssa enemmän, luen asiasta mielelläni itsekin.

      • näin.........

        ..eipä tuohon lisäämistä


    • Greg

      No "ulostulossa" ei varsinaisesti ole eroa lainkaan.
      Ero on siinä, että 1-toiminen painepuolen ulostulo on tarkoitettu 1-toimiselle laitteelle. Venttiilin toinen asento päästää paluuölyn samaa reittiä takaisin. Siis esimerkiksi perävaunun kippaus. Sylinterin paluu tapahtuu painovoimalla tms.
      1-toimisella ulostulolla voi myös käyttää laitteita, jotka tarvitsevat jatkuvan öljykierron. Eli laitteita, joissa on oma venttiililohko. Paluuöljyliitäntä tulee silloin öljysäiliöön.
      1-toiminen lohko(=venttiilipenkki) ei kestä paluupuolella vastapainetta, vaan rikkoontuu.

      2- toiminen tarkoittaa, että voi käyttää edestakaisin liikkuvaa sylinteriä. Paine ja paluupuoli vaihtavat paikkaa keskenään vaenttiilin asennon mukaan.
      2-toimisn sylinterin käyttökohde voi olla esim. ohjaustehostin. Kääntyy siis oikealle tai vasemmalle.

      • Mv=maalivahti

        Valmetissa kaikki on 2-toimisia,ja lohkon päällä olevan hanan(käsin ruuvattava) avulla (ääriasennosta toiseen) valitaan se yksitoimisuus/kaksitoimisuus.Lisänä näihin lohkoihin löytyy kuulapakkaa(pito/kellunta asennot ym.) käyttökaroihin.


      • Anonyymi

        Eikö se kaksitoiminen tarvitse kaksi eri letkua ja hydrauliikkaliitäntää? Miten ne on merkitty yksi- ja kaksitoimiset hydrauliikkaliitännät siihen hydrauliikkalohkoon?
        Voiko yksitoimisen laitteen letkun liittää kaksitoimiseen liitäntään?


    • mitäääännn

      moi ei edellisiin mitäään lisättävää..

    • Anonyymi

      Asiaa on, mutta millä ilveellä saan joystick vivun muutettua jäykäksi vivuksi eli pysymään paineistettuna. On aika typerää sitoa narulla vipu ääriasentoon jumiin, tai survoa rautakankikiila ohjaamoon pitämään tuota vipua paineasennossa, että saisi jatkuvan paineen esimerkiksi metsäkouralle jonka omat venttiilit kyllä pitävät huolen siitä, ettei yhtä kättä riitä enää traktorin hydrauliventtiilin varteen pelkästään pitämään sitä paikallaan. Tietysti se konsti on, että vie merkkihuoltoon ja maksaa tonnin pari, mutta voisiko joku hanikka olla jolla asian voi hoitaa järkevämmin.

      Ennenhän Valmeteissa oli kallistusvipu jolla vetovarsien nostovivulla sai ohjattua paineen myös pikaliitinventtiileille tarvitessaan, taisi olla liian hyvä ja lisätienestitön konsti joka piti jättää uudemmista pois vai miten on.
      Kyseessä Valmet 655

      • Anonyymi

        Toiseen venttiililohkoon pitää asentaa karalukitus, ainakin Valtraan saa sen jälkiasennus sarjana, ei varmaan ole kovin kalliskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      253
      8458
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      285
      5735
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      176
      1915
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      76
      1790
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      189
      1355
    6. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      78
      1314
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1197
    8. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      49
      1054
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1043
    10. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      131
      1037
    Aihe