Tipon

Mistähän kiikastaa,kun Tipon takajarruihin ei saa tehoja? Vaikka kengät säätää aivan lähelle(pyörät tuskin käsin pyörivät),niin takajaarrut eivät lukitu poljettaessa edes liukkaalla.Vaihdoin toiselle puolelle sylinterin ja ilmasin systeemin.Käsijarru toimii moitteetta. Onkohan tää joku tyyppivika,vai onko tyypissä vika?
3503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi

tulee heti mieleen yksivika , jonka kanssa itse painin aikonaan unon kanssa. Unossa oli kylläkin päinvastainen vika, mutta vika löytyi alipainesäätimestä (saa nähä muistinko oikein osannimen) joka oli jumittunut... kyseinen vempele oli sijoitettu taka-akselin kohdalle, joka sääteli jarrujen tehonsäätöä eri jarrutus tilanteissa...

1.

Äänestä
  • Tarkoitat siis paineensäätöventtiiliä. Ei sillä ole alipaineen kanssa mitään tekemistä, vaan se säätelee takajarruille menevän jarrunesteen paineen määrää riippuen auton taka-akselin kuormituksesta, eli mitä enemmän kuormaa, sitä enemmän painetta ja jarrutustehoa.

    No, oikeaa osaa kuitenkin tarkoitit. Taitaa olla hyvinkin yleinen ongelmapesä vanhoissa autoissa jumittuessaan lian vaikutuksesta?

    Äänestä

Ennen vanhaan kun tipolla ja tempralla ajelin tuo asia tuli esiin. Takajarrujen paineensäätöventtiili ei anna tyhjällä autolla juurikaan takajarruihin painetta ja niin sen pitää toimiakin eli estää auton takajarrujen lukkiutumisen. Minusta sinun tiposi jattut ovat ihan ok. Se on sitten eri juttu jos painetta ei tule lainkaan silloin ko venttiili on tukossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jarrut kirjoitti:

Mistähän kiikastaa,kun Tipon takajarruihin ei saa tehoja? Vaikka kengät säätää aivan lähelle(pyörät tuskin käsin pyörivät),niin takajaarrut eivät lukitu poljettaessa edes liukkaalla.Vaihdoin toiselle puolelle sylinterin ja ilmasin systeemin.Käsijarru toimii moitteetta. Onkohan tää joku tyyppivika,vai onko tyypissä vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu