Kolme selvästi irtokissaa olen lopettanut ampumalla. En ole siitä erityisen ylpeä, mutta luonnon kannalta näin lienee parasta.
Paikka jossa "surmatyöt" suoritettiin oli minun isäni kotipaikka, kissatonta maaseutua, jossa lähimpään naapuriin oli 1,5 km. Seuraavaan hieman enemmän ja lähimpään kissataloon yli kolme km. Näissä lähinaapureissa ei siis ollut kissoja.
Lähimmässä kissatalossa ei ollut tuttuja ja enkä tiedä katosiko heiltä tapauksen yhteydessä kissoja. Uskoakseni kuitenkaan ei.
Homma meni niin, että alkukesästä yht`äkkiä huomasimme kaksi kissaa pihalla, kohta kolmannenkin. Koira päästettiin kimppuun ja kisut tietysti puuhun.
Sieltä ne oli helppo napsia. Isoin kissa painoi noin 10 kg eli oli siinä lintu poikineen mennyt kurkusta alas.
Paikka jossa "surmatyöt" suoritettiin oli minun isäni kotipaikka, kissatonta maaseutua, jossa lähimpään naapuriin oli 1,5 km. Seuraavaan hieman enemmän ja lähimpään kissataloon yli kolme km. Näissä lähinaapureissa ei siis ollut kissoja.
Lähimmässä kissatalossa ei ollut tuttuja ja enkä tiedä katosiko heiltä tapauksen yhteydessä kissoja. Uskoakseni kuitenkaan ei.
Homma meni niin, että alkukesästä yht`äkkiä huomasimme kaksi kissaa pihalla, kohta kolmannenkin. Koira päästettiin kimppuun ja kisut tietysti puuhun.
Sieltä ne oli helppo napsia. Isoin kissa painoi noin 10 kg eli oli siinä lintu poikineen mennyt kurkusta alas.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Villiintynyt kissa ei ole sama kuin vapaana oleva kissa.
Minkään lain nojalla irtokissaa ei saa tappaa noin vain, se on otettava kiinni ja toimitettava löytöeläintaloon. Tästä on olemassa aivan riittävästi tietoa saatavilla ja vastuullinen metsästäjä oletettavasti tuntee nämä perusmääräykset - ja jos ei tunne tai ei niistä välitä ei myöskään aseenkantolupaa tarvitse.
Olet siis syyllistynyt lain rikkomiseen ja siitä tietysti seuraisi asianmukainen sakkorangaistus jos teko ei ole vanhentunut.
Metsästyslaki muistaakseni 8 ja jotakin § sanoo, ettei kissaa saa MISSÄÄN TILANTEESSA jättää heitteille eikä hylätä.
Jos kissa on vähintään kolmen korpikilsan päässä kotoa niin kerrohan puolestasi laki mikä kieltää kissan kylmäämisen omalla maalla kaikki ampuma-aselain vaatimukset täytettynä.
Hä?
Jos välitän tuon viestisi poliisille niin selviäisiköhän asia?
...
Luuletko olevasi oikeasti nimetön?
Ip-osoitteesi kertoo kuka olet missä asut.
Katsotaan vaivautuvatko poliisit tämän asian eteen mitään tekemään...
Nykyisin voi kätevästi sähköpostilla ilmoittaa poliisille asioista. Eli ei suuri vaiva minullekaan. =)
Aika iso osa keskustelupalstoille kirjoittavista osaa nämä IP asiat eikä tuo osoite näy ihan tuosta vain (laillista),en tiedä miten itse toimit.
Mistä teet tuon ilmoituksen ?? asiastako joka on suoritettu täysin lain puitteissa,niinkö ??.
Mitä luulet virkavallan olevan tuosta mieltä ?? perätön ilmianto on laiton teko jos et satu tietämään.
Mutta joka tapauksessa Hyvää Joulua sinulle.
Tässä tulee vastakkain laki ja moraali. Kännykkään puhuminen ja ylinopeuskin ovat kriminalisoituja ja jopa pontikan keittokin, vaikka hyvän pontikan keitossa ei sinällään ole tippaakaan vääryyttä.
Kissoja saa pitää, jos huolehtii niistä niin, etteivät ne kulkeudu luontoon tekemään vahinkojaan.
Tärkeintä ei ole tapa, vaan se, että irtokissat tapetaan. Ei niillä tietenkään kannata menne retostelemaan muille, kuin luotettaville yhteiskunnan tukipylväille.
Oletko oikeasti tyhmä vai etkö osaa lukea.
>Mistä teet tuon ilmoituksen ?? asiastako joka on suoritettu täysin lain puitteissa,niinkö ??.<
Tekosi ei ole laillinen.
>Mutta joka tapauksessa Hyvää Joulua sinulle.<
En voi toivottaa sinulle samaa. Huonoa joulua sinulle.
Toivottavasti joku näkee sinut irrallaan pihalla ja päättää suojella luontoa lopettamalla sinut.
Olet kauhea ihminen, toivottavasti joku napsii sinut joskus. Myyriä ja hiiriä kissat enimmäkseen syövät, jos luontoon jostain syystä eksyvät.
Oletko Elma koskaan liikkunut omilla lihaksilla kolmea kilsaa ilman vuorokauden taukoja?
Niin arvelinkin.
Se on sen verran pitkä matka, että kotikissatkin palaavat kotiin jo parin sadan metrin päästä kun kunto loppuu.
No. En minä Elma rakas niitä kaikkia ampunut. Koirat sai sen ekan kiinni ja se hävisi samantien, mutta jälkimmäisiä ne tyytyi vaan haukkumaan. Ei ilmeisesti ollutkaan hyvää.
Kotikissa voi hyvinkin vaeltaa pidemmän matkan.
Ehkä pelästyy jotain ja joutuu kauas kotoa.
Ja sitten vastaan tulee jussi, joka tappaa.
Mitä sinulla on kissoja vastaan?
...
villikissat ottaa luonnosta kaiken jäniksistä alkaen,muutama syksy sitten näin kuinka villikissa otti itseään isömman rusakon ja pyöri vähän aikaa sen kanssa ,pupu oli hetkenpäästä hengetön ja kissa alkoi sitä pypertamaan, olisin ampunut sen, mutta puimurin päällä ei saa haulikkoa pitää.Ei lainkaan tiedä kuinka paljon se kisu elämänsä aikana kerkes pahaa tekemään ja tuskaa kylvämään.Kissat eivät kuulu metsiin, pelloille eikä aita vieruille.
Pelkäätkö maanjussi että kissat vievät metsästä kaikki eläimet että et itse pääse niitä tappamaan ? Viekö kissa myös ketut ,peurat ja hirvet ,kyllä siellä metsässä sinulle tapettavaa riittää älä turhaan vouhoa !Jos nyt hieman järkeään käyttää niin käsittää että kissa ei selviä Suomen talvesta .Ei kissaa voi syyttää kun ihminen on sen hylännyt ,vastuu on ihmisten.Täytyy kissankin nälkäänsä syödä mutta sinun ei varmaan tarvitse tappaa sen vuoksi .Tappaminen sinua innostaa.
Kyllä kissa kiinni saa kaiken luonnosta.
Minunkin kissani raahasi portaille hirven. Jo ennen metsästysaikaa.
Melkein oli puolet jo syönyt, ennenkuin ehdin siihen hätiin.
Onneksi sarvet säästyivät.
Seuran kaverit oli vähän pahana, kun oli katti mennyt omille alueille metsälle. Ihan omia hirviä. Olis käyny mielummin naapuriseuran puolella.
Mutta eihän se kissa tiedä niitä rajoja.
kissa ei tiedä rajoja sinä tiedät ja sinun kuuluu katsoa mitä se sun kissas touhuaa ai muten myytkö siitä hirvestä taka neljänneksen.
Ei, ihan tosissaan ei voi myydä, kun se katti söi kokonaan takaosan hirvestä. Jäljelle jäi vain etuosa. Lavat ja kylkipalat. Fileet jäi melkein ehjäksi. Lisäksi sisäelimiä. Tosin ne on ihan hyviä lihoja.
Siellä se katti makoilee uuninpankolla tyytyväisenä.
Minä vähän epäilen, että se katti on herätellyt tuolta lähimetsästä karhun talviuniltaan ja pistänyt sen hengiltä pois.
Aamulla näytti, jotta sillä olis ollut karhun karvoja suupielessä. Pitää käydä varmistamassa jouluaattona, onko sen karhun raato hangella. On vaan satanut vähän lunta, jotta näkyykö se. Mutta selviää se asia iltapäivällä.
Eläinrääkkäjä porukalle on oma fooruminsa.
http://www.eralle.net/forum/viewtopic.php?t=18396
Kaltaisesi pikku-hitleri voi toteuttaa eläimillä itseään kun ei muuhun pysty.
metsästys lain mukaan lähin matka lähimpään taloon pitää olla 150m ennenkuin saa ampua kissan. itse olen ampunu noin kymmen kunta kissaa jotka on tullu meidän markille ku lähin talo on meista noin 200m.
on siinä ollu kaiken laisia rotukissoja mutku ne tapaa meirän kotipihasta tulla tappamaan varpuset ja oravat sun muut elukat niin kyllä niille on pakko antaa kyytiä niille kissoille ettei tuu toista kertaa tai ei pää se enää meirän markilta hengis pois
palautit sitten raadot omistajilleen, nuhtelit kovin sanoin itkevät lapset ja mummelit kissansa heittellejätöstä?
Jos sen teit olet mies - jos et, olet säälittävä räkänokka, surkimus ja ihmisen irvikuva joka olisi parempi viedä saunan taakse ja lopettaa nopeasti ja kivuttomasti.
Aivan turhaa on tarttua näihin provoihin joita muutama näppylänaama täällä harrastaa. Älkää vastatko näihin ollenkaan. Ei näistä kirjoittajista kukaan kissoja oikeasti lahtaa. Ovat vain näppiksen takana nyhjääviä nössöjä jotka yrittävät nostaa itsetuntoaan.
Sitäpaitsi:
-Koira ei saa kissaa kiinni. Ja jos saa, niin kissa repii koiraa sen verran että koira joutuu peräytymään. Tämä on nähty käytännössä kymmenet kerrat. On todella harvinaista että koira puree kissan hengiltä.
- Olen nähnyt valitettavasti kymmeniä kulkukissoja, ja yksikään kulkukissa ei ole painanut kymmentä kiloa.
- Luonnossa kissat saalistavat pääosin hiiriä ja myyriä, erittäin vähän lintuja. Ja saaliiksi joutuvilla linnuilla on usein salmonella jonka takia ne ovat hitaita.
- Metsästysseuralaisten ei kannata kissoja ammuskella. Voi yllättäen loppua maiden vuokrasopimukset jos sana leviää että seuralaiset lopettavat kissoja.
- Miksi luonnonsuojelijat eivät huolestu supeista ja minkeistä, jotka oikeasti aiheuttavat luonnossa tuhoa? Kissojen ja supien aiheuttamien tuhojen määrää ei voi edes verrata keskenään.
Totta puhut. Tekee pahaa kuitenkin kun mässäillään kissojen tappamisjutuilla. Kissa on monelle ihmiselle tärkeä ystävä.
minun kaverilla on pieni kiltin näköinen saksanmetsästysterrieri olen sen nähnyt tappavan kissan,toimitus kesti alle puoli minuuttia.
kavereista ja ystävistä pidetään huolta ja eläimistä on erityinen vastuu ihmisellä itsellä joka on ystävän ottanut.
Rotua en mainitse kun nämä kissaa maitokaupassa kantelevat homot ja yksinäiset mummot ovat muutenkin aika omituisia toisinaan. Iso rotu kuitenkin.
Ilmeisesti hunde säikähti ja kissu oli yhtäkkiä joitain nahnasinkaleita vaille kahtena kappaleena.
Pitkälti provoa, samaa mieltä.
Kissan kiinni saaminen riippunee pitkälti koirarodusta. Meitin koirat saa, jos ei kissalla pakopuuta alle 20m etäisyydellä.
Eikä kissa kerkeä raapimaan/puremaan. Koira tappaa ravistamalla niin, että niskat katkeaa. Ei siis puremalla...
Kissoista ei yleensä ole harmia. Tiedän paikkoja joissa villikissoista on ollut haittaakin. Nykyään sentään kastroidaan kissat mitkä oleskelevat ulkosalla. Ainakin meidän kylällä asiat on näin.
Luonnossuojelijoiden mielestähän mitään elukkaa ei saisi tappaa, siihen lukeutunee nämä minkitkin. Eikös heillä ole tapana päästää niitä tarhoista luontoa rikastuttamaan.
Metsästäjät kantaa sitten sen huolen mitä ne siellä luonnossa tekevät...
Irtokoiria.
Niitähän riittää joka puskaan.
Nappi otsaan aina tavatessa.
Silloin kun ne on kiinni saappaanvarressa ne on helppo kopauttaa vasarallakin.
Jouluaattona tuohon kellon aikaan kirjoittelet tuommoisia.
ajattelitkos jussi, että ne kissat jotka tapoit, oli jonkun rakkaita lemmikkejä? miltähän siitä pienestä tytöstä tuntui, kun kisu karkasi, eikä enää koskaan tullut takaisin kotiin.. joka aamu tyttö herää toiveikkaana ja juoksee katsomaan ovelle, jos muru olis tullu kotiin..mutta ei..ei vieläkään..viikot ja kuukaudet kuluvat..pikkuhiljaa toiveikkuus vaihtuu epätoivoksi..mitenkähän kauan se pieni tyttö jaksaa odottaa..kunnes lopulta tajuaa, että rakas kisu onkin lopullisesti poissa, eikä enää koskaan palaa kotiin.. tytön surua pahentaa se ettei tiedä onko kisu joutunut kärsimään.. eikä kisua voi edes haudata, ei ole mitään paikkaa mihin kisua voisi mennä ikävän tullessa tervehtimään..vanhempien sydän särkyy kun joutuu seuraamaan lapsen tuskaa, eikä mitään voi tehdä..