JOku tuolla aiemmin sanoi, että LTO-laitteeseen voi laittaa paine-eromittarin suodatinvahdiksi.
Miten?
Mitataanko sitä talon sisäpuolen ja ulkoilman välistä alipainetta vai jotakin siitä itse koneesta?
Miten?
Mitataanko sitä talon sisäpuolen ja ulkoilman välistä alipainetta vai jotakin siitä itse koneesta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se mittaisi painetta ennen ja jälkeen suodattimien. Riittävän tarkka ja luotettava mittaus on turhan kallis tuohon tarkoitukseen. Mikä on sallittu paine-ero?
Eikö tuollainen ajaisi asian.
esim. http://www.ouman.fi/suomi/kenttalaitteet/muutkl/pdi.html
Tuosta saa kohtuudella selvää onko suodattimen paine-ero 50, 100 vai 150Pa.
Just tommonen mulla on, mutta mihin ne letkut laitetaan?
Letkut vedetään ennen ja jälkeen suodattimen. Tulopuolella voi olla ennekarkeasuodatinta ja hienosuodattimen jälkeen. Se onkin sitten eri asia kuinka temppu tehdään. Joudut itse miettimään mistä saat letkut koneen sisään järkevästi. Ei voi tietää kun ei tiedä edes koneen valmistajaa.
Manometriin voi merkitä normaali paine-eron(vaikka tussilla) kun suodattimet on vasta vaihdettu. Puhaltimen nopeus vaikuttaa paine-eroon joten kannattaa ottaa sekin huomioon. Toisen merkin voi laittaa siihen paineeseen missä suodattimet ovat likaiset. Lukemaan en osaa sanoa mitään, riippuu koneesta ja suodattimesta.
Voivihan sillä mitata vaikka onko huoneistossa ylipaine, toinen letku ulkotilaan ja toinen sisälle. Mittarissa näkyy kun ulko ovi on auki ja saisi paine eron säädettyä pieneksi.
Tuo putkivehje on kahta kertaluokkaa liian epäherkkä talon alipaineen mittaamiseen. Sen normaali mittausalue on 100 Pa luokassa 10 Pa asteikkovälillä. Talossa alipaine on alle 1 Pa luokassa.
Putkessa on muuten värjätty polttoöljy nesteenä. Mikä tahansa vinoon viritetty putki käy tuohon, kunhan kestää polttoöljyä. Vinoudella saadaan herkkyyttä lisää. Lasiputki olisi hyvä. Putken koolla ei ole merkitystä kunhan neste virtaa vapaasti.
Talon alipaineen mittaamiseen tarvitaan todella herkkä manometri tuossa olisi 0-50Pa
http://www.aimtec.fi/tuotteetdetail.php?id=1397&ryhmaid=135
Olennaisin asia on se ettet saa todennäköisesti
mistään sitä tietoa että mikä se paine ero suodattimen yli pitäisi olla.Ja se taas riippuu siitä miten alipaineiseksi kämpän haluat mennä
Suodattimia sinänsä ei kannata vaihtaa vaan jonkun hatusta tempastun arvon takia.Se nimittäin riippuu paljon puhaltimen ominaisuuksista jossain tapauksissa suodattimia joi ajaa vuositolkulla ilman vaihtoa.Joku ilmastointi suunnittelija voi jonkun hatusta tempastun arvon antaa.Ja suodatin valmista jonkun sellasen että sen mukaan vaihdat
suodattimia viikon välein.Noin pyöreästi ottaen
jos ikkunoista ja ovista vetää vimmatusti niin tukossa ovat ;-) mutta voi sen manometrin koneeseen laittaa näkee siitä sen millanen paineero oli kun vaihtoi jne mitään taatusti oikeaa arvoa tuskin keneltäkään saat sillä saisit kuitenkin jokaiselta erinlaisen.
Teenpä siis näin.
Paketin matkassa tuli merkkausteipit.
Eli ensin merkkaan vihreällä normaalitilanteen nyt kun siinä on suht koht uusi suodatin.
Sitten laitan suodattimen pinta-alasta about puolet tai enemmän jollakin muovipussilla tukkoon ja kasaan systeemin uudestaan ja katson mikä on silloin paine-ero ja laitan punaisen teipin siihen. Sitten vain muovi pois ja systeemi takas kasaan.
Nyt sitten ei tartte muuta kuin silloin tällöin vilkaista sitä paine-eroa, että josko on tulossa lähelle tuota punaista nuolta, eikä tartte avata konetta joka toinen kuukausi tuota varten.
Minkä hintaiset nuo kaksi esimerkkeinä olleet manometrit ovat?
http://www.ouman.fi/suomi/hinnasto/index.html
Toisesta en tiedä
ei ole juuri sen kalliimpi, vaatii tosin kytkentää jonnekin, vaikka merkkilampun kattoon.
Eli Ouman on yksi joka noita myy valvontalaitteistonsa lisätarvikkeina.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000051&posting=22000000012638175
Iltoflex 400-koneessa on vakiona pussisuodattimelle vahti. Se ilmoittaa täydellä teholla suodattimen tilanteen. Tuollaisia sähköisiä vahteja on myynnissä myös varaosina.
Tärkeintä on muuten pitää poistosuodatin puhtaana. Siihen kertyy muutamassa kuukaudessa huopamainen pölykerros ja talon paineasetelma menee pieleen tulosuodattimen tilanteesta riippumatta. Eikä sitä tarvitse vaihtaa. Minä imuroin sen säännöllisesti. Kennoa ei ole tarvinnut kertaakaan 5 v aikana pestä. Ja talo ei ole ollut ylipaineinen.