ärst ku ei riitä :(

koskaan ei oo rahaa, kun haluais jotia vaatteit yms :/
ääh, siks pystyy vaan harvoin ostelee kun ei oo varaa kaikkeen mitä haluis..
paljo teil menee kk rahaa vaatteisiin, kenkiin sun muihi ?
kaitpa sitä isompana sitte pystyy ostaa enemmä :)
kertokaa halpoja kauppoja, mis on kummiski hianoja vaatteit yms.
käytteks kirppiksillä ?
ja miten sais lisää rahaa ? on niin paljo sisaruksii, ettei rahat riitä, ku kaikkie pitää saada jotia. oon vast yläasteell..
2226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rahaahan saat vaikka menemällä kesätöihin, jos vaan ikää on. Sit jos on vaikka jotain tuttuja, vähän vanhempia ihmisiä niin heillehän voi vaikka tarjota kaupassakäyntiapua yms. He varmasti maksavat siitä jotain. Lapsenvahtina olemisestakin voi saada ihan mukavasti rahaa tai vaikkapa naapurin koiran ulkoiluttamisesta.
H&M on ainakin edullinen ja kirppiksiltäkin voi löytää vaikka mitä aarteita.
Voittehan vaikka kavereiden kanssa kierrättää vaatteita jos tulee ns. virheostoksia.

Äänestä

no VUODESSA saan:
*2-3 kengät
*parit housut
*pari paitaa
*jotain alusvaatteita
*pari hametta
(^nämä maksaa siis vanhempani)

yleensä saan vaatteita ennen syksyä, ettei tarvitse sitten koulussa olla rähjähtäneen näköinen.
joulun jälkeen menen alennusmyynteihin ostamaan jouluna saaduilla lahjarahoilla- ja korteilla vaatteita, kenkiä yms.
ja ennen kesää saan sitten myös kesäksi jotain vaatteita.

ostan kyllä noiden lisäksikin vaatteita aina silloin tällöin, SÄÄSTÄMINEN KANNATTAA! jos on aluksi vähän rahaa, niin jossain vaiheessa on PALJON rahaa ja saa paljon ostettua kaikenlaista.

niin ja kysyit halpoja kauppoja,niin mun mielestä h&m on ihan halpa. kirppiksillä en oikeastaan käy.

niin ja jos sul on paljon sisaruksia, niin voisin suositella sulle, että menisit kesätöihin! sieltä saa helposti omaa rahaa kun jaksaa tehdä töitä. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pauliina kirjoitti:

koskaan ei oo rahaa, kun haluais jotia vaatteit yms :/
ääh, siks pystyy vaan harvoin ostelee kun ei oo varaa kaikkeen mitä haluis..
paljo teil menee kk rahaa vaatteisiin, kenkiin sun muihi ?
kaitpa sitä isompana sitte pystyy ostaa enemmä :)
kertokaa halpoja kauppoja, mis on kummiski hianoja vaatteit yms.
käytteks kirppiksillä ?
ja miten sais lisää rahaa ? on niin paljo sisaruksii, ettei rahat riitä, ku kaikkie pitää saada jotia. oon vast yläasteell..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu