C2:n jälleenmyyntiarvo??

Alla -04 Citikka C2 1,4 VTR ja arveluttaa citikoiden jälleenmyyntiarvo muutaman vuoden ikäisenä. Olen ajatellut vaihtaa autoa vuoden kuluttua, liekkö välirahat citikoissa miten karseat jos 3-vuotiaana vaihdetaan uuteen, joko citikkaan (tyytyväinen autoon joten voisi kernaasti ottaa uudenkin citikan) tai muuhun merkkiin.

Mitä kokemuksia teillä citikan jälleenvaihdossa?
81049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

auto ei ole sijoitus, eli sen arvo laskee aina. Tämä on ainoa fakta ja josta kannattaa murehtia vasta siinä vaiheessa, kun on todella luopumassa autosta.

Itse saan alleni tammikuun 2 päivä C4 2.0 VTR:n. Tässävaiheessa en todellakaan sunnittele vaihtavani sitä toiseen jo 3 vuoden päästä...

Äänestä

Mitäs ostit paskan siinä näet minkä virheen teit ota oppia tästä virheestä

Äänestä
  • Ja lisäksi ota oppia idioottien välimerkittömästä tekstistä muuten siitä saattaa saada selvän minkäs teet kun on japsien kyydissä tärissy polla hajalle enää ei pysty kirjottamaan kokonaisia lauseita yhden kuitenkin pystyy ilman välimerkkejä

    Äänestä

15-vuotta vanha juuri katsastettu auto, saat 200 eurolla (Corolla, vähän ajettu) toimii hyvin eikä hinta vuoden päästä ole paljon tippunut.

Äänestä

Jos arvo tippuu kovin nopeasti, se olisi aivan yhtä huono sijoitus pitää itsellä. Markkinat tietää mikä sen todellinen arvo on, elä sinä murehdi.

Äänestä

kun lähdet aikanaan vaihtamaan rakasta koslaasi. (Uusi auto on kuin uusi tiedätkyllä)

Nyt uhkapilvinä leijuvat uudet verotussuunnitelmat sunmuut auton omistajien päiden päällä.

Neuvoni on: Älä välitä! Kun vaihdat sitikkaasi uuteen autoon, käy monessa liikkeessä ja saat erilaisia tarjouksia. Valitse niistä mielestäsi sopivin.

Itse vaihdoin sitikkani toiseen autoon viime keväänä, tarjoukset vaihtelivat 2-5 tonnia.

Äänestä

Niin citikka C2 kuin C3 ovat hyvin trendikkäitä autoja, että niiden arvo säilyy mukavasti. Ota myöskin huomioon, että näillä uutena 16 tonnin autoilla ei voi arvo laskea missään tapauksessa samoja määriä kuin 40 - 50 tonnin "luksuksissa". Niissähän on tuo 16 tonnia häipynyt kolmessa vuodessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PelkoPerseessä kirjoitti:

Alla -04 Citikka C2 1,4 VTR ja arveluttaa citikoiden jälleenmyyntiarvo muutaman vuoden ikäisenä. Olen ajatellut vaihtaa autoa vuoden kuluttua, liekkö välirahat citikoissa miten karseat jos 3-vuotiaana vaihdetaan uuteen, joko citikkaan (tyytyväinen autoon joten voisi kernaasti ottaa uudenkin citikan) tai muuhun merkkiin.

Mitä kokemuksia teillä citikan jälleenvaihdossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu