Hei kaikille!
Haluan vain antaa voimaa ja positiivista kerrottavaa kaikille!Minä tulin raskaaksi kolmos luokan alkiolla.Lapsettomuutta takana 2 vuotta.Ja kaksi kertaa tehty mikrohedelmöitys ja nyt tulin raskaaksi!Voimia kaikille!
Haluan vain antaa voimaa ja positiivista kerrottavaa kaikille!Minä tulin raskaaksi kolmos luokan alkiolla.Lapsettomuutta takana 2 vuotta.Ja kaksi kertaa tehty mikrohedelmöitys ja nyt tulin raskaaksi!Voimia kaikille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihanaa ja kiitos valtavasti viestistäsi. Tammikuussa seuraava (ei ihan parhaimman mahdollisen) alkion siirto edessä ja nyt tuli taas toiveikkaampi olo.
meilläkin hoidot alkavat tammikuussa ja mikrohedelmöitys helmikuun alkupuoliskolla.ihan hirveesti jännittää miten munasolut kehittyy ja onko ne ees hyviä.
meitä lääkäri katto vähän kieroon ku ilmotin pontevasti että kai ne tays:ssa siirtää 2 alkiota jos niin tahdomme.(siskollani ivf kaksoset,tyttö ja poika joten tiedämme mihin olenmme ryhtymässä,niitä olen hoitanut joka kuukausi viikon kerrallaan,joka kuukausi jo 5 vuotta.ja huom. he olivat koliikista kärsiviä 8 kk asti..ja nukkuivat päikkäritkin eri aikaan..yms kaikkee kivaa..)olen jo valmistautunut niin hyvin kuin vaan voi valmistautua siihen mahdollisuuteen että kaksoset ovat tulossa.tarkoitus kuitenkin laittamalla kaksi alkiota on turvata/parantaa sen yhdenkin alkion kiinnittyminen ja kasvu.et ei tässä väkisin niitä kaksosia haluta.
haluaisin ison perheen,mutta julkisella puolella sen kai saa vain jos alkioita on kauhiasti pakasteessa,vai?onko kukaan tehny yli kolmea lasta yleisen puolen hoidoilla,ja tietääkö kukaan miten tuo hoitotakuu tulee tuohon vaikuttamaan??
hyvää joulua kaikille!!
Kiitos vastauksista! Kyllä tämä on maailman paras joululahja! Ei parempaa ole. Meillä laitettiin kaksi alkiota mutta vielä ei tiedä kasvaako masussa yksi vai kaksi. Ultrassa selviää tämä =) Toisaalta toivon kahta niin ei tarvitsisi ikinä enää hoitoihin ryhtyä. Mutta tottakai yksi on tärkeintä että edes sen nyt saa ja että kaikki menisi loppuun asti hyvin!
Mukavaa ja rauhallista joulua kaikille =)
OIKEIN PALJON ONNEA! Ihana kuulla!! Nauti kaikesta!