..on kaikkien nähtävissä mielisairaaloiden lähistöllä. Ensin "tuore" potilas käy sisään ja on ryhdikäs olemukseltaan, menee hetki kun huumelääke tehoaa ja ulos käy ihminen joka kävelee pää alaspäin, selkä köyryssä kuin pingviini. Tässä on loppuelämän olotila, onnistunut psykiatrinen vakiotapaus.
Onnistunut hoito..
Ville
331167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Täällä puhutaan huuhaas... Eikun scientologiasta.
..kun ottaa esille tosiasiat. En ole nähnyt scientologien asiakkaissa tätä ilmiötä, pystypäisiä ja hyväntuulisia kylläkin. Olenkin erittäin tyytyväinen Hubbardin oppeihin.
>>En ole nähnyt scientologien asiakkaissa tätä ilmiötä, pystypäisiä ja hyväntuulisia kylläkin.
..päähän potkittu ystävä, tiedän tämän kokemuksesta. Ennen minuakin antisosiaaliset pyörittelivät miten halusivat.Eräs scientologi auttoi minua, josta olen ikuisesti kiitollinen. Hubbardilla on useita elämää parantavia prosesseja. Todellinen onnellisuus on mahdollista. En ole koskaan ymmärtänyt henkilöitä, jotka vastustavat ihmisten parempaa elämää.
onnellisuus on mahdollista. Mutta siihen pystyy tunkematta rahojaan Clearwateriin ja uskottelematta olleensa simpukka. Olikohan Quentin Hubbard "todellisesti onnellinen"? OT 7, Jumalan poika ja tappoi itsensä... Hassua.
mutta sinulla on siitä henkilökohtaista faktaa? Ilmaisusi on "varma", joten lienet tunteneen kyseisen henkilön? Onnellisuus on antisosiaaliselle tuntematon tunnetila, kyetä tuntemaan onnellisuutta on sosiaalisen ominaisuus. Monikaan ei havaitse, kuinka varjoja, uhkakuvia, juoruja ja "niinhän yleisesti kaikki tietävät tietoja" asetellaan onnellisuuden tielle. Tässä scientologiaa tarvitaan auttajaksi, eikä siihen muuta olekkaan.
tuota sceidopaskaa. Ei tuo uppoa tervejärkisiin.
..kuuluvasi tervejärkisiin? Kerrotko vielä määritelmän tervejärkisyydestä, että muutkin palstaa lukevat saavat "kuvan" suuresta älykkyydestäsi.
itseäni kipeäksi kuullakseni olleeni simpukka. Yms pikkasen "hassua". Joko olet käynyt venuksessa?
tervejärkisyydestä eli nolla. Miksi yleensä vaivaudut kirjoittamaan kun et tiedä mistään mitään? Sinä tiedät sitten mitä venuksessa on "varmasti". Jos kirjoitat niin voisitko kirjoittaa jotakin faktaa, eikä ääliömäisiä mokeltamisia.
Kohta (?) olet OT 3 ja saat ihan itse kuulla kaikkea kivaa :) Tiesitkö muuten, että juuri OT 3 on aiheuttanut eniten mielenterveysongelmia auditoitavissa? Silloin, rakas ystävä, saat kuulla XENUSTA!! Silloin kuulet sen, mitä scientologia OIKEASTI on. Vai että faktaa... Laitan lopuksi faktaa Hubbardista, hänen omilla sanoillaan:
“Let’s sell these people a piece of blue sky.”
- L. Ron Hubbard to an associate in 1950, soon after the opening of the Hubbard Dianetic Research Foundation. (Jon Atack, A PIECE OF BLUE SKY: SCIENTOLOGY, DIANETICS AND L. RON HUBBARD EXPOSED, Lyle Stuart/Carol Publishing Group. 1990)
“I’d like to start a religion. That’s where the money is.”
- L. Ron Hubbard to Lloyd Eshbach, in 1949; quoted by Eshbach in OVER MY SHOULDER: REFLECTIONS ON A SCIENCE FICTION ERA, Donald M. Grant Publisher. 1983
.. parempi kuin pingviinin kohtalo, vaikkakin se on ulkoisin piirre. Tiedän tarinan xenusta. Scientologiassa on niin paljon ratkaisuja elämään, joita en ole muista uskonnoista löytänyt. Miksi me olemme täällä? Miksi meillä on tunteet? Onko jokin järkevä selitys sodalle? Tai jokin suuri salaisuus, että maailmassa pitäisi olla orjuutta, kärsimystä, nälänhätää...Tämän pahoinvoinninko pitäisi sitten antaa meille kruunu? Olisiko aika herätä kysymään miksi on niin? Hubbard vastaa täysin tyhjentävästi näihin kysymyksiin ja olen tyytyväinen. Tiedätkö muuten missä oli viimeisin maanpäällinen elämienvälinen käsittelylaitos? Muistatko?
sceidopaskaa. Tsot tsot. Ei uppoa.
Muistatko?
Ei se uppoa, usko jo :)
..siihenkin vastauksen, ymmärrän sinua. Eikö olekkin hassua, että jostakin järjettömästä syystä, näet vaivaa kirjoitella tänne palstalle. Se ei tuota sinulle mitään, se ei edistä kehitystä, ei tuo iloa, ei yhtikäs mitään hyötyä? Toimit kuin robotti vailla omaa vapautta. Jokin antoi käskyn toimia näin, etkä sinä raukka edes tiedä sitä. Voimme kaikki lukijat huomata tämän kirjoittelussasi, pelkkää tyhjänpäiväistä mokeltamista, ei yhtään perusteltuja ajatuksia.
Tiedät tarinan Xenusta, hyvä. Uskon, että sinulla on tarpeeksi aivokapasiteettia pitää sitä yhtenä mahdollisena vaihtoehtona, vaikkakin se on järjenvastaista. Mutta ajattele sitä vaihtoehtona muiden joukossa.
Ratkaisuja elämään... Voi kun asia olisikin niin helppoa. Tarvitsetko oikeasti ratkaisuja? Sama kuin soittaisi huoltomiehelle sen sijaan, että avaisi itse oven. Joskus se voi maksaa ja kun pääsee kotiin, niin huomaakin, että avain oli juuri siellä taskussa minne ei katsonut.
Mielestäni elämä ei ole "avaimet käteen -paketti". Monia ratkaisuja, yksi tai useampi sinun makuusi. Mitä sitten, olet löytänyt "vastauksen" elämään? Voin sanoa aika varmasti, ettei se tyydytä mielesi suurta mustaa aukkoa :). Tarvitsetko oikeasti jonkun sanelemaan mitä pitää tehdä tai miten asiat on? Jos näin on, niin mene armeijaan kapiaiseksi, siellä siitä maksetaan.
Jaan seuraavan ajatelman kahteen osioon; yksikköön ja monikkoon. Yksikkö: Olen täällä kahden samankaltaisen "biologisen yksikön" kohdattua ;). Monikko: Me olemme täällä kahden samankaltaisen "biologisen yksikön" kohdattua... mutta pilkun nussiminen sikseen, ajatellaanpa syvemmin: Olemassaoloomme on jokin syy, muukin kuin se, että olemme täällä vanhempiemme mielijohteen takia :). Tässä syy nykyiseen tietoisuuteemme http://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluutio. Voitte olla eri mieltä, joko hyväksyy linkin aukottomasti tai et. Todennäköisin vaihtoehto on jotain siltä väliltä, tosin lähempänä ensimmäistä vaihtoehtoa kuin jälkimmäistä.
Tunteet: Eliö kehittyy tarpeeksi pitkälle, jolloin tarpeeksi kehittyneet hermopääätteet hermokeskuksineen rupeavat lähettämään impulsseja toisilleen. Nämä impulssit lähettävät tietoja siitä, mitä milloinkin on tapahtumassa. Ne varastoivat aikaisemmat tapahtumat ja niiden perusteella "ihmismieli" toimii. http://fi.wikipedia.org/wiki/Tunne ja http://www.tiedostamaton.net.
Sota. Substantiivi, mitä moni meistä ihmisistä hyljeksii ja osa käyttää vallankahvana. Muistat varmaankin, kun pienempänä tappelit naapurin lasten kanssa hiekkalaatikolla? "Aikuisilla" se hiekkalaatikko on maailma ja demokratia on antanut heille lapiot ja ämpärit. http://www.anus.com/zine/nihilism/ ja http://www.taivaansusi.net/politiikka/linkola.html
Tämä virke minun oli pakko lainata. Ei niille ole mitään suurta salaisuutta. Ne ovat kehittyneen yhteiskunnan sekä globalisaation tulosta tai ne ovat sen sivutuote, riippuu siitä miten asiaa katsoo. Orjuutta, nälänhätää sekä kärsimystä pyritään vähentämään koko ajan. Lue tai ainenki silmäile seuraavat linkit läpi: http://www.unicef.fi/ http://www.pelastusarmeija.fi/ http://www.wfp.org/english/ http://www.redcross.fi/fi_FI/etusivu/. Mikäli nämä yhteisöt yrittävät ajaa maailmanlaajuista pahoinvointia eteenpäin tai levittää sotaa/nälänhätää/lapsityövoimaa/lisäätähänjokinyhteiskuntavastainensekävastenmielinenadjektiivi, niin kerro siitä ihmeessä!!!
Pahoinvointi ei missään nimessä työllistä ihmisiä! Maailma ei ole mustalvalkoinen, vaan jokaisella on mielipiteensä jokaisesta asiasta. Ei niin, että church of scientology/dianetiikka vs. muu maailma/ns. antisosiaaliset. Elanto saadaan siitä työstä/ansiotulosta mitä on tarjolla tai mitä tehdään. Jopa Sinulla on vaihtoehtoja. Mitään ei tosin pidä niellä kokonaisena, joka asiassa on jotain purtavaa. Eihän kukaan purematta niele ;).
Onko joka kysymykseen oikeasti vastaus? Oletko kuullut retorisista kysymyksistä? Mielestäni elämä ei ole niin yksinkertainen asia, että siihen voisi vastata tyhjentävästi(niin kuin esität Hubbardin tekevän). Silti olet tyytyväinen, hyvä sinulle. Mutta Hubbardhan sanoo(Jensin sanoin :P) http://www.our-home.org/jensmortensen/quote.htm ) eli mikäli asia ei mielestäsi pidä paikkaansa, se ei pidä paikkaansa. Niin yksinkertaista. Mikäli uskot "sokeasti" L.Ronin tekstejä, olet ristiriidassa hänen kanssaan ja se todistaa aikaisemmassa keskustelussa käydyt faktat mind controllista toteen.
Toinen virke mikä oli mielestäni tärkeätä lainata. Mutta asiaan. En tiedä, missä oli viimeisin maanpäällinen elämienvälinen käsittelylaitos. Oikeastaan, en usko että sellaista on ollut olemassakaan. Ja muistakaa, että mikäli en ole sitä havainnut, se ei ole totta minulle. Eikä sinunkaan kannata uskoa siihen pelkästään "kuulopuheiden" perusteella... Yritä "havaita" se jonkin ulkopuolisen avulla ilman muun scientologin avustusta. Siitä saat varmistuksen asialle :).
En muista. Re-inkarnaatio on sidonnaista uskontoon, eikä siitä ole todisteita. Muita uskontoja, jotka uskovat uudelleen syntymiseen, ovat esim. buddhismi(http://fi.wikipedia.org/wiki/Buddhalaisuus ) sekä hindulaisuus(http://fi.wikipedia.org/wiki/Hindulaisuus ). Tutustu em. artikkeleihin ja pohdi niiden pohjalta scientologisia väitteitä uudelleen. Niiden pohjalta voit varmasti päättää lopullisen mielipiteesi asioista. Ajatellaanpa, että elämä olisi väittämäsi mukaan ikuista. Meitä ikuisia elämänmuotoja olisi rajattu määrä. Mistä me tulimme(ennen sitä mahdollista Xenua?), mikä on tarkoituksemme ja mihin tämä mahdollisesti loputon elämä loppuu? Kerroit viestisi alussa, että scientologiassa on monia ratkaisuja elämään. Ymmärrän, mikäli et halua kertoa niitä täällä julkisesti. Voin ottaa mielipiteitäsi vastaan osoitteeseen [email protected]. Vastaan myös niihin omien mielipiteideni pohjalta. Ajatusten vaihto on kommunikointia, mihin uskon sinun olevan erittäin harjaantunut, olethan scientologi :). Sähköpostia voit myös lähettää mistä tahansa luomastasi osoitteesta anonyymina, mikäli tahdot tehdä asian TÄYSIN anonyymina...
ps. kokeilu ei maksa mitään
että olen erittäin läheltä seurannut, kuinka te imette ihmisen kuiviin. Teidän jäljiltänne mies oli tärisevä kasa, rahaton, työtön, liitto hajalla. Sinustahan noin ei voi käydä. Eihän?
Uhrina oleminen ja psykiatria kulkevat käsi kädessä. Tämä on psykiatrian lähtökohta: psykiatri = auktoriteetti = aiheuttaja. Potilas = vaikutus = uhri.
Scientologian uhreja ei ole olemassakaan, koska Scientologia on "työkalupakki" (välineitä oman elämän hallintaan ja kehittämiseen). Jos työkalupakki on kiinni ja välineet eivät ole käytössä, onko se pakin vika? Scientologia-auditoinnin lähtökohta on se, että ihminen on AIHEUTTAJA (auditointia tehdään aiheuttajana olemista kohti, sillä aihettajat ovat vahvoja, onnellisia, kykeneviä katsomaan omaa aiheuttavuutta ja kykeneviä korjaamaan, jos tuli aiheutettua vähän huonoja asioita). Ihminen itse aiheuttaa kaiken, mitä hän ympäristössään näkee ja kokee.
Laitat Scientologian jumalan asemaan, jos toteat sen aiheuttavan kaikki vääryydet mitä maailma päällään kantaa. Minä = vaikutus, Scientologia = aiheuttaja, RAJATON AIHEUTTAJA = JUMALA. Olemalla kyksenmätön kohtaamaan elämää sellaisena kun se on ihminen on aiheuttanut omat jumalansa. Kahden valtion välille syttyi sota, "oi jumalani mitä olet meille tehnyt"!. Kuka on aiheuttaja ja kuka vaikutus? Scientologi menee ja etsii "kolmannen osapuolen" sellaisissa kiistoissa:
http://www.scientologyhandbook.org/sh8_1.htm
Scientologi on aiheuttaja!
Järjestö on yhtä kuin sen edustajat. Kun te yhteisönä aiheutatte sen, että ihminen menettää omaisuutensa ja mielenterveytensä, on aiheuttajana silloin scientologia, koska se on se konteksti jonka puitteissa uhriutuminen tapahtuu.
Hubbard oli nero keksimään porsaanreikiä omista opeistaan päästäkseen joutumasta edesvastuuseen ihmisoikeusrikkomuksista. Tottakai uhriutuminen on siinä valossa aina oma syy, kun uhrin kannalta kaikki menee päin helvettiä. Se on sitten ilmeisesti sitä teidän muiden "kyvykkyyttä", että osaatte rahastaa uhrista loputkin mehut ennenkuin jätätte oman onnensa nojaan.
Ratkaisut elämään ovat tarpeellisia, monet ovat vaikeuksissa ilman niitä. Vertaus ovesta on hyvä, vielä kun lisää siihen aukaisuun väärän avaimen. Darwinismi? Tunteet: Ivan Pavlov koiran kuola-kello, B.F Skinnerin rottat tai vaistosta; Tinbergenin rautakalat? Yms. Nämäkin ovat yrittäneet tutkia ja antaa ratkaisuja ihmisille, kohde on selvästi väärä. Aikaansaannokset ovat mitä ovat, ne eivät ole auttaneet ihmistä kyvykkäämmäksi ja ratkaisseet ongelmia. Budhalaisuus, 18 erilaista haaraa tästä uskonnosta...Näistä juttua riittää.
>>Ratkaisut elämään ovat tarpeellisia, monet ovat vaikeuksissa ilman niitä.>Vertaus ovesta on hyvä, vielä kun lisää siihen aukaisuun väärän avaimen. Darwinismi? Tunteet: Ivan Pavlov koiran kuola-kello....>Nämäkin ovat yrittäneet tutkia ja antaa ratkaisuja ihmisille...ne eivät ole auttaneet ihmistä kyvykkäämmäksi ja ratkaisseet ongelmia.
..ainoatakaan Hubbardin kirjaa? Tutustunut henk.kohtaisesti scientologiin tai jutellut kasvotusten näistä asioista? Älä pelkää, ei tieto sinua vahingoita.
Olen lukenut, tutustunut ja keskustellut.
Scientologia ei tarjoa mitään sellaista elämää hyödyntävää tietoa, jota ei olisi mahdollista löytää muualta (ja yleensä ilmaiseksi), mikäli omaa oman ajattelukyvyn, normaalit hoksottimet ja kirjastokortin. Sen sijaan vilkkaan mielikuvituksen - tai Hubbardin huumetrippien - aikaansaamia turinoita en voi ikävä kyllä tiedoksi arvottaa.
Mikäli olet eri mieltä, niin toki voit kertoa, mikä ajatus tai oivallus mielestäsi on Hubbardilla sellainen, ettei sitä muualta löytyisi. Kerrothan?
Tieto ei todellakaan vahingoita. Päinvastoin: kun asioista haluaa oikeasti tietää ja perehtyä syvällisemmin ihmisenä olemisen mielenkiintoiseen kenttään, ei ole tarvetta hakeutua populististen uskomusjärjestelmien pariin.
..reaktiivinen mieli, aberraatioiden ja psykosomaattisten sairauksien ainoa aiheuttaja.
>>..reaktiivinen mieli, aberraatioiden ja psykosomaattisten sairauksien ainoa aiheuttaja.
>>..reaktiivinen mieli, aberraatioiden ja psykosomaattisten sairauksien ainoa aiheuttaja.
persläpi tollo ville taas kertoo tarinoitaan
..elämästä toiseen samaa paskaa.Huh huh. Eikö sinua koskaan ihmetytä miksi olet mitä olet?
..pitäiskö sanoa karvanen lähettelee siinä anusaiheisia tokaisujaan. Niin sitä hänkin siellä sitten kertoilee omasta tapauksestaan. Kuinkas se nyt noin pääsikään lipsahtamaan.:)
Olen simpukka!!! Sinäkin olet!!! Me kaikki olemme!!!
Tietokoneeni näyttää aiheen menneen liian syvälle. Siirrän vastaukseni tähän. Reaktiivisesta mielestä ja sen toiminnasta tietää minua enemmän esim. ACD, että kaikki tulisi virheettömästi kerrottua, annan "puheenvuoron" ACD:lle. (Ottaen huomioon kommunikaation vapauden).
"Kommunikaation vapaus" iski jälleen!
Kun kysymykset muuttuvat liian vaikeiksi ja kiusallisiksi, katsovat scientologit että "kommunikaation vapauteen" nojautuen on helpompaa ohittaa kysymykset ja toivoa, että ne unohtuisivat itsestään.
Näitä kysymyksiä on jo aika liuta! ;-)
Aina kun vastausta ei kuulu, tiedämme osuneemme taas yhteen ongelmakohtaan. Scientologian piirissä näitä on todella paljon.
Mihin sitten viitataan tällä ajatuksella "kommunikaation vapaudesta" ts. kommunikoimattomuudesta?
Keskeisenä osana toimivaa mind controllia, on mekanismi, jolla uhri "suojelee" omaa kultti-identiteettiään. Käytännössä kyse on defensseistä, torjuntareaktioiden eri ilmenemismuodoista. Tämä alue psykologiasta on yksi niistä harvoista asioista, jotka L.Ron Hubbard on hallinnut ihan OIKEASTI mestarillisesti! Hubbard on kyennyt kehittelemään järjestelmän, jossa kultin oppi tukee erilaisia defenssejä.
Tyypillistä näille opeille on mm. eräänlainen "vastakieli", jossa ilmiö onkin itse asiassa negaatio sille, mihin se normaaliympäristössä viittaa. Näin esimerkiksi "kommunikaatiota" on olla kommunikoimatta, "sosiaalisuus" on eristäytymistä muusta yhteiskunnasta, tunteiden tukahduttaminen on "reaktiivisesta mielestä vapautumista", valehteleminen moraalisesti korkeaa toimintaa jne. jne.
Kysymyksiin vastaamatta jättäminen on Hubbardin kehittelemä puolustuskeino kultti-identiteetin suojelemiseksi. Sopivasti asetettu kysymys aktivoi henkilön omaa ajattelua, ja tällainenhan ei ole valheellisen kultti-identiteetin kannalta mitenkään hyvä asia. "Kulttiminä" ohittaa koko kysymyksen ja suuntaa huomion turvallisempaan aiheeseen, yleensä sellaiseen, johon kultilla on tarjota valmiit vastaukset. Tyypillinen tämän palstan torjuntareaktio on kääntää keskustelu koskemaan lääketeollisuutta tai psykiatriaa.
Mielestäni on ollut mielenkiintoista seurata tälle palstalle kirjoittaneiden scientologien kultti-identiteetin voimakkuutta. "Asiantuntijoina" esiintyvät scientologit ovat syvimmin omaksuneet valheellisen identiteetin ja toimivat erittäin mekanistisesti ja ennalta-arvattavasti Hubbardin rakentaman sabluunan mukaan.
Tämä on myös scientologian ongelma. Mikäli keskustelija tuntee tarpeeksi hyvin sekä scientologian pääväittämiä että Hubbardin kehittelemien mind control -menetelmien mekanismeja, voidaan scientologin kultti-identiteettiä horjuttaa. Taluttaa kuin pässiä narussa. Keskustelija tietää jo etukäteen, miten scientologi reagoi. Mekanistisesti ja ennalta-arvattavasti. Ohjelmoidusti.
Scientologian aivopesumenetelmien suurinpana kompastuskivenä ovat freezone-materiaalit, jotka ovat ilmaiseksi kenen tahansa saatavilla. Kuka tahansa "tasosta" riippumatta voi tutustua scientologian suurinpiin salaisuuksiin, ja tällainen vie tyystin pohjan huolellisesti rakennettavalta mind controllilta. Onneksi. Ihmismielen manipuloiminen tulee sangen vaikeaksi mikäli uhri tiedostaa nämä menetelmät.
Kuten kuka tahansa keskustelija on voinut huomata, scientologiasta ei voi keskustella "syvällisesti" scientologien kanssa, vaan aina aihe johdatetaan johonkin epäolennaiseen tai viitataan linkillä L.Ron Hubbardin oppimateriaaleihin. Tämä on nimenomaan merkki siitä, miten hauras tuo valheellinen kultti-identiteetti itse asiassa onkaan.
Jos tätä vertaisi mihin tahansa oikeaan uskontoon tai lahkoon, asianlaita on niissä aivan toisin. Oli kyseessä sitten helluntailainen, hindu tai buddhalainen, heidän kanssaan on mahdollista keskustella erittäin syvällisesti heidän uskostaan, uskonnostaan ja dogmistostaan. Tyypillisiä ovat myös omat henkilökohtaiset näkökulmat ja tulkinnat, ja eritoten terve kriittisyys omaa uskontoa kohtaan. Sellaista on terve uskonnollisuus.