Sisätilatutkan väärät hälytykset?

Passatin -97 vm. sisätilatutka on ruvennut hälyyttelemään omia aikojaan ja harmillisesti vielä yöaikaankin. Naapuri katteli jo siihen mallliin, että...vaikka onkin joulu.

Mihin kummaan tuo reagoi? Sisällä ei pitäis liikkua mitään, pakkastakaan ei juuri ole. Mihin ja miten sisätilatutka reagoi? Onko se jokin ultraäänijuttu? Miten se tunnistaa liikkeen? Laukeaako, jos ympäristössä (naapurilla) on joku ultrajuttu (pihavaloja tms?) Hälyttimen saa kyllä pois napista, mutta ei sitten ole paljon suojaa.
121698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

sisätilanlämmitin?

Äänestä
  • Eikä ollut lohkolämmintinkään kiinni sähköissä.

    Äänestä

Ettei naapuri käy kurkkimassa:)))

Äänestä
  • kun hälytin ei autoa tönimällä mene päälle, vaan pitää mennä sisälle, eikä lumessa näy jälkiä. Tosin tällä hetkellä tulee lunta niin paljon, että jäljet peittyvät aika nopeasti.

    Epäilisin ennemminkin jotain tonttua tai pukkia, kun niitten on sanottu olevan tähän aikaan liikkeellä.

    Äänestä

Hälytin pärähtää Passatissa päälle myös sen takia että akun jännite putoaa liian alas, tuli asia vaan selville kun kyseltiin samaa murhetta ja todettiin akkukäyttöisen kylmälaukun syövän niin rankasti virtaa että 30 min kahvilla käynnin aikana hälytys alkoi.

Äänestä
  • kun tuo ei ala heti vaan jonkun ajan kuluttua, kun auto on seisonut pitempään. Tuohon ei taida olla muuta lääkettä kuin pitää auto liikkeessä päivittäin.

    Äänestä

Minulla oli sama riesa.Käytin kahdessa eripaikasssa.
tutkittavana vaan he ei löytäneet vikaa, itse löysin.
Apukuskin meikkipeilin valo paloi jatkuvasti, ja kun jännite laski niin häly tuli noin kahden tunnin päästä auton pysäköinnistä.
Kannattaa varmaan tarkistaa nuo valot ettei siellä jokin valo pala aina.

Äänestä
  • tässä joulun pyhinä on aikaa tutkiskellakin. Toivottavasti sieltä löytyy joku tuohon viittaava. Muistuipa mieleeni, että auto on kerran käynnistetty kaapeleilla lyhyen seisonnan jälkeen, vaikka minkään ei olisi pitänyt kuluttaa virtaa eli johonkin siellä sitä kuitenkin kuluu. Pitääpä tutkia. Kiitoksia vihjeestä!

    Äänestä

  • riesa kirjoitti:

    tässä joulun pyhinä on aikaa tutkiskellakin. Toivottavasti sieltä löytyy joku tuohon viittaava. Muistuipa mieleeni, että auto on kerran käynnistetty kaapeleilla lyhyen seisonnan jälkeen, vaikka minkään ei olisi pitänyt kuluttaa virtaa eli johonkin siellä sitä kuitenkin kuluu. Pitääpä tutkia. Kiitoksia vihjeestä!

    Vielä, yksi vielä mahdollinen hälyn aiheuttja voisi olla huonokuntoinen akku.Pitenpään seisoessa ja pakkasessa voi jännite laskea niin paljon että alkaa hälyttää. Jos et löydä muuta vikaa kannattaa varmaan tuo akun kunto tarkistaa.

    Äänestä

  • iip kirjoitti:

    Vielä, yksi vielä mahdollinen hälyn aiheuttja voisi olla huonokuntoinen akku.Pitenpään seisoessa ja pakkasessa voi jännite laskea niin paljon että alkaa hälyttää. Jos et löydä muuta vikaa kannattaa varmaan tuo akun kunto tarkistaa.

    Sisävalo, joka oli jäänyt päälle, mutta tuosta en ole varma, kun vaimoke kävi autossa ennenkuin ehdin tutkailemaan. Valo ei ehkä olisi näkynyt peitteen alta. Toisaalta se olisi kait syönyt akun parin päivän seisomisella? Nyt auto kyllä hörähti käyntiin eikä hehkuttaakaan tarvinnut isommin. Oli tunnin verran lohkolämmityksessä ennen tuota. Eli akku on jonkinmoisessa kunnossa, ei varmaankaan uudenveroinen kuitenkaan.

    Muita valoja ei nähdäkseni ollut päällä. Pitää jatkaa kokeiluja ja tutkiskelua ja ajaa kerran päivässä lenkki, jottei akun jännitteet laske kovin alas.

    Tuli mietittyä miten dieselin työntää käyntiin. Onnistuuko, jos ei hehkuja ole? Pitänee välipäivinä hakea kaupasta käynnistyskaapelit ja hinausköysi :-)

    Äänestä

  • eikä mikään pala omia aikojaan. Pitää seurata nyt mitä tapahtuu. Toisaalta olisi oikeastaan mukava, että vehje hälyyttää, kun akku alkaa hiipua ;-)

    Äänestä

ja ajanut vähintään kerran päivässä, eikä ongelmaa ole enää esiintynyt. Olen myös varmistanut, että mikään valo ei jää illalla palamaan. Tuo akun jännitteen aleneminen jostain syystä tuntuu todennäköiseltä syyltä. Naapurikin tervehtii taas...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riesa kirjoitti:

Passatin -97 vm. sisätilatutka on ruvennut hälyyttelemään omia aikojaan ja harmillisesti vielä yöaikaankin. Naapuri katteli jo siihen mallliin, että...vaikka onkin joulu.

Mihin kummaan tuo reagoi? Sisällä ei pitäis liikkua mitään, pakkastakaan ei juuri ole. Mihin ja miten sisätilatutka reagoi? Onko se jokin ultraäänijuttu? Miten se tunnistaa liikkeen? Laukeaako, jos ympäristössä (naapurilla) on joku ultrajuttu (pihavaloja tms?) Hälyttimen saa kyllä pois napista, mutta ei sitten ole paljon suojaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu