hei laitakaa käytökokemuksia ja vinkkejä
oma veda 70 olut käytössä 3kk
oma veda 70 olut käytössä 3kk
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... odottamaan pitkään. Veda kattiloita myytäneen joitakin kymmeniä kappaleita vuodessa.
Veda-kattikoita lienee valmistettu ainakin 80-luvun akusta alkaen ja näyttää siltä, että Ruotsin puolella niitä on enemmän käytössä kuin Suomessa, markkinointi ainakin on siellä paremmassa mallissa.
Noissa kattiloissa on monia hyviä puolia, puhdistettavuus on todella helppo ja tulipesän pyöreiden muotojen takia lienee pitkäikäinen, lisäksi on tulipesä 5 mm:n plootua.
On myös varmaankin ensimmäisiä alapalokattiloita, jotka ovat hyödyntäneet käänteispalojärjestelmää, joskin hieman yksinkertaisemmassa muodossa ja ajatellen tällöin myös puhdistettavuutta.
Omalla kylälläni on käytössä ollut noin vuoden Veda 70:n ja isäntä on ollut ostokssensa varsin tyytyväinen, yli metrin halot menevät uuniin ja 5 kuution varaajan saa lämpimäksi kohtuuajassa.
Itsenikin tosiaan kiinnostaa käytännön kokemuset ko. kattalasta ja varinkin pienimmästä mallista 35 M
Kirjoitappa omia kokemuksiaski
omat laiteet ovat veda 70 ladomat21 4000l vaaraja. toimi hyvin! alla lämpö 30 ylä 50 noin 5-6h niin on vaaraja 80-85. sytyttys ja 1-2 täyttö kertaa. asia mikä kinosta on lisä ilma alapalotilaan. ja onko muila ladomatin kanssa vaiteluja kattilan lämpötilassa. (70-80)