tein taloni pitkästä-tavarasta viime kesänä eikä ole ongelmia ollut ja muutenkin olen tyytyväinen. 184 neliön talon sain puoleen hintaan kuin olisin saanut vastaavan talopaketin . ainoo mikä tokki oli kunnalla töissä oleva sähkäri mikä ei pääsyt ajallaan tulemaan. kannattaa suosia oikeita sähkömiehiä, jotka tekee omakotitalon sähköistyksiä elääkseen ,eikä lisätienestin toivossa.
hometta talopaketissa
tomppa
183313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
minullakin on vastaava kokemuksia omatoimisista sähkäreistä
ei oo aiheuttanu ongelmia kun olen hommannut alan ammattimiehen enkä mitään räpeltäjiä
kauheetä jälkee niitä saa itse sitten paikkailla
sähkömiehen pitää olla asiansa osaava eikä mikään kunnan suhari joka luulee tietävänsä
taulun takana jakari.oli jääny sähkärin jäljiltä ja sit oltiin pimeessä
sähkärit eikä muutkaan työntekijät pääse työajalla omiin hommiin ainakaan meidän kunnassa.
tavarasta ja sain noin 23% halvemmalla kuin olisinsaanut saman laisen talopaketin
15,2 % halvemmaksi kuin halvin pitkästä tavarasta tehtävä talo. Pitkässä maksaa suunnittelu pitkän pennin. Paketissa on paketin edut.
Tietää vähän faktoja,kun jatkuvasti puhutaan että pitkästä tulee halvaksi.Tässä olisi nyt paikka lyödä hintoja näyttöön eikä vakituisia kommentteja et halvaksi tuli!!!
Pitkästä rakentajat..... Kertokaas ny mitä ne rakennuskustannukset on siihen asti mitä normaalisti toimitetaan talotehtaalta?
-Ulkoa valmis
-Katto tehty
-Väliseinien tarpeet
-Ulkoseinät sisäpuolelta levytetty
-Höyrynsulku katossa koolaukset
-puhallusvillat
Eiköhän tuossa ois normaali paketin sisältö.
On tullut maksamaan tarvikkeina n. 10 tuh. Vielä puuttuu sähöt, tuplalevytys ja eristykset. About vastaavanlaisen olisi saanut pakettina 7-8 tuhanteen. Tosin paketissa tilanjakoa ei olisi voinut säätää ihan siten kun haluttiin. Kaavamääräykset kun rajoittaa kokoa, tilanjakoa piti säätää että tallissa mahtuu ropaamaan. Paketti olisi ollut nopeampi pystyttää. Toisaalta pitkästä tehtynä koko tallivarastosta tuli ainakin runkonsa puolesta huomattavasti pakettitallia jämäkämpi. Lopultakaan en osaa oikein sanoa kannattiko pitkästä tekeminen. Nyt tallivarasto on hieman keskeneräinen, kun taas paketista tehden talli olisi ollut valmis jo aikoja sitten. Tässä tapauksessa pitkästä tehden ei kertynyt ainakaan rahallista säästöä.
Miten paljon laskette itselleni tuntipalkaksi, kun rakennatte itse! Olisi kiva tietää minkälaisia kustannuslaskelmia olette saanut, kun totta kai otatte huomioon oman työnne osuuden ja sen kustannuksen. Tuntuu vähän siltä, että moni unohtaa laskea omalle työlleen kustannusta. Voisihan sitä olla tienaamassa rakentamisen sijasta.
Moni meistä talonsa päivätyönsä rinnalla rakentaneista ei olisi voinut olla tienaamassa rakentamisen sijasta, koska kovinkaan moni työnantaja ei ole valmis maksamaan ylityökorvauksia joka päivältä vuoden ympäri. Moni meistä kun näet saa olla töissä vain 7.5 tuntia päivässä niin vapaa-ajallaan kerkiää rakentamaan talonsa itse. Ja kun kerran vapaa-ajalla rakennetaan niin ei muistakaan harrastuksista palkkaa makseta. Positiivista tietysti on se että ne talon rakentamisen työvoimakustannuksissa säästetyt rahat on omalla tilillä.
Tv. Yksi meistä monista talonsa itse rakentaneista
home liittyy talopakettiin
kauheeta rahastusta tämmöset jutut
ja paljon tämmöisistä jutuista toi ei ole normaalia toimintaa
Noita pölhöjen hartsarien "säästöjä" ja "puoleenhintaa" paljon parempaa-juttuja. Taitaa sinunkin taloasi kautta maakunnan käydä rakennustarkastajat kehumassa, kun on niin hyvä ja hieno etteivät koskaan ennen ole tuollaista nähneet. Voi hitto näitä onnettomia provoja.
itte tekee sa huomattavasti HALVEMMALLA
tehtynä alkaa mennä jo tienistin puolelle vaikkei tekisi enää mitään.