Vinkkejä fikusista matkakohteista?
Matkakohteita
travell
91509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitäskö olla kaupunkikohde? Aurinkoloma? Eräretki?
krakovaa
kaunis ja romanttinen kaupunki:)
No, missä olisi mukavaa ja myös mahollisuus löytää samanhenkistä seuraa (jos on yksin reissussa)?
Karjala ei tunnu ihan oikealta osoitteelta. Krakova ehkä, mut eikös siellä olla vähän ahdasmielisiä.
Se on vapaamielinen ja suomalaisittan aika edullinen kaupunki.
Tee matka Karjalan tasavaltaan, se sävähdyttää!
Karjala on A, sitä kyllä kannattaa mainostaa!
karjalassa on kaikki oleellinen eli käy kerrankin katsomassa missä se talvisota sodittiin ja missä jatkosota ja etenkin, miksi ihmeessä! Näe Euroopan suurin järvi hiekkarantoineen ja erämetsät jotka kasvavat paksua naavaa tien varteen asti!
Pieni queer-lisä: Neuvostosankaripatsaat tuovat elävästi mieleen Tom of Finlandin! Milloinkahan tompalle pystytetään patsas Suomeen?
Kaiken kukkuraksi kaikki ne paikat joissa neuvostosotilaalle on tullut tilaisuus esittää sankaruutensa liittyvät jollain tapaa Suomen historiaan.
kokemusta siitä?
Ei ole kokemusta.
Kulttuurisesti Siperia ei tuo lisäarvoa Karjalaan verrattuna, vaan oli kulttuuri mikä tahansa muu kuin isovenäläinen, se pitää melkein lusikalla kaivaa ihmisestä ulos. Arkkitehtuuri jatkuu samanlaisena Värtsilästä Vladivostokiin, joskin Siperia on saanut osansa öljytuloista ja on näin ollen "neutraalimpi" (ja samalla mielenkiinnottomampi) kuin Karjala.
Siperia hakkaa Karjalan kuitenkin luonnossa. Eri asia sitten kannattaako pelkän luonnon takia tehdä matkaa maan ääriin. Siperialaisia lintulajeja näkee toisinaan myös Suomessa ja Karjalassa vielä enemmän.
Mutta Karjala! Eräs matkaopas sanoi, että jotkut kuulevat kanteleen helkkäävän jo runokyliä lähestyttäessä. Mahtaa olla aika tyrmistys kun kylät joista Lönnrot keräsi aikoinaan runot kuuluvat lähinnä arkeologian piiriin.
Mahtaa olla tyrmistys, kun suomalaiset rähjäsivät jatkosodassa muutaman harmaan töllin takia, niin kuin jo Tuntemattomassa sanotaan.
Talvisodassa hiihdettiin paljon, mutta miten voi käyttää niin paljon aikaa hiihtämiseen kun kaikki taistelupaikat ovat kivenheiton päässä toisistaan.
Karjala on tosi tylsä paikka satanistille, koska hautakivet on kaadettu jo.
Ne jotka ovat rajakarjalaista sukua tutustuessaan elämään siellä ennen tuntevat varmaan somalienkin elämän vähemmän eksoottiseksi kuin omien esivanhempiensa.
Innokas "palauttaja" huomaa, että venäläiset taistelivat verissäpäin alueesta jonka he sitten jättävät tyhjilleen.
Pitkäranta esimerkiksi on tosi kutsuva. Kun tulee Suomesta päin niin sinua kohden osoittaa tykki. Kun tulee etelästä päin niin autioituneen tehtaan luuranko. Mikähän hääpari haluaisi valita asuinpaikakseen Pitkärannan.
Mutta Siperia on paljon vauraampi, siellä on taatusti jopa tuttua muovikulttuuria. Turha matkustaa maailman ääriin katselemaan sitä minkä näkee jo Suomessa.
Kait mun on sit lähdettävä ensi kesänä pyöräileen sinne pitkärannan maisemiin:)
Meikäläisten unelmakaupunkeja ovat ainakin San Fransisco ja Amsterdam. Väittävät, että uutuutena toimisi Kapkaupunkin, mutta se kyllä hieman epäilyttää.. Joillakin Kreikan saarilla on myös upeita ja todella monipuolisia kohteita, joista monista löytyy myös "meikäläisten" omia baareja ja biitsejä aina nuderantoihin asti. Itse en ole kierrellyt, kun en tykkää saalistaa tai olla saalistettavana ja oma matkaseura on puuttunut.. Myös Espanja on, yllättävää kyllä, katolisuudestaan huolimatta erittäin avomielinen kohdemaa, mitä suurempi paikka sen enemmän "meikäläisten" ympyröitä. Ja Australiahan nyt on tietenkin "meikku"kohde.
Ihan muuten kuin vain "meikäläisten" perspektiivistä katsoen oma kestosuosikkini on monestakin syystä Kreikka, etenkin saaristo. Turvallinen, ystävällinen kohde, jossa on nähtävää kaikille ja mahtavaa ja halpaa ruokaakin vielä (kolmen lajin illalliset keskim. 5-10e, tämän vuoden elokuussa). Ja juomien ystäville paikka on paratiisi, sortimentti on valtaisan laaja ja hintataso suorastaan naurettavan halpa. Alle viidellä eurolla kun saa jo melkein pullon kuin pullon likööriä tai vahvempiakin (ja puhun litran pulloista..).
Jos kaipaat kalliimpaa eksotiikkaa, kokeile Kiinaa tai Malediivejä. Uskomattomia kohteita! Näissä kohteissa hintataso on perillä todella edullinen, mutta matkat maksavat rutosti. Halpisvaihtoehtoja voi kysellä vaikka Kilroyn tai E-bookersin kautta. E-bookers ainakin toimii todella hyvin ja hinnat ovat alle puolet muiden yhtiöiden hinnoista. Ja vieläpä laadusta tinkimättä. Parhaimman ja edullisimman reissuni olen tehnyt E-bookersin kautta hyyyyvin kauas.
Nykyisessä maailmantilanteessa on hyvä kuitenkin pitää mielessä turvallisuus. Eli vaarallsia alueita ovat arabimaat, Turkki, Intia, Afrikka, Karibia (etenkin Kuuba ja Meksiko), etelä-Amerikka ja kaakkois-Aasia. Mikä mistäkin syystä, mutta kannattaa harkita muita kohteita, jos haluaa selvitä reissusta hengissä.