Monenlaisia käsitteitä?

Lapset ja uskovien kaste

Helluntaiseurakunnissa opetetaan, että usko syntyy Jumalan sanan kuulemisesta (Room. 10:17). Uskon kautta ihminen vanhurskautetaan (Room. 1:17). Kasteopetuksessa vedotaan Ut:n kuvauksiin, joiden mukaan evankeliumin sanan uskoneet ja sen vastaanottaneet kastettiin (Apt. 2:41). Tämä merkitsee, että ihminen voidaan kastaa vasta sitten, kun hän on tullut sellaiseen ikään, että ymmärtää ja kykenee vastaanottamaan hänelle julistetun evankeliumin sanan. Mikä on tässä opetuksessa pienten lasten osa?
Aikaisempina vuosina opetuksemme asiasta oli epätarkkaa, ja niinpä syntyi kuva, että pieni lapsi syntyy synnittömänä ja hyvänä, niin että hän sellaisenaan on Jumalan lapsi. Sen mukaan vasta hänen omat tekosyntinsä hänen tultuaan ymmärtävään ikään tuottavat hänelle syyllisyyden.
Opetuksessa lasten asemasta on vuosien aikana tultu täsmällisemmiksi. Nyt opetetaan selvästi, että kaikki syntyvät Aadamin jälkeläisinä ja ovat syntiinlankeemuksen seurauksena myyty synnin alaisuuteen (Room. 7:14). Kun Jeesus kuoli ihmiskunnan synnin tähden, oli Jumala Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa (2.Kor. 5:1. Lapset syntyvät sovitettuun maailmaan, ja pieninä lapsina, ennen kuin he ovat tulleet ymmärtävään ikään, he ovat taivaskelpoisia Jeesuksen sovitustyön tähden. Mitään vuosissa ilmoitettavaa ikärajaa ei ihminen kykene määrittelemään.
Mainittakoon, että metodistikirkossa ja luterilaisen kirkon sisällä vaikuttavassa lestadiolaisessa herätysliikkeessä, vaikka näissä kastetaankin lapsia, ajatellaan myös näin Jeesuksen merkityksestä lapsien asemaan. He kastavat lapsia, koska nämä ovat Jeesuksen työn perusteella jo Jumalan lapsia. Luterilaisuudessa kastetaan lapsia, jotta heistä tulisi Jumalan lapsia. Siinä on suuri teologinen ero.

Vastaus: Huomioitavaa on, että helluntaioppi opettaa edelleen, että pienet lapset pelastuvat sellaisenaan (he eivät kykene uskomaan= synergismi)
Sensijaan Raamattu opettaa, että "ilman uskoa ei voi olla otollinen Jumalalle" ja "kellä ei ole Kristuksen henkeä, ei ole hänen omansa".

Jos kerran joku on sovitettu, niin täytyyhän silloin olla uskonkin siinä mukana. Jeesus sanoo itse, että "pienimmät uskovat häneen" (Matt.18:6).

0

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        67
        4962
      2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

        Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
        Maailman menoa
        33
        3747
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        23
        3362
      4. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        81
        2347
      5. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        24
        1899
      6. Tekeekö hän

        Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
        Ikävä
        27
        1571
      7. Laine voitti oikeudessa

        Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
        Savonlinna
        40
        1532
      8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

        kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
        Maailman menoa
        331
        1486
      9. Puistotyöntekijät

        Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
        Ähtäri
        14
        1453
      10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

        Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
        Ikävä
        33
        1330
      Aihe