Kauppatieteiden yo:n kesätyöpaikka?

Opintopisteitä n. 110 kevään jälkeen.

Mistäs sitä lähtisi kesätyötä kyselemään? Kaupan kassalle en ihan haluaisi.
72440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei ole töitä. Suomessa on paljon työttömiä, miksi sinä saisit töitä???

Äänestä

Tuo on tosi vähän opintopisteitä kun vertaa, että samoista kesätyöpaikoista kilpailevat ihmiset jotka ovat jo syventävissä opinnoissa. Luultavasti joudut menemään sinne kaupan kassalle. Fuksit ja toisen vuoden opiskelijat eivät voi olla kovin kranttuja kesätöiden suhteen ellei ole suhteita. Eräs hyvä vaihtoehto on opiskella kesä.

Äänestä
  • ennestään löytyy siis jo toinen 160 ov tutkinto toiselta alalta

    Äänestä

  • minäminäminä2005 kirjoitti:

    ennestään löytyy siis jo toinen 160 ov tutkinto toiselta alalta

    toinen tutkinto jo meneillään etkä vieläkään tiedä mitä työpaikan eteen pitää tehdä?

    Äänestä

  • pelle kirjoitti:

    toinen tutkinto jo meneillään etkä vieläkään tiedä mitä työpaikan eteen pitää tehdä?

    alkuperäistä kirjoittajaa. Ihan asiallinen hänen kysymyksensä on. Ollaan sentäs yliopisto/korkeakoulut-palstalla ja aina täältä löytyy toisia pilkkaavia. Joulukin on!

    Äänestä

  • haukkua kirjoitti:

    alkuperäistä kirjoittajaa. Ihan asiallinen hänen kysymyksensä on. Ollaan sentäs yliopisto/korkeakoulut-palstalla ja aina täältä löytyy toisia pilkkaavia. Joulukin on!

    Eihän tuo mitään pilkkaamista tai haukkumista ole vaan oikeasti ihmettelyä. Jos kerran on maisterin tutkinto jo takana niin kyllä pitäisi jo tietää miten kesätöitä haetaan. Ei tarvitse olla kummoinenkaan ruudin keksijä tajutakseen, että esim. firmojen kotisivuilla voi täytellä nettihakemuksia ja oman koulun rekrylistoilta/nyysseistä/rekrypalvelusta voi löytää kesätyöpaikka tarjouksia.

    Äänestä

Mielestäni kassan tai myyjän tehtävät eivät ole ollenkaan huono paikka kauppatieteiden ylioppilaalle. Itse olen samassa tilanteessa ja ajattelen asian lähinnä niin, että kyllä tulevan maisterin ja johtotehtäviin tähtäävän henkilön pitää tuntea ihan 'tavallisen alaisen' maailma. Kandia alempien ei kannata turhaa ylpistellä, sillä ei pitkälle pötkitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


minäminäminä2005 kirjoitti:

Opintopisteitä n. 110 kevään jälkeen.

Mistäs sitä lähtisi kesätyötä kyselemään? Kaupan kassalle en ihan haluaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu