Puupöytään tuli kuumasta läiskä??

Miten läiskän saa pois?

Laitoin mikrosta suoraan keittiön puupöydälle kuuman ruokalautasen. Kauhukseni huomasin jälkeenpäin, että puupöytään jäi lautasesta pyöreä selkeä valkea läiskä. Pöytä ei ole uusi, mutta kivannäköinen.

Olen vähän "kauhuissani". Olen talonvahtina ystävälleni, joka on pitkään lomilla (4kk). Joten läiskä vaivaa kovasti.

Miten läiskän saa pois? Voisiko läiskä hävitä pikkuhiljaa 5kk aikana. Miten on mahdollista, että keittiön pöytä on sellainen, että lautasen jäljet siihen jää, tosin kuuman, mutta kuitenkin...

Jos joku tietää kepulikonsteja olisin erittäin kiitollinen niistä...

6

11746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama ongelma

      sohvapöydän kanssa. Kuuma silitysrauta tehnyt pinnana valkeaksi. Löysin äsken englanninkielisiä ohjeita pinnan korjailuun. En ole vielä ehtinyt kokeilla mutta täytyy tutkia asiaa. Tässä osoite: http://www.thriftyfun.com/tf18612607.tip.html
      toivottavasti osaat englantia, tupakan tuhkaa ainakin ehdotetaan, samoin silittämistä paperipyyhkeen läpi. Tahra tulee ilmeisesti vedestä joka jää pöydän pintalakan alle.

      • itselläni on

        kokeili sitten omaan päytäänsä netin vinkkejä ja sai useita vuosia vanhat valkoiset läiskät lähtemään lämmittämällä niitä silitysraudalla puuvillapyyhkeen läpi. Tahrat tosiaankin katosivat vaikka pöytä oli aluksi aivan valkoinen (70-luvun tiikkiviilupöytä). Kannattaa kuitenkin olla varovainen, taisin nimittäin itse käyttää liian korkeaa lämpötilaa, lakka saattoi pehmetä liikaa. Kiillottamalla siitä tulee varmaankin ihan hyvä.


      • vinkit
        itselläni on kirjoitti:

        kokeili sitten omaan päytäänsä netin vinkkejä ja sai useita vuosia vanhat valkoiset läiskät lähtemään lämmittämällä niitä silitysraudalla puuvillapyyhkeen läpi. Tahrat tosiaankin katosivat vaikka pöytä oli aluksi aivan valkoinen (70-luvun tiikkiviilupöytä). Kannattaa kuitenkin olla varovainen, taisin nimittäin itse käyttää liian korkeaa lämpötilaa, lakka saattoi pehmetä liikaa. Kiillottamalla siitä tulee varmaankin ihan hyvä.

        Kyseiseiset netin vinkit liittyvät sellaisten jälkien poistamiseen, jotka ovat syntyneet nesteen oltua liian pitkään lakkapinnalla. Silloin lievä kuumennus ja painaminen puuvillapyyhkeen läpi "sulattaa" ja oikaisee lakan paikalleen, samalla kun väri korjaantuu.

        Mutta: jos lakka on vauriotunut kuumentamalla, lisäkuumennus tuskin auttaa asiaa... Ylipäänsä suoraan lakatulle puupinnalle ei pitäisi koskaan jättää niin kuumaa lautasta, jota ei voi pitää edes käsissään (pohjasta pitäen).


    • Anonyymi

      Etikalla lähtee valkoiset läiskät.

    • Anonyymi

      Samoin käynyt minulle tosin kahvi mukista jäänyt jälkiä

      • Anonyymi

        Kuumennushan on lakan irrotuskeino, joten lakka taitaa olla irti puusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      465
      8352
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5750
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      249
      4694
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      44
      4552
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4065
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      166
      3689
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      87
      1071
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe