Oli Tapanin päivä saima veljesten kans lähteä Ruothiin sukulaissiinn kylhään.
Ruottin raitila paloit katuvalot ja meilä Suomessa ei ollu sähköäkhään.
Olin joulupukilta saanu potkurin aattona.Näin sen ennemin vilhaukselta,ko äiti traakasi sitä pimeän väihkässä Ruottin kaupasta.Me kläpit emmä saahneet panna lamphuun valkeata,vaikka oli hämärää.Kattoima vain jäisestä klasista ulos,koska äiti tullee.
Kyläpaikassa oli komea joulukuusi,siinä ei ollu latvatähteä,niinkö meilä.Siinoli kiiltävä värikäs kaunis torni.Ja oksila riippu pengaalitikkuja.En ollu niitä nähny koskaan.
Ruokaa tarjothiin vaikka mistä sortista.Ja pöyvälä oli tarjola ruukkurusinoita,taatelia ja viikunoita.Olippa makkeita.
Me Suomen lapset olima vasta omenia saahnee maistaa vähän ennemin.
Ruottin-täti kyseli onko meilä lämpimiä vaatheita kaikila ja anto pikkusiskolekki turkin.
Kaikista on jääny hyvät muistot.Kiitos että saima kasvaa Länsi-Rajala.
Joulu
2
541
Vastaukset
- kommunikoitte?
Kumpaa kieltä puhuitte, suomea vai meänkieltä?
Oliko vaikea ylittää kielimuuri?- ei tunnettu
Minun lapsuuessa ei tunnettu kielimuuria.
Kaikki puhuima tätä sammaa meänkieltä.Eihän vanhemat ihmiset osahnee ruottia.Eikä kläpikhään puhuhnee muuta,ko sammaa kieltä.Ruottin kläppiä alethiin silloin koulussa määräähmää,ettei ne saahnee puhua tunnila suomea.
Ei meilä ollu käsitystä eri valtakunnista,kaikki olima sammaa maata joki vain välissä.
Ruottin kauphaanki menimä emmä tiehnee pittääkö tahtoa löökiä vai sipulia.Eli jästiä vai hiivaa.
Koulussa selveni suomen kieli.
Täytenäkhään ei tiä mikä on kirjakieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651576
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45488Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;186425- 26419