kissa joka ei pese itseään

Minulle tuli n. kolme kuukautta sitten kotiin aikuinen löytökissa kolli. Koko tänä aikana en ole huomannut kissan pesevän itseään kertaakaan, ja sen kyllä huomaa hajustakin. Etenkin takapuoli haisee voimakkaasti, vaikka puhtaalta ja siistiltä näyttääkin.
Mistä tämä voi johtua? Täytyykö minun alkaa pestä kissaa, tai ehkä pyyhkiä kostealla pyyhkeellä?
Muut kissani pesevät uuden tulokkaan kasvojaja korvia joskus, mutta se ei taida riittää.
23542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen tänne palstalle syksyn mittaan kirjoitellutkin aiheesta, eli meillä on 15-vuotias kissapoika, jolle otettiin kaveriksi 4-kuukautinen poikakissanpentu. Vanha kissa, Niki, stressaantui tilanteesta ihan kauheasti ja lopetti tyystin itsensä pesemisen. Turkki oli ihan takkunen ja sellanen "kökkönen", rasvanen ja haisi TODELLA pahalta (viikon käytetyiltä alushousuilta ja sukilta)!! Olin tosi huolissani vanhasta kissastani ja perin sen sitten vihdoin ja viimein, kun haju oli ihan sietämätön ja Niki tosi reppanan näkönen. Ajattelin, että sen pesun jälkeen Niki ainakin alkaa nuolemaan turkkiaan (niinhän kissat aina tekee, että saavat ne vieraat hajut turkistaan pois), mutta toisin kävi. Reppana värjötteli märkänä pitkän aikaa, yritin pitää sitä viltin sisällä ja harjata sitä, että turkki kuivuisi. Kesti kyllä kuivuminen tosi kauan! Sitten oli ihan pakko hiustenkuivaajalla, miedolla teholla, vähän yrittää turkkia kuivata. Kissani pelkää hiustenkuivaajani ääntä, mutta antoi kuitenkin ihan hyvin kuivata itsensä.

Varmaan siinä kesti jotain viikon verran, ennen kuin stressi lieventyi ja se alkoi taas nuolemaan turkkiaan. Voi sitä ilon päivää! Oli Nikillä muitakin stressioireita samanaikaiseti, eli esim kuolaa valui jojona suusta ja eristäytyi täysin meistä muista ja nukkui esi. saunan kiukaan alla ja lavuaareissa, mitä ei ole koskaan aikaisemmin tehnyt!

Nyt meillä menee jo paremmin, pentu on ollut meillä 2,5 kuukautta. Nikin stressi ei muuten käy ilmi, paitsi että se kuseksii nykyään minne sattuu. Lääkärin mukaan se on stressin oire.

Meillä on Feliwayt pistorasiaassa, pidetään laatikot puhtaina ja kun ollaan päivisin poissa kotoa, niin kissan on eristettynä eri huoneisiin, näin Niki saa olla ihan rauhassa kaikessa hiljaisuudessaan. Sitten kun tullaan kotiin, niin kissatkin sdaavat olla keskenään.

Meidän kissat tappelee/painii välillä oikein urakalla ja sit taas välillä nukkuvat vierekkäin ja Niki pesee pennun pyllyä, häntää tai päätä. Jotenkin tuntuu ihan uskomattomalta kun sen näkee, että sillä voisi vieläkin olla stressiä siitä pennusta. Tasapuolisesti yritetään Nikille antaa hellyyttä ja huomiota siinä missä Tarmp-pennullekin. :)

Niin, kyselit neuvoja siijen, kun kissasi ei pese itseään. Ressukka taitaa olla kovasti stressaantunut uudesta kodista, kissoista, ihmisistä ja hajuista. Kannattaa ostaa Feliway -haihdutin pistorasiaan ja vielä sellanen suihkutettavakin Feliwaykin. Sitä voisit suihkuttaa esim. kissasi lempinukkumapaikkaan, jotta sille tulisi mahdollisimman turvallinen ja hyvä olo. Kyllä se ajan kanssa siitä helpottaa, pese vaikka kissasi eläinkaupasta saatavalla miedolla kissashampoolla ja lämpöisellä vedellä. Vältä kovia ääniä ja äkkinäisiä liikkeitä, niin kissan stressi ei kasva.

Pidän peukkuja, että teillä poitsu tottuu uuteen kotiin ja sen muihin asukkaisiin. Muista antaa sille paljon hellyyttä ja rakkautta!

Äänestä

Minä otin n. 1.5 sitten löytökissan (uros), iältään n.5-10- vuotias. Parina ekana päivän ei pessyt itseään, mutta nyt pesee jo hyvin tarkasti ja hartaasti. Yhtenä päivänä seurasin kun kisuni varmaan tunnin puunasi itseään, että miten mukava oli seurata toisen puuhia. Torstaina vien kollini leikattavaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Minulle tuli n. kolme kuukautta sitten kotiin aikuinen löytökissa kolli. Koko tänä aikana en ole huomannut kissan pesevän itseään kertaakaan, ja sen kyllä huomaa hajustakin. Etenkin takapuoli haisee voimakkaasti, vaikka puhtaalta ja siistiltä näyttääkin.
Mistä tämä voi johtua? Täytyykö minun alkaa pestä kissaa, tai ehkä pyyhkiä kostealla pyyhkeellä?
Muut kissani pesevät uuden tulokkaan kasvojaja korvia joskus, mutta se ei taida riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu