Kumma juttu...

budoboy

Krav maga: edustajat toitottavat, kuinka treenaamalla voi taltuttaa veitsimiehen melkeimpä leikiten. Eikös tekniikoista ole osia silatista yms fili. -lajeista? Näiden lajien kouluttajat taas pitävät veistä erittäin vaarallisena varsinkin itseoppineiden käyttämänä.

Sitä vaan, että kun samat tekniikat toimivat eri lajeissa eri lailla, niin on vaan kumma juttu.

Joo provo tää vaan oli.

6

2020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • krav maakari

      eipä löydy kovin montaa erilaista tapaa pitää veitseä kädessä fiksusti. sitäpaitsi ihmisellä on kaks kättä kaks jalkaa ja yks pää niin lopunkaiken laji erot käytännössä eivät ole niin suuria kun ihmiset täällä meuhkaa.

      • budoboy

        eri lajit vaan suhtautuu erilailla uhkiin. Luulisi krav magassakin suhtautumisen olevan kunnioittavampi veitsiin ja aseisiin yleensäkin, realistinen laji kun on.


      • Mjölnir
        budoboy kirjoitti:

        eri lajit vaan suhtautuu erilailla uhkiin. Luulisi krav magassakin suhtautumisen olevan kunnioittavampi veitsiin ja aseisiin yleensäkin, realistinen laji kun on.

        vaikuttaa oudolta, että olet saanut käsityksen, että krav magassa ei suhtauduta kunnioittavasti vaarallisiin aseisiin. Jos kunnioituksen puutteella tarkoitat sitä, että niitä vastaan toimintaa harjoitellaan, eikä vain suostuta kuolemaan taistelematta, niin silloin olet oikeassa.

        Krav magassa opetamme elämän realiteetteja, joihin kuuluu mm. tiedostaa, että jos hyökkääjällä on puukko, niin 90% todennäköisyydellä saat ompelua vaativia haavoja. Lisäksi opetamme, että jos joku haluaa tappaa sinut ja on älykäs, hän ei suinkaan näytä kädessä olevaa puukkoa ja tule kimppuusi edestäpäin. Lisäksi aseuhkatekniikoiden opetuksessa opetamme, että ampuma-aseita vastaa puolustauduttaessa tekniikoita voidaan tehdä vain etäisyyksiltä, joissa uhkaaja on toiminut "väärin" ampuma-aseen järkevän käytön kannalta.

        Mielestäni siinä on kunnioitusta tarpeeksi. Liika kunnoitus on kuin antaisi periksi...


    • Man

      En ole kyllä huomannut yhtäläisyyksiä. Maga on niin paljon jäykempää ja liikkumattomampaa. Magassa on lisäksi paljon karatemaisia kovia kyynervarsiblokkeja. En usko, että olisi saanut Filippiiniläisiä vaikutteita.

      Muista että maga on alunperin armeijalaji, sotilas on uhrattavissa. Taaksepäin ei mennä. Ja veistä ei pelätä, eikä kunnioiteta.

      • K-Harrastaja

        Krav maga on laji joka ei pysähdy koskaan paikalleen, eli vaikutteita haetaan aina sieltä missä se on järkevintä, juuri tämä on magan slaisuus, filippiini-puolelta otetaan toimivaa tekniikkaa ja esim. kulmaus on haettu sieltä, vaikutteita otetaan myöskin nyrkkeilystä ym, Km-itsessään on kova juttu ja sisältää paljon ainutlaatuisia tekniikoita ja taktiikoita, joten ok.


        Kun kehitys pysähtyyy se on taantumuksen alku!


      • tietäjä idästä kertoo
        K-Harrastaja kirjoitti:

        Krav maga on laji joka ei pysähdy koskaan paikalleen, eli vaikutteita haetaan aina sieltä missä se on järkevintä, juuri tämä on magan slaisuus, filippiini-puolelta otetaan toimivaa tekniikkaa ja esim. kulmaus on haettu sieltä, vaikutteita otetaan myöskin nyrkkeilystä ym, Km-itsessään on kova juttu ja sisältää paljon ainutlaatuisia tekniikoita ja taktiikoita, joten ok.


        Kun kehitys pysähtyyy se on taantumuksen alku!

        Mun kaveri, jonka isä oli KGP: kiduttaja, on käynyt muukailaislegioonan peruskurssin kokonaan läpi ja toiminut sen jälkeen turvallisuus alalla ammattilaisena kertoi seuraavaa: Krav Maga on oikeasti Jeet Kune Do. Bruce Lee aikoinaan kehitti taistelulajimenetelmän, mikä otti jatkuvasti "opikseen". vuosien kuluessa nimikin on kehittynyt vetävämmäksi: "KRAV MAGA".

        Tässä edellisen vastauksesta:"Krav maga on laji joka ei pysähdy koskaan paikalleen, eli vaikutteita haetaan aina sieltä missä se on järkevintä," = JEET KUNE DO"

        "filippiini-puolelta otetaan toimivaa tekniikkaa" = INOSANTON DANIN vaikutus.

        "Km-itsessään on kova juttu ja sisältää paljon ainutlaatuisia tekniikoita ja taktiikoita, joten ei haittaa vaikka laji ei anna mitään uutta, vaan muiden lajien tekniikoita uuden nimen alla. Se on pääasia, että joku maksaa uuden nimen käytöstä. HYVÄ HYVÄ !!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe