Pakkaskelillä Focuksen valoviiksestä kuului napsahdus, kun vaihdoin pitkille ja nyt pitkiä ei saa enää pois päältä eli pitkät on aina päällä, jos valot laittaa päälle kytkimestä. Katsastus olisi edessä ja tuo pitäisi korjata.
Onko kukaan korjannut vastaavaa vikaa ja voiko/kannattaako tuota ylipäänsä alkaa itse rassaamaan? Arvioita hinnasta, jos vie huoltoon/korjaamoon?
Onko kukaan korjannut vastaavaa vikaa ja voiko/kannattaako tuota ylipäänsä alkaa itse rassaamaan? Arvioita hinnasta, jos vie huoltoon/korjaamoon?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Uskoisin että viiksestä on se valokytkin vain mennyt rikki. Toisinsanoen veikkaan että koko viiksi vaihdettava.
Jostain luin netistä joskus että nuo viikset eivät kovin kalliita ole. Muutamia kymppejä. Ja että joku on itse vaihtanut esim sen pyyhintä kontrolloivan viiksen itse, saadakseen pyyhkimeen enemmän eri nopeusvaihtoehtoja.
http://www.focushacks.com/index.php?modid=19
En tiedä varmaksi mutta voipi olla että valoviiksen vaihto saattaa olla yhtä yksinkertainen operaatio itse tehdä?
Kysypä viiksen hintaa ja operaation hintaa liikkeestä.
Kiitoksia ohjeista ja tuosta linkistä. Näyttäisi olevan aika helppo operaatio tuo vaihto ja uusi viiksi maksaa Motonetissä 60 euroa.
Etsi ainakin valoja vaihtava rele ja koputtele sitä. Saattaa olla vain jumissa. Tietysti, jos se on jumissa, on se todennäköisesti niin kulunut että kannattaa vaihtaa.