painikisoja telkkariin

PAININ JA URHEILUKANAVAN VÄLINEN YHTEISTYÖEHDOTUS

Allekirjoittanut on lähtenyt ajamaan seuraavaa hanketta: Puolen tunnin televisio-ohjelman esittäminen Urheilukanavalla maksaa 2500 euroa. Sen sijaan 10 -12 ohjelman esittäminen maksaa yhteensä 6000 euroa. Nyt ehdotan seuraa:

1) Painiliitto ostaa Urheilukanavalta 6000 euron paketin. Tämä raha ei ole poissa painiliiton muusta toiminnasta, sillä se saadaan Molski -lehteen jo myydyistä mainoksista (siis huom! JO MYYDYISTÄ). Sponsoreita pyritään hankkimaan muitakin. Urheilukanavan ilmoituksen mukaan ennen lähetystä voi olla esillä kolme - neljä eri sponsoria, jotka “tarjoavat“ kyseisen ohjelman. Vaikuttaa kuitenkin siltä että näitä suurempia valtakunnallisia sponsoreita on vaikea saada.

2) Kyse ei ole kuitenkaan ole vain
painikisoja lähettämisestä, vaan sarjasta. Eli perustetaan painisarja poika- ja tyttöpainijoille. Kisapaikat voisivat olla seuraavat:

1)OULU/KEMI/KAJAANI 2) YLIVIESKA
3) OUTOKUMPU/JOENSUU 4)HEINOLA 5) JANAKKALA 6) KARKKILA 7) PORI/AURA 8) PÄÄKAUPUNKISEUTU 9) ILMAJOKI 10) KURIKKA/Myhipainit 11) KURIKKA/Flikkapainit


Näistä kisoissa kymmenen parasta seuraa saavat aina pisteitä taulukolla 10 - 1. Jokaisen ohjelma jälkeen näytetään sarjataulukko kulloisestakin tilanteesta sekä haastatellaan esim. joukkueiden valmentajia. Näin ohjelmasarjaan saadaan jatkuvuutta ja kampailutunnelmaa. Nyt pitää myös painottaa sitä että ohjelmien on tarkoitus olla mukavan rentoja. Ei mitään tiukkapiposta vääntämistä vaan pääpaino kisojen rennon tunnelman välittämisessä.

3) Ohjelmat tilattaisiin Erkki Valtamäeltä, joka on ammattitaitoinen toimittaja. Hänen tarjouksensa on 500 euroa per ohjelma plus alv 22% plus matkakulut. Nyt tietenkin mukaan tulevien seurojen tulee huomata, että ensinnäkin television myötä ne voisivat myydä mainoksia maton reunoille.

Mukaan tulevien seurojen on syytä myös muistaa, että televisioinnin myötä kisoihin osallistuneiden määrä taatusti nousee. Tämä tietenkin tietää lisää tuloja ilmoittautumispuolelle.

Ensimmäisen ns. pilottijakson, kevään MYHI -painien rahoitus onnistui kymmenessä minuutissa. Kurikan kaupunki antaa 300-, paikallinen yritys toiset 300- ja kolmas yritys 400- kun jokaisella haastateltavalla on päässään kyseisen firman lippis. Tässä yhteydessä on syytä myös muistaa, että painiliitolle on laitamainoksista varattu 50 prosenttia. Lisäksi oma kantani on se, että haastattelut tulee, jos mahdollista, suorittaa Painiliiton “sponsoristadin” edessä. Painiliiton tulee taas tulla seuroja sen verran vastaan, että se sallii lippikset tms. Lisäksi on syytä
muistaa, että Urheilukanava sallii, että yhtä sponsoria voidaan haastatella ohjelmassa. Tätä kautta on ilmeisesti mahdollista paikallistasolla hankkia yksi hyvinkin merkittävä sponsori.


4) Lopuksi on syytä korostaa, että tämä koko juttu on tällä hetkellä vain pelkkä ehdotus. Korostan siis sitä että mitään sopimuksia ei ole vielä olemassa. Sen verran kuitenkin tiedän, että asiaan on suhtauduttu positiivisesti. Asialla on sikäli kiire, että koko sarjan on tarkoitus alkaa ensi syksystä lähtien. Mukaan lähtevien seurojen pitää myös EHDOTTOMASTI sitoutua koko touhuun mukaan!!! Tätä hommaa ei saa "ryssiä" jahkailulla ja huonolla suunnittelulla. Siitä on pelkkää hallaa koko lajille.
Painiliiton puolelta on syytä muistaa, että neuvotteluissa tuota 6000 euron summaa on mahdollista vielä tinkiä. Olen ollut yhteydessä myös muutamaan seuraan ja ne kaikki ovat olleet valmiita lähtemään mukaan. Tältäkin pohjalta uskallan esittää, että tämä juttu edes tutkittaisiin. Itse olen valmis kuuntelemaan kaikkia järkeviä ehdotuksia. Minulle on ihan sama kuka niitä esittää, kunhan ne vain ovat järkeviä. Itse pidän myös oikeuden olla mukana kisasarjan suunnittelussa sikäli, että olen viime kädessä valitsemassa mukaan tulevat seurat. Yksinkertaisesti siksi, että meikäläinen itse asiassa rahoittaa omasta pussista koko touhun.






PS.Kyseiset kisat tarvitsevat julkisuutta myös lehdistöön. Alla on jo valmiiksi kirjoitettu "ajaton" juttu jota voi vapaasti kopioida. Mitä nyt pitää vähän henkilöiden nimiä ja aikatauluja muuttaa. Lisäksi on hyvä muistaa, että mukaan kannattaa aina panna myös valokuva!!




Myhi-painit Urheilukanavalla


Kurikassa reilu viikko sitten järjestetyt Myhi -painit nähdään ensi sunnuntaina kello 17.00 Urheilukanavalla. Paineista on luvassa puolen tunnin mittainen ohjelma, jossa nähdään kooste kisojen tapahtumista.
- Näin tosiaan on. Viime vuoden puolella heräsi ajatus eräänlaisesta poika- ja tyttöpainiin liittyvästä painiliigasta ja se otti tulta. Meidän seuramme Mietaan Molski pääsi sitten mukaan tähän sarjaan, josta me olemme tietysti hyvin tyytyväisiä kertoo Mietaan Molskin puheenjohtaja Mika Järvinen.
Itse ohjelmassa on paljon muutamin kuin vain kiivaita otteluita. Kun ohjelmasarjaa lähdettiin suunnittelemaan, niin silloin yhdeksi tavoitteeksi asetettiin rento toteutustapa.
- En ole vielä ohjelmaa tietenkään nähnyt, mutta sen verran teidän, että siellä on tunnelmapaloja ainakin yleisön keskuudesta. Mielestäni tämän on ihan juttu, sillä ei olisi ollut mitään mieltä tehdä ohjelmaa jossa olisi ollut pelkkiä matseja matsien perään. Nämä poika- ja tyttöpainit kun ovat paljon muutakin.
- Tietenkin tässä yhteydessä pitää myös muistaa kiittää paikkakunnan yrityksiä, jotka sponsoroivat tapahtumaa. Ilman heidän taloudellista apua tämä ei olisi ollut koskaan mahdollista. Me kun joudumme itse osallistumaan myös kustannuksiin muistuttaa Järvinen.

Jani Konera


Kuvateksti: Television Urheilukanava esittää ensi sunnuntaina kello 17.00 alkaen puolen tunnin koosteen Kurikan Myhi -paineista. Ohjelman tuotannosta vastaa Erkki Valtamäki.
384181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Kannatetaan ehdottomasti! Hyvä Kari. On hienoa huomata, että painin parista löytyy näinkin aktiivisia ihmisiä, eli sellaisia, jotka eivät pelkästään puhu ja haaveile vaan myös TEKEVÄT !!!

Kertakaikkiaan ideasi on loistava. Tuon "liigan" sääntöjä voisi pikkuisen sorvata, että pikkuseurat ei heti kättelyssä jää isojen jalkoihin. Esim. lasketaan pisteisiin vain 10 kunkin seuran parasta painijaa tai jotain vastaavaa... Mutta nämä on sellaisia pilkunviilauksia vaan - Päälinjat on jo mietitty!
HYVÄ KARI.

Äänestä
  • Täytyy sanoa, että Ojalan akan poika on ihan touhun mies. Toivottavasti Painiliitto on valmis lähtemään hankkeeseen mukaan muutenkin kuin katseella seuraten.
    Tuo olisi hieno näyteikkuna painin juniorityölle. Hyvin suunniteltuna sillä olisi varmasti myös taloudellista merkitystä. Samalla voitaisiin luoda tasokkaita kisatapahtumia myös varsinaisten painikeskuksien ulkopuolelle.
    Ainakin täällä Kainuun suunnalla ollaan asiasta kiinnostuneita, mikäli hommaan ei jostain ulkoapäin sälytetä mahdottomia "reunaehtoja".

    Äänestä

  • - Pekka - kirjoitti:

    Täytyy sanoa, että Ojalan akan poika on ihan touhun mies. Toivottavasti Painiliitto on valmis lähtemään hankkeeseen mukaan muutenkin kuin katseella seuraten.
    Tuo olisi hieno näyteikkuna painin juniorityölle. Hyvin suunniteltuna sillä olisi varmasti myös taloudellista merkitystä. Samalla voitaisiin luoda tasokkaita kisatapahtumia myös varsinaisten painikeskuksien ulkopuolelle.
    Ainakin täällä Kainuun suunnalla ollaan asiasta kiinnostuneita, mikäli hommaan ei jostain ulkoapäin sälytetä mahdottomia "reunaehtoja".

    Kari idea on liian hyvä ryssittäväksi. Ensimmäiseksi tietysti Painiliiton on otettava kantaa asiaan. Mikäli vihreää valoa sieltä näytetään - ei muuta kuin täysi höyry päälle.

    Seuraavaksi pitäsi miettiä tälle sarjalle selkeät säännöt. Itse ehdottaisin seuraavaa;

    1) Ikäraja 17-vuotta.

    2) Samat sarjat kuin SM-kisoissakin. Eli pojat; 32, 35, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85, ja 100 kg tytöt; 32, 37, 44, 52, ja 62 kg

    3.) Kunkin seuran 10 parasta painijaa lasketaan mukaan seuran yhteispisteisiin.

    4.) Sarjan mitalistijoukkueille pieni palkintoraha houkuttimeksi. Esim. 1. 1000 e, 2. 500 e ja 3. 250 e. Tämä voisi taata runsaamman osanoton myös "kaukaisissa" kisapaikoissa kuten esim. pohjoinen ja itä.

    5.) Kilpailut käytäisiin ns. kahden lohkon järjestelmällä = Kaikki saisivat vähintään sen 2 merkityksellistä ottelua.

    Tämä siis oma ehdotukseni tässä vaiheessa. Voitte esittää toki vapaasti omia mietteitänne.
    Pääasia on, että Karin idea jalostetaan yhteisvoimin käytäntöön.

    Äänestä

  • UPDATE_6865234 kirjoitti:

    Kari idea on liian hyvä ryssittäväksi. Ensimmäiseksi tietysti Painiliiton on otettava kantaa asiaan. Mikäli vihreää valoa sieltä näytetään - ei muuta kuin täysi höyry päälle.

    Seuraavaksi pitäsi miettiä tälle sarjalle selkeät säännöt. Itse ehdottaisin seuraavaa;

    1) Ikäraja 17-vuotta.

    2) Samat sarjat kuin SM-kisoissakin. Eli pojat; 32, 35, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85, ja 100 kg tytöt; 32, 37, 44, 52, ja 62 kg

    3.) Kunkin seuran 10 parasta painijaa lasketaan mukaan seuran yhteispisteisiin.

    4.) Sarjan mitalistijoukkueille pieni palkintoraha houkuttimeksi. Esim. 1. 1000 e, 2. 500 e ja 3. 250 e. Tämä voisi taata runsaamman osanoton myös "kaukaisissa" kisapaikoissa kuten esim. pohjoinen ja itä.

    5.) Kilpailut käytäisiin ns. kahden lohkon järjestelmällä = Kaikki saisivat vähintään sen 2 merkityksellistä ottelua.

    Tämä siis oma ehdotukseni tässä vaiheessa. Voitte esittää toki vapaasti omia mietteitänne.
    Pääasia on, että Karin idea jalostetaan yhteisvoimin käytäntöön.

    niin kiitosta vaan. sen verran että jos siihen rahapalkkiot hommaa, niin se raha pitää sitten tulla liiton kassasta. sitä en enää lähde keräämään.

    lisäksi siinä on sellainen ongelma, että jos nuo rahapalkkiot otetaan mukaan, niin silloin hommaan tulee väistämättä ikävä sivumaku painonpudotuksen muodossa. ja kun sitä kun tässä kaikesta viimeiseksi halutaan.

    kisojen pitäisi olla sellaiset rennon mukavat ja siksi niille pitää luoda sopiva formaatti. tarkoitam tällä sitä, että vaikka kyseessä onkin jonkilainen liiga, niin siitä huolimatta sen liigan voi ottaa tavallaan jonkinlaisena camp -huumorina verrattuna esim. jääkiekkoon. eli siis kyse on ironiasta.

    tarkoitus on myös että jokaisesta seurasta saa kisaan ottaa osaa niin monta painijaa kuin vain rahkeet riittää. kyse kun on painitapahtumasta, ei painitähtien esittelystä. tässä mielessä siis raha, olkootkin että se tulisi seuroille tarpeeseen, saattaa pilata koko idean.

    lisäksi olen ehdottomasti sitä mieltä, että myös aloittelijoille tulee olla omat sarjat. samoin myös heidän suorituksensa tulee laskea mukaan pinnataulukkoon. kuitenkin niin, että jos jossain sarjassa ei ole kymmentä painijaa, niin silloin sarjan voittaja saa pinnoiksi yhtä monta pistettä kuin sarjassa on painijaa. eli jos sarajssa on kuusi painijaa, niin voittaja saa kuusi, toinen viisi jne.

    olen myös yrittänyt levittää liiga-ajatusta siten että tapahtumia olisi joka puolelta Suomea. näin tavallaan eri alueiden seurat pääsevät omalla tavallaan aina esille ja saavat kerättyä pisteitä. jos kyse on rahasta painimisesta, niin silloin idea kärsii inflaation. esim. jos kisat painitaan nyt vaikka joensuussa niin sinne tuskin pohjanmaan alueelta lähtee kovinkaan moni seura. näin itä-suomen seurat pääsisivät hyvin esille. ja keräisivät samalla lisää pinnoja taulukkoon.

    tietysti yksi keino olisi se sama, mitä juuri tuolla joensuussa ja myös flikkapaineissa käytettiin. eli jokainen seuran painija tuo seuralle yhden pisteen jo pelkkällä ilmoittautumisella. mutta nähdäkseni tämmöisessä tilanteessa on kyse siitä, haluaako seura itse lähteä mukaan tähän raha-hommaan ja jakaa juuri tästä kyseenomaisesta kisasta rahnaa parhaille seuroille.

    jokaisessa seurassa pitäisi myös etukäteen valita sellaiset puheliaimmat kaverit kameran eteen. ei siis semmoisia kavereita, jotka osaavat sanoa vastaukseksi "kyllä" ja "ei" vaan joilta tulee kunnolla juttua.

    se mitä tässä nyt lähinnä haen, tulee kai parhaiten selville siten, että selostan yhden juttuidea. matolla painii tiukka pari, jossa aikaisemmin ovat voitot menneet ristiin. tällöin kamera kuvaisi tietysti näitä poikiakin tai tyttöjä mutta samalla aikaa jututetaan kummankin painijan isää (tai mikä parempi äitejä!).

    näin tämä matsi saisi aivan kokonaan uudenlaisen, hauskan näkökulman. samalla se myös kertoisi siitä, että mitenkän "perherakas" paini lajina on. tämänhän me kaikki painissa mukana olevat tiedämme. eli siis jotain tämän tyylisiä juttuja ohjelma pitäisi sisällään. mutta kuten sanottu, tässä nyt vielä hahmotellaan koko juttua ja katsotaan mitä siitä tulee.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    niin kiitosta vaan. sen verran että jos siihen rahapalkkiot hommaa, niin se raha pitää sitten tulla liiton kassasta. sitä en enää lähde keräämään.

    lisäksi siinä on sellainen ongelma, että jos nuo rahapalkkiot otetaan mukaan, niin silloin hommaan tulee väistämättä ikävä sivumaku painonpudotuksen muodossa. ja kun sitä kun tässä kaikesta viimeiseksi halutaan.

    kisojen pitäisi olla sellaiset rennon mukavat ja siksi niille pitää luoda sopiva formaatti. tarkoitam tällä sitä, että vaikka kyseessä onkin jonkilainen liiga, niin siitä huolimatta sen liigan voi ottaa tavallaan jonkinlaisena camp -huumorina verrattuna esim. jääkiekkoon. eli siis kyse on ironiasta.

    tarkoitus on myös että jokaisesta seurasta saa kisaan ottaa osaa niin monta painijaa kuin vain rahkeet riittää. kyse kun on painitapahtumasta, ei painitähtien esittelystä. tässä mielessä siis raha, olkootkin että se tulisi seuroille tarpeeseen, saattaa pilata koko idean.

    lisäksi olen ehdottomasti sitä mieltä, että myös aloittelijoille tulee olla omat sarjat. samoin myös heidän suorituksensa tulee laskea mukaan pinnataulukkoon. kuitenkin niin, että jos jossain sarjassa ei ole kymmentä painijaa, niin silloin sarjan voittaja saa pinnoiksi yhtä monta pistettä kuin sarjassa on painijaa. eli jos sarajssa on kuusi painijaa, niin voittaja saa kuusi, toinen viisi jne.

    olen myös yrittänyt levittää liiga-ajatusta siten että tapahtumia olisi joka puolelta Suomea. näin tavallaan eri alueiden seurat pääsevät omalla tavallaan aina esille ja saavat kerättyä pisteitä. jos kyse on rahasta painimisesta, niin silloin idea kärsii inflaation. esim. jos kisat painitaan nyt vaikka joensuussa niin sinne tuskin pohjanmaan alueelta lähtee kovinkaan moni seura. näin itä-suomen seurat pääsisivät hyvin esille. ja keräisivät samalla lisää pinnoja taulukkoon.

    tietysti yksi keino olisi se sama, mitä juuri tuolla joensuussa ja myös flikkapaineissa käytettiin. eli jokainen seuran painija tuo seuralle yhden pisteen jo pelkkällä ilmoittautumisella. mutta nähdäkseni tämmöisessä tilanteessa on kyse siitä, haluaako seura itse lähteä mukaan tähän raha-hommaan ja jakaa juuri tästä kyseenomaisesta kisasta rahnaa parhaille seuroille.

    jokaisessa seurassa pitäisi myös etukäteen valita sellaiset puheliaimmat kaverit kameran eteen. ei siis semmoisia kavereita, jotka osaavat sanoa vastaukseksi "kyllä" ja "ei" vaan joilta tulee kunnolla juttua.

    se mitä tässä nyt lähinnä haen, tulee kai parhaiten selville siten, että selostan yhden juttuidea. matolla painii tiukka pari, jossa aikaisemmin ovat voitot menneet ristiin. tällöin kamera kuvaisi tietysti näitä poikiakin tai tyttöjä mutta samalla aikaa jututetaan kummankin painijan isää (tai mikä parempi äitejä!).

    näin tämä matsi saisi aivan kokonaan uudenlaisen, hauskan näkökulman. samalla se myös kertoisi siitä, että mitenkän "perherakas" paini lajina on. tämänhän me kaikki painissa mukana olevat tiedämme. eli siis jotain tämän tyylisiä juttuja ohjelma pitäisi sisällään. mutta kuten sanottu, tässä nyt vielä hahmotellaan koko juttua ja katsotaan mitä siitä tulee.

    ... nimittäin siinä, että rahapalkinnot toisivat mukanaan sellaisen lievästi sanottuna ikävän maun koko hommaan. Eli juuri nämä laihduttamiset ym. Ehkä on paras unohtaa rahapalkinnot tässä vaiheessa. Innostuin vaan tohkeissani hieman liikaa taas. Minut on niin helppo saada innostumaan mikäli vain on PAINISTA kyse.

    Se rento ja mukava fiilis on ensisijassa. On tärkeää, että saamme esiteltyä painin oikeasti mukavana ja vauhdikkaana lajina - ja sitähän se tottavieköön onkin! Pois turha ryppyotsaisuus. Alle 17-vuotiaiden painikisoissa on ennenkaikkea hauskaa ja ottelut on vauhdikkaita.

    Mutta siitä huolimatta olisin yhä sillä kannalla, että joka seurasta laskettaisiin yhteispisteisiin vain 10 parasta. Silloin pikkuseuratkin olisivat isojen kanssa enemmän samalla viivalla. Isot seurat toki voisivat lähettää kisoihin vaikka 60 painijaa, mutta siis 10 parasta vain saisi pisteitä. Näin säilytettäisiin sarjataulukko luultavasti pitempään tasaisena. Ja oikeasti jännittävänä.

    Ja mainitsemasi pisteytys; eli jos sarjassa on 8 painijaa = voittaja saa 8p, kakkonen 7 jne. on hyvä! Silloin jokainen sarja painottuu osallistujamäärän mukaan ja sehän on pelkästään reilua se! Tätä pisteytystä käytetään varsin onnistuneesti mm. Finlandia Freestyle Cup -sarjassa.

    Ja vielä; aloittelijoiden sarjatkin voidaan määritellä etukäteen. Esim: 28, 30, 32, 35 jne.

    Onko muita ideoita asian suhteen? Palsta on avoinna kaikille hyville ehdotuksille! Puhelletaan tämä nyt yhdessä henkiin.

    Äänestä

Kuka keksii tälle Karin ideoimalle liigalle parhaimman nimen? Pistetäänkö aivosolut töihin?

Omia ehdotuksia:

"Painin junnuliiga"

"Painin Suomi-Cup"

"Nuorten painiliiga"

"Seuracup"

"Molskiliiga"


Keksikää te muut parempia.

Äänestä
  • Ei taida tulla Sundomissa uni ens yönä......

    Äänestä

  • nakki kirjoitti:

    Ei taida tulla Sundomissa uni ens yönä......

    ;) Kyllä uni tulee ihan normaalisti ku ollaan tässä pakkasesta huolimatta ulkoiltu pojan kanssa melkein koko päivä.

    Mutta kieltämättä joskus innostun jostain (yleensä painiin liittyvästä) asiasta niin kovasti, että se haittaa jopa yöunia.

    Näin vanhemmiten olen oppinut ottamaan asiat hieman rauhallisemmin, tai näin ainakin haluaisin itse ajatella.

    Mutta kyllä tämä Karin idea on mielestäni niin hyvä, että siitä pitääkin hieman innostua. Tätä kannattaa ihan tosissaan alkaa ajamaan eteenpäin.

    Äänestä

  • Juu, sitäkin on mietitty. Yksi ehdotus olisi MYHI-liiga. Myhi itse suostuu ehdotukseen, mutta itse olen sitä mieltä että hänelle pitää silloin maksaa siitä parin tonnin korvaus valmennusrahastoon. Yksinkertaisesti siksi, että se on samalla jonkinlainen kiitos seurojen puolelta Myhille hänen tekemästään työstä paini eteen. Totuus kun on sellainen, että juuri Myhin myötä parin viime vuoden aikana painijapojat ja -tytöt ovat löytäneet tiensä salille.
    No, sen verran tuli tässä myös selväksi tämän asian tiimoilta, että liiton taholta tuli nyt vähän hiekkaa rattaisiin. Siltä taholta oltiin sitä mieltä että asiaa ei saisi vielä tuoda esille. Pitäisi ensi olla hallituksen päätös.

    No, omasta puolestani sanon, että meikäläinen uskoo kyllä enemmän demokratiaan ja vapaaseen kansalaisyhteiskuntaan. Siis siihen että juuri tälläisiin asioihin asian todelliset asiantuntijat eli asianosaiset painiseurat toisivat hyvissä ajoin näkökantansa esille. Sitä kautta on mahdollista todella vaikuttaa asioihin ja saada varmuus siitä että homma kiinnostaa ja ennen kaikkea innostaa asianosaisia.

    Esimerkiksi esitys siitä, että joka seurasta lasketaan mukaan vain parhaan painijan pisteet on todella miettimisen arvoinen juttu. Sillä juuri sehän takaisi sen, että myös pienemmillä seuroilla on mahdollisuus menestyä. Olkootkin että kyseessä on pitkälti pelkkä "leikkilista"

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    Juu, sitäkin on mietitty. Yksi ehdotus olisi MYHI-liiga. Myhi itse suostuu ehdotukseen, mutta itse olen sitä mieltä että hänelle pitää silloin maksaa siitä parin tonnin korvaus valmennusrahastoon. Yksinkertaisesti siksi, että se on samalla jonkinlainen kiitos seurojen puolelta Myhille hänen tekemästään työstä paini eteen. Totuus kun on sellainen, että juuri Myhin myötä parin viime vuoden aikana painijapojat ja -tytöt ovat löytäneet tiensä salille.
    No, sen verran tuli tässä myös selväksi tämän asian tiimoilta, että liiton taholta tuli nyt vähän hiekkaa rattaisiin. Siltä taholta oltiin sitä mieltä että asiaa ei saisi vielä tuoda esille. Pitäisi ensi olla hallituksen päätös.

    No, omasta puolestani sanon, että meikäläinen uskoo kyllä enemmän demokratiaan ja vapaaseen kansalaisyhteiskuntaan. Siis siihen että juuri tälläisiin asioihin asian todelliset asiantuntijat eli asianosaiset painiseurat toisivat hyvissä ajoin näkökantansa esille. Sitä kautta on mahdollista todella vaikuttaa asioihin ja saada varmuus siitä että homma kiinnostaa ja ennen kaikkea innostaa asianosaisia.

    Esimerkiksi esitys siitä, että joka seurasta lasketaan mukaan vain parhaan painijan pisteet on todella miettimisen arvoinen juttu. Sillä juuri sehän takaisi sen, että myös pienemmillä seuroilla on mahdollisuus menestyä. Olkootkin että kyseessä on pitkälti pelkkä "leikkilista"

    eipä ole ensimmäinen kerta, kun liiton puolelta tallataan hyvää ideaa maahan. täytyy tietenkin ymmärtää, että liiton tulee toimia virallisen kaavan mukaan. sen kaavan mukaan voisi vaan toimia vähän nopeammin, ettei taas menetetä hyvää tilaisuutta kehittää lajia.

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    Juu, sitäkin on mietitty. Yksi ehdotus olisi MYHI-liiga. Myhi itse suostuu ehdotukseen, mutta itse olen sitä mieltä että hänelle pitää silloin maksaa siitä parin tonnin korvaus valmennusrahastoon. Yksinkertaisesti siksi, että se on samalla jonkinlainen kiitos seurojen puolelta Myhille hänen tekemästään työstä paini eteen. Totuus kun on sellainen, että juuri Myhin myötä parin viime vuoden aikana painijapojat ja -tytöt ovat löytäneet tiensä salille.
    No, sen verran tuli tässä myös selväksi tämän asian tiimoilta, että liiton taholta tuli nyt vähän hiekkaa rattaisiin. Siltä taholta oltiin sitä mieltä että asiaa ei saisi vielä tuoda esille. Pitäisi ensi olla hallituksen päätös.

    No, omasta puolestani sanon, että meikäläinen uskoo kyllä enemmän demokratiaan ja vapaaseen kansalaisyhteiskuntaan. Siis siihen että juuri tälläisiin asioihin asian todelliset asiantuntijat eli asianosaiset painiseurat toisivat hyvissä ajoin näkökantansa esille. Sitä kautta on mahdollista todella vaikuttaa asioihin ja saada varmuus siitä että homma kiinnostaa ja ennen kaikkea innostaa asianosaisia.

    Esimerkiksi esitys siitä, että joka seurasta lasketaan mukaan vain parhaan painijan pisteet on todella miettimisen arvoinen juttu. Sillä juuri sehän takaisi sen, että myös pienemmillä seuroilla on mahdollisuus menestyä. Olkootkin että kyseessä on pitkälti pelkkä "leikkilista"

    Vai että pitäisi olla kabinettipäätös, ennen kuin jostain asiasta voidaan lähteä keskustelemaan? Kuulostaa kyllä omituiselta menettelyltä. Painissa olisi aiheellista käydä entistä enemmän keskusteluja nimenomaan ruohonjuuritasolla. Jos kaikki jätetään herrojen huoleksi, niin voipi moni hyvä idea jäädä sinne pöytälaatikoihin.
    Parempi on tuoda ajatuksia esille julkiseen keskusteluun. Silloin niistä voi jalostua jotain hyvää. Jos asia rustataan yhdelle aaneloselle ja pistetään menemään Helsinkiin, niin aina se ei tulosta tuota.
    Sen verran näin syrjäseudun miehenä pohdiskelin tuota liigahommaa, jotta saisihan siinä olla aikalailla reissussa, mikäli meinaisi kaikki kisat läpi kahlata. Reilut kymmenen osakilpailua eri puolilla Suomea on taloudellisesti kova juttu rulettiin mukaan lähteville seuroille. Siihen kun lasketaan vielä päälle nämä alue-, SM- ja KLL-kisat. Sekä tietysti oman alueen kisat, joihin on ainakin jonninmoinen velvollisuus osallistua.
    Toisaalta eihän joka puolelle ole pakko revetä, mikäli taloudelliset resurssit ja aika ei riitä.

    Äänestä

  • - Pekka - kirjoitti:

    Vai että pitäisi olla kabinettipäätös, ennen kuin jostain asiasta voidaan lähteä keskustelemaan? Kuulostaa kyllä omituiselta menettelyltä. Painissa olisi aiheellista käydä entistä enemmän keskusteluja nimenomaan ruohonjuuritasolla. Jos kaikki jätetään herrojen huoleksi, niin voipi moni hyvä idea jäädä sinne pöytälaatikoihin.
    Parempi on tuoda ajatuksia esille julkiseen keskusteluun. Silloin niistä voi jalostua jotain hyvää. Jos asia rustataan yhdelle aaneloselle ja pistetään menemään Helsinkiin, niin aina se ei tulosta tuota.
    Sen verran näin syrjäseudun miehenä pohdiskelin tuota liigahommaa, jotta saisihan siinä olla aikalailla reissussa, mikäli meinaisi kaikki kisat läpi kahlata. Reilut kymmenen osakilpailua eri puolilla Suomea on taloudellisesti kova juttu rulettiin mukaan lähteville seuroille. Siihen kun lasketaan vielä päälle nämä alue-, SM- ja KLL-kisat. Sekä tietysti oman alueen kisat, joihin on ainakin jonninmoinen velvollisuus osallistua.
    Toisaalta eihän joka puolelle ole pakko revetä, mikäli taloudelliset resurssit ja aika ei riitä.

    Juu, reissua riittäisi jos haluaisi kahlata kaikki kisat läpi. Mutta se on juuri jutun tarkoituskin, että ei reissata ja että eri kisoissa pinnalle pääsevät eri seurat. Eli ei meidän omakaan seura missään nimessä lähtisi joka kisaan mukaan. Näin tätä kautta koko Suomen painikartta pääsee esille.

    Siksikin olisi hyvä että tähän ei tulisi rahapalkkiota, sillä silloin jotkut seurat lähtisivät jahtaamaan sitä ja vaikka ne sitten voittaisivatkin sen, niin tulos seuralle olisi taloudellisesti negatiivinen - epäkiitos pitkien reissujen.

    Äänestä

toivottavasti urheilukanavallakin näytetään ainoastaan aikuisten urheilua

Äänestä
  • Pitääkö sinun mielestäsi siis lasten ja nuorten urheilu kokonaan lopettaa?

    Äänestä

  • lasten ja nuorten puolesta kirjoitti:

    Pitääkö sinun mielestäsi siis lasten ja nuorten urheilu kokonaan lopettaa?

    Kovin oli ahdasmielinen kommenti taas joltakin. Että muka poikapainikisoja ei saisi TV:ssä näyttää. Menikö joulupukki teidän talon ohi vai mistä moinen paha olo johtuu?

    Äänestä

en oikein usko, että painiliitto antaa taloudellista tukea poikapainille. sillä ei kaikki seurat niin köyhiä ole kun annatte ymmärtää. taitaa mennä puoliksi.

Äänestä
  • on siis jo olemassa. ei siihen tarvita mitään painiliiton panostusta.

    Äänestä

liittoa tarvitaan. tältä palstalta vaan nimet esiin,
ja toimeen. ideoitsijoita ja arvostelijoita on aina löytynyt paljon mutta toteuttajia valitettavan vähän...

Äänestä
  • no näin olen kyllä miettinyt että jos homma ei onnistu liiton kautta niin sitten pitää panna homma pyörimään muuta kautta. tällöin liiton puolelta voi tulla ongelmaksi se, että siellä puhutaan jostain mainossopimuksista liittyen telkkariin. nyt liitto voi ryhtyä vaatimaan että televisioiduissa kisoissa pitää näkyä sen sponsorit. käsittääkseni kuitenkin liiton sopimukset koskevat kansainvälisiä kilpailuja ja YLEN lähetyksiä.

    tämä on oikeastaan se keskeinen syy siihen miksi halusin nostaa kysymyksen tänne esille. käsittääkseni liitolla ei ole oikeutta puuttua näihin lähetyksiin jos se ei kerran pane senttiäkään omaa rahaa tähän kiinni. se on aivan sama asia kuin liitto vaatisi että jokainen lehtijuttu jotka jostain kisoista kirjoitetaan pitää käydä ensi liiton sensorin kautta. tämähän on aivan mieletön ajatus jos nyt kerran elämme vapaassa yhteiskunnassa.

    eli halusin siis vähän tunnustella maaperää tätäkin kautta, että löytyykö tästä maasta todella kymmentä seuraa tai seurayhtymää (=pari, kolme seuraa yhdessä) jotka olisivat valmiita tähän hommaan? tähän mennessä tiedän että ainakin Janakkala, Ilmajoki, Heinola ja Kurikka olisivat valmiita.

    mutta tietenkin asialla on sekin puoli, että jos homma vedetään tätä kautta niin silloin liitto saattaa vetää herneen nenään ja tämä saattaa näkyä sitten siinä että missä ja milloin järjestetään sm-tason kisoja? hakijoita kun riittää. lisäksi kaikille kilpailuillehan tarvitaan aina jonkilainen lupa ja tässäkin on sitten omat kiemuransa. varsinkin jos tässä on tarkoitus tehdä jonkilainen "sarja".

    omasta puolestani toivon vain sitä, että homma lähtisi toimimaan ja että kun jotakin sovitaan niin se myös pidetään. kun on vähän huonoja kokemuksia muutamista seuroista tähän liittyen. itse toimin tässä avoimesti ja siksi esiinnyn myös omalla nimelläni. meikäläinenhän tässä naurunalaiseksi joudun jos homma karahtaa kiville.

    urheilukanavan puolelta hommaan ollaan valmiita, sen tiedän puhelinkeskustelujen pohjalta. olkootkin että yhtään kirjallista sopimusta ei ole olemassa. tätäkin pitää vielä korostaa. mutta jos kanava pitää sanansa, niin kyllä tämä ihan toteuttamisen arvoinen juttu on.

    pitää myös muistaa, että urheilukanava tarvitsee tälläisiä lähetyksiä. tämä on myös heille kokeilu. tarkoittaa sitä, että jos homma puolin ja toisin osataan hoitaa tyylikkäästi, niin tällä samalla formaatilla kanava voi myydä vastaavia paketteja myös muille pienille liitoille, jotka tarvitsevat julkisuutta ja tätä kautta saatavia sponsoreita. näin myös hyvin toteuttu ja suunniteltu paketti olisi erinomainen ratkaisu urheilukanavan ongelmiin (=talousongelmiin). ilmeisesti juuri tämän vuoksi kanava on valmis lähtemään "kisaan" mukaan.

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    no näin olen kyllä miettinyt että jos homma ei onnistu liiton kautta niin sitten pitää panna homma pyörimään muuta kautta. tällöin liiton puolelta voi tulla ongelmaksi se, että siellä puhutaan jostain mainossopimuksista liittyen telkkariin. nyt liitto voi ryhtyä vaatimaan että televisioiduissa kisoissa pitää näkyä sen sponsorit. käsittääkseni kuitenkin liiton sopimukset koskevat kansainvälisiä kilpailuja ja YLEN lähetyksiä.

    tämä on oikeastaan se keskeinen syy siihen miksi halusin nostaa kysymyksen tänne esille. käsittääkseni liitolla ei ole oikeutta puuttua näihin lähetyksiin jos se ei kerran pane senttiäkään omaa rahaa tähän kiinni. se on aivan sama asia kuin liitto vaatisi että jokainen lehtijuttu jotka jostain kisoista kirjoitetaan pitää käydä ensi liiton sensorin kautta. tämähän on aivan mieletön ajatus jos nyt kerran elämme vapaassa yhteiskunnassa.

    eli halusin siis vähän tunnustella maaperää tätäkin kautta, että löytyykö tästä maasta todella kymmentä seuraa tai seurayhtymää (=pari, kolme seuraa yhdessä) jotka olisivat valmiita tähän hommaan? tähän mennessä tiedän että ainakin Janakkala, Ilmajoki, Heinola ja Kurikka olisivat valmiita.

    mutta tietenkin asialla on sekin puoli, että jos homma vedetään tätä kautta niin silloin liitto saattaa vetää herneen nenään ja tämä saattaa näkyä sitten siinä että missä ja milloin järjestetään sm-tason kisoja? hakijoita kun riittää. lisäksi kaikille kilpailuillehan tarvitaan aina jonkilainen lupa ja tässäkin on sitten omat kiemuransa. varsinkin jos tässä on tarkoitus tehdä jonkilainen "sarja".

    omasta puolestani toivon vain sitä, että homma lähtisi toimimaan ja että kun jotakin sovitaan niin se myös pidetään. kun on vähän huonoja kokemuksia muutamista seuroista tähän liittyen. itse toimin tässä avoimesti ja siksi esiinnyn myös omalla nimelläni. meikäläinenhän tässä naurunalaiseksi joudun jos homma karahtaa kiville.

    urheilukanavan puolelta hommaan ollaan valmiita, sen tiedän puhelinkeskustelujen pohjalta. olkootkin että yhtään kirjallista sopimusta ei ole olemassa. tätäkin pitää vielä korostaa. mutta jos kanava pitää sanansa, niin kyllä tämä ihan toteuttamisen arvoinen juttu on.

    pitää myös muistaa, että urheilukanava tarvitsee tälläisiä lähetyksiä. tämä on myös heille kokeilu. tarkoittaa sitä, että jos homma puolin ja toisin osataan hoitaa tyylikkäästi, niin tällä samalla formaatilla kanava voi myydä vastaavia paketteja myös muille pienille liitoille, jotka tarvitsevat julkisuutta ja tätä kautta saatavia sponsoreita. näin myös hyvin toteuttu ja suunniteltu paketti olisi erinomainen ratkaisu urheilukanavan ongelmiin (=talousongelmiin). ilmeisesti juuri tämän vuoksi kanava on valmis lähtemään "kisaan" mukaan.

    Suomalainen paini elää eteenpäin vanhojen perinteiden siivittämänä. Siinä ei sinänsä ole mitään vikaa sillä onhan meillä loistava menneisyys takana. Kuitenkin, meidän täytyy myös välillä hieman uudistua ja olla rohkeita. Muuten poljemme paikoillamme ja muut pyyhältävät ohitsemme. Me voisimme olla Urheilukanavan kanssa tekemässä uraauurtavaa raivaustyötä, josta hyötyisivät jatkossa myös muut pienet lajiliitot.

    Karin ehdottama juttu on yksi tällainen hyvä idea jota suomalainen paini ehdottomasti kaipaa. Jos tämä tilaisuus heitetään hukkaan niin se on kyllä surku.

    Uskon ja toivon, että myös liiton taholta näytetään Karin idealle vihreää valoa. Eihän tässä periaatteessa ole mitään hävittävää - pelkästään voitettavaa.

    Odotetaan, että vuosi vaihtuu ja liiton päätöselimet pääsevät normaaliin päivärytmiin. Ensi vuoden puolella täytyykin sitten aloittaa jo käytännön työt idean toteuttamiseksi.

    Toivon, että tästä asiasta esitetään jatkossa asiallisia kommentteja - mutta etenkin sellaisia kommentteja, jotka myös perustellaan.

    Äänestä

kadettien/juniorien paini sopisi telkkariin paremmin kuin pienten nassikoiden esim kisojen 17vuotiaiden sarja olisi yksi hyvä vaihtoehto seurattavaksi tai sitten alle 20v.

Äänestä
  • Mitä vanhemmaksi painijat tulevat sitä vähemmän kehässä tapahtuu. Eli jos halutaan viihdettä tehdä niin kyllä ikäkausikisat on mielenkiintoisinta painia. Ikäkausisarjoissa osataan jo painia, mutta sielä tapahtuu vielä paljon kun tosissaan yritetään eikä vain kyttäillä mitä vastustaja tekee tai varmistella sitä yhtä ulostyöntö pistettä.
    Kieltämättä MiMon aloittelijoiden vanhempienkin kuvaaminen on mielenkiintoista...moista mukanaelämistä harvoin vanhemmissa seuroista enään näkee.

    Äänestä

  • Mutsi kirjoitti:

    Mitä vanhemmaksi painijat tulevat sitä vähemmän kehässä tapahtuu. Eli jos halutaan viihdettä tehdä niin kyllä ikäkausikisat on mielenkiintoisinta painia. Ikäkausisarjoissa osataan jo painia, mutta sielä tapahtuu vielä paljon kun tosissaan yritetään eikä vain kyttäillä mitä vastustaja tekee tai varmistella sitä yhtä ulostyöntö pistettä.
    Kieltämättä MiMon aloittelijoiden vanhempienkin kuvaaminen on mielenkiintoista...moista mukanaelämistä harvoin vanhemmissa seuroista enään näkee.

    Meidän lasten painiminen on ädin mielestä hauskinta. Mummo ja vaarikin katselisivat niiden kisoja mielellään urheilukanavalta, mielummin kuin jotain jääkiekon tai koriksen SM-liigaa. Varmaan moni TV:n katselija myös. Miksiköhän ne eivät tule katsomaan paikanpäälle, kun on ikäkausikisat, vaikka pääsisi ilmaiseksi. Ryökäleet menevät joihinkin tyhmiin aikuisten peleihin, maksavatkin vielä.
    PS. ei sitten mitään lasten jääkiekkoa tai futista tai nyrkkeilyä telkkuun.

    Äänestä

  • Telkkariin kirjoitti:

    Meidän lasten painiminen on ädin mielestä hauskinta. Mummo ja vaarikin katselisivat niiden kisoja mielellään urheilukanavalta, mielummin kuin jotain jääkiekon tai koriksen SM-liigaa. Varmaan moni TV:n katselija myös. Miksiköhän ne eivät tule katsomaan paikanpäälle, kun on ikäkausikisat, vaikka pääsisi ilmaiseksi. Ryökäleet menevät joihinkin tyhmiin aikuisten peleihin, maksavatkin vielä.
    PS. ei sitten mitään lasten jääkiekkoa tai futista tai nyrkkeilyä telkkuun.

    että mitä mieltä ovat tästä hankkeesta? Meidän lapsen kommenti oli, että "Voi, eeeeiiiiii!"
    Kohottelen tässä olkapäitäni ja mietin, että mitä tuohonkin nyt lisäisin.
    Mutta kysykää ja kertokaa, miten ottavat lapset ajatuksen vastaan! Kiitos.

    Äänestä

  • Mutsi kirjoitti:

    Mitä vanhemmaksi painijat tulevat sitä vähemmän kehässä tapahtuu. Eli jos halutaan viihdettä tehdä niin kyllä ikäkausikisat on mielenkiintoisinta painia. Ikäkausisarjoissa osataan jo painia, mutta sielä tapahtuu vielä paljon kun tosissaan yritetään eikä vain kyttäillä mitä vastustaja tekee tai varmistella sitä yhtä ulostyöntö pistettä.
    Kieltämättä MiMon aloittelijoiden vanhempienkin kuvaaminen on mielenkiintoista...moista mukanaelämistä harvoin vanhemmissa seuroista enään näkee.

    Mukanaelämisessä on vuosien varrelta tutustuttukin todella ihaniin, värikkäisiin rouvashenkilöihin, jotka molskilla mahallaan maaten antavat ohjeita lapselleen. *häpeän puna poskilla* myöntää hän itsekin syyllistyneensä ylilyönteihin, mutta ei enää. Nykyisin menen pois katsomosta siksi ajaksi, kun oma lapseni painii, etten häpäisisi häntä asiantuntemattomilla kommenteillani. Jännitän paljon hillitymmin niitä seuratoverien matseja, mutta kyllä silloinkin nitrot pitäisi olla käden ulottuvilla...Olen luvannut lapsilleni, etten kommentoi, kannusta tms sanallakaan. Joskus on päässyt vahingossa "Komiaa" tms huuto, mutta sitä ei ole huomanneet kuin vieressä istujat.
    Mutta niin paljon olen minäkin, sohvaperuna, saanut lasteni harrastuksen myötä ystäviä, mukavia muistoja, leppoisaa yhdessäolo ja vaikka mitä.

    Äänestä

  • oikeassa! kirjoitti:

    Mukanaelämisessä on vuosien varrelta tutustuttukin todella ihaniin, värikkäisiin rouvashenkilöihin, jotka molskilla mahallaan maaten antavat ohjeita lapselleen. *häpeän puna poskilla* myöntää hän itsekin syyllistyneensä ylilyönteihin, mutta ei enää. Nykyisin menen pois katsomosta siksi ajaksi, kun oma lapseni painii, etten häpäisisi häntä asiantuntemattomilla kommenteillani. Jännitän paljon hillitymmin niitä seuratoverien matseja, mutta kyllä silloinkin nitrot pitäisi olla käden ulottuvilla...Olen luvannut lapsilleni, etten kommentoi, kannusta tms sanallakaan. Joskus on päässyt vahingossa "Komiaa" tms huuto, mutta sitä ei ole huomanneet kuin vieressä istujat.
    Mutta niin paljon olen minäkin, sohvaperuna, saanut lasteni harrastuksen myötä ystäviä, mukavia muistoja, leppoisaa yhdessäolo ja vaikka mitä.

    eniten mielestäni elävät mukana jotkut Isät ja Valkut! Monta kertaa tulee seurattua vaan ko. henkilöä koko matsin ajan, eikä lopuksi ole mitään kuvaa siitä, mitä lapset molskilla tekivät. Minä ihailen näitä Isiä ja Valkkuja! Te olette paras kannustin, mitä lapsi voi saada.

    Äänestä

Sponsori kysyy: "tämän ohjelman tarjoaa" jne...mitä lysti maksaa ja mitä sillä saa?

Äänestä
  • Niin että sitä juuri tässä yritettään saada mietittyä tämän keskustelun kautta. Mutta jos me tosiaan saamme kuvia maton reunalla tapahtumissa mukanaelävistä vanhemmista (isistä ja äideistä) niin silloin minä takaan, että ohjelma tulee herättämään huomiota laajemminkin.

    Samalla painin "niskasta" saataisiin purettu pois sitä "jäyhien miesten laji" -kuvaa, joka on yksi keskeinen syy myös siihen, että painilla ei ole juurikaan sponsoreita. Jos me onnistumme luomaan viihdyttävä ohjelman, jota katsoessa katsoja pari kertaa hyväntahtoisesti nauraakin ja jossa lajia tuodaan esille positiivisesti, niin silloin olemme voittaneet todella paljon.

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    Niin että sitä juuri tässä yritettään saada mietittyä tämän keskustelun kautta. Mutta jos me tosiaan saamme kuvia maton reunalla tapahtumissa mukanaelävistä vanhemmista (isistä ja äideistä) niin silloin minä takaan, että ohjelma tulee herättämään huomiota laajemminkin.

    Samalla painin "niskasta" saataisiin purettu pois sitä "jäyhien miesten laji" -kuvaa, joka on yksi keskeinen syy myös siihen, että painilla ei ole juurikaan sponsoreita. Jos me onnistumme luomaan viihdyttävä ohjelman, jota katsoessa katsoja pari kertaa hyväntahtoisesti nauraakin ja jossa lajia tuodaan esille positiivisesti, niin silloin olemme voittaneet todella paljon.

    Eiköhän jätetä tuo vouhotus televisioinnista huippu-urheilulle ja keskitytä "lapsipaineissa" esim dokumenttien tekoon, niitäkin on ollut ja ovatkin olleet mainioita.

    Äänestä

  • rafael kirjoitti:

    Eiköhän jätetä tuo vouhotus televisioinnista huippu-urheilulle ja keskitytä "lapsipaineissa" esim dokumenttien tekoon, niitäkin on ollut ja ovatkin olleet mainioita.

    Tulipas "rafaelilta" hieman ahdasmielinen kommentti. Miksi ei muka saisi poika- (ja tyttö-) kisoja esittää telkkarissa? Miksi kaiken TV:ssä esitetyn urheilun täytyy olla niin hemmetin vakavaa ja tosikkomaista? Eikö tämä nyt olisi mahtava paikka esittää suurelle yleisölle miksi paini on niin mahtava laji?

    Toki niitä hyviä dokumentteja on pari ollut, mutta mitään JATKUVUUTTA ei sillä dokumenttipuolella ole luvassa.

    Paini kaipaa tällaista julkisuutta! Uskokaa pois. Ennakkoluulottomuutta hyvät paini-ihmiset, sitä toivon kaikille vuodelle 2006.

    Äänestä

  • UPDATE_6865234 kirjoitti:

    Tulipas "rafaelilta" hieman ahdasmielinen kommentti. Miksi ei muka saisi poika- (ja tyttö-) kisoja esittää telkkarissa? Miksi kaiken TV:ssä esitetyn urheilun täytyy olla niin hemmetin vakavaa ja tosikkomaista? Eikö tämä nyt olisi mahtava paikka esittää suurelle yleisölle miksi paini on niin mahtava laji?

    Toki niitä hyviä dokumentteja on pari ollut, mutta mitään JATKUVUUTTA ei sillä dokumenttipuolella ole luvassa.

    Paini kaipaa tällaista julkisuutta! Uskokaa pois. Ennakkoluulottomuutta hyvät paini-ihmiset, sitä toivon kaikille vuodelle 2006.

    ..niin silloin kannattaa vastustaa jo periaatteen vuoksi. Pitäisiköhän munkin ruveta hommaamaan lisää veteraanipainia telkkaria. Parin vuoden päästä olisi sarja yli 45 vuotiaat ja alle 130 kiloa. Siitä varmaan ainakin naiset pitäisivät. Tai ehkä ei.

    Äänestä

  • - Pekka - kirjoitti:

    ..niin silloin kannattaa vastustaa jo periaatteen vuoksi. Pitäisiköhän munkin ruveta hommaamaan lisää veteraanipainia telkkaria. Parin vuoden päästä olisi sarja yli 45 vuotiaat ja alle 130 kiloa. Siitä varmaan ainakin naiset pitäisivät. Tai ehkä ei.

    Niin että seksiopjektiksi sitä Pekka haluaa? Mä kans sitten. Tosin älkää kertoko mun vaimolle. Se ei varmaan tykkää että mies sillä lailla naisia huudattaa. Mutta jos ohjelma lähetetään aina kello 24.00 jälkeen niin sitten tietenkin sopii. Vaimo kun on aika iltauninen.

    Eli eiköhän tähän kommenttiin ole hyvä lopettaa koko ketju ja katsoa mitä liitto asian kanssa oikein aikoo tehdä. Ja jos ei aio tehdä mitään, niin sitten pitää miettiä jotakin muuta ratkaisua. Tai sitten koko homma vain haudataan kaikessa hiljausuudessa. Mutta katsotaan nyt miten käy...

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    Niin että seksiopjektiksi sitä Pekka haluaa? Mä kans sitten. Tosin älkää kertoko mun vaimolle. Se ei varmaan tykkää että mies sillä lailla naisia huudattaa. Mutta jos ohjelma lähetetään aina kello 24.00 jälkeen niin sitten tietenkin sopii. Vaimo kun on aika iltauninen.

    Eli eiköhän tähän kommenttiin ole hyvä lopettaa koko ketju ja katsoa mitä liitto asian kanssa oikein aikoo tehdä. Ja jos ei aio tehdä mitään, niin sitten pitää miettiä jotakin muuta ratkaisua. Tai sitten koko homma vain haudataan kaikessa hiljausuudessa. Mutta katsotaan nyt miten käy...

    Saatte kyllä säädyllisyyden nimissä tilata Naskilta riittävän isot trikoot ja sellaiset mahdollisimman pitkälahkeiset!! Muuten teitä ei voi päästää esiintymään!

    Äänestä

  • UPDATE_6865234 kirjoitti:

    Tulipas "rafaelilta" hieman ahdasmielinen kommentti. Miksi ei muka saisi poika- (ja tyttö-) kisoja esittää telkkarissa? Miksi kaiken TV:ssä esitetyn urheilun täytyy olla niin hemmetin vakavaa ja tosikkomaista? Eikö tämä nyt olisi mahtava paikka esittää suurelle yleisölle miksi paini on niin mahtava laji?

    Toki niitä hyviä dokumentteja on pari ollut, mutta mitään JATKUVUUTTA ei sillä dokumenttipuolella ole luvassa.

    Paini kaipaa tällaista julkisuutta! Uskokaa pois. Ennakkoluulottomuutta hyvät paini-ihmiset, sitä toivon kaikille vuodelle 2006.

    Loppuiko se ideointi ikäkausikilpalujen televisioinnista tähän?
    nyt molskimies, pekka ja muut tuumasta toimeen... vai onko taas paljon puhetta tyhjästä. Mikä on urheilutv:n katsoja-alue?? Kannattaako seurojen satsata ja mitä se todellisuudessa seoroille maksaa?

    Äänestä

  • kari o kirjoitti:

    Niin että seksiopjektiksi sitä Pekka haluaa? Mä kans sitten. Tosin älkää kertoko mun vaimolle. Se ei varmaan tykkää että mies sillä lailla naisia huudattaa. Mutta jos ohjelma lähetetään aina kello 24.00 jälkeen niin sitten tietenkin sopii. Vaimo kun on aika iltauninen.

    Eli eiköhän tähän kommenttiin ole hyvä lopettaa koko ketju ja katsoa mitä liitto asian kanssa oikein aikoo tehdä. Ja jos ei aio tehdä mitään, niin sitten pitää miettiä jotakin muuta ratkaisua. Tai sitten koko homma vain haudataan kaikessa hiljausuudessa. Mutta katsotaan nyt miten käy...

    Vilho Vartiaisen Nuuruusmuistoja on ja varattu, samoin Matin ja Tepon "Mä joka päivä töitä teen", mutta esim vatVainion "Matkalla Pohjoiseen" olisi vielä vapaa; samoin Kari Tapion "Juna Kulkee"....Joten tehkääpä varauksenne! ;D

    Äänestä

  • intoilija kirjoitti:

    Loppuiko se ideointi ikäkausikilpalujen televisioinnista tähän?
    nyt molskimies, pekka ja muut tuumasta toimeen... vai onko taas paljon puhetta tyhjästä. Mikä on urheilutv:n katsoja-alue?? Kannattaako seurojen satsata ja mitä se todellisuudessa seoroille maksaa?

    "Molskimies" -käsitettä ei tunneta. On vain joko "Molskimamma" tai "Junttamies". Kumpaa tarkoitit?;DDD

    Äänestä

"Yksinkertaisesti siksi, että meikäläinen itse asiassa rahoittaa omasta pussista koko touhun."


Että on parasta, jotta sinä hoidat homman loppuun asti.

Äänestä
  • Katsotaan homma loppuun asti.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kari o kirjoitti:

PAININ JA URHEILUKANAVAN VÄLINEN YHTEISTYÖEHDOTUS

Allekirjoittanut on lähtenyt ajamaan seuraavaa hanketta: Puolen tunnin televisio-ohjelman esittäminen Urheilukanavalla maksaa 2500 euroa. Sen sijaan 10 -12 ohjelman esittäminen maksaa yhteensä 6000 euroa. Nyt ehdotan seuraa:

1) Painiliitto ostaa Urheilukanavalta 6000 euron paketin. Tämä raha ei ole poissa painiliiton muusta toiminnasta, sillä se saadaan Molski -lehteen jo myydyistä mainoksista (siis huom! JO MYYDYISTÄ). Sponsoreita pyritään hankkimaan muitakin. Urheilukanavan ilmoituksen mukaan ennen lähetystä voi olla esillä kolme - neljä eri sponsoria, jotka “tarjoavat“ kyseisen ohjelman. Vaikuttaa kuitenkin siltä että näitä suurempia valtakunnallisia sponsoreita on vaikea saada.

2) Kyse ei ole kuitenkaan ole vain
painikisoja lähettämisestä, vaan sarjasta. Eli perustetaan painisarja poika- ja tyttöpainijoille. Kisapaikat voisivat olla seuraavat:

1)OULU/KEMI/KAJAANI 2) YLIVIESKA
3) OUTOKUMPU/JOENSUU 4)HEINOLA 5) JANAKKALA 6) KARKKILA 7) PORI/AURA 8) PÄÄKAUPUNKISEUTU 9) ILMAJOKI 10) KURIKKA/Myhipainit 11) KURIKKA/Flikkapainit


Näistä kisoissa kymmenen parasta seuraa saavat aina pisteitä taulukolla 10 - 1. Jokaisen ohjelma jälkeen näytetään sarjataulukko kulloisestakin tilanteesta sekä haastatellaan esim. joukkueiden valmentajia. Näin ohjelmasarjaan saadaan jatkuvuutta ja kampailutunnelmaa. Nyt pitää myös painottaa sitä että ohjelmien on tarkoitus olla mukavan rentoja. Ei mitään tiukkapiposta vääntämistä vaan pääpaino kisojen rennon tunnelman välittämisessä.

3) Ohjelmat tilattaisiin Erkki Valtamäeltä, joka on ammattitaitoinen toimittaja. Hänen tarjouksensa on 500 euroa per ohjelma plus alv 22% plus matkakulut. Nyt tietenkin mukaan tulevien seurojen tulee huomata, että ensinnäkin television myötä ne voisivat myydä mainoksia maton reunoille.

Mukaan tulevien seurojen on syytä myös muistaa, että televisioinnin myötä kisoihin osallistuneiden määrä taatusti nousee. Tämä tietenkin tietää lisää tuloja ilmoittautumispuolelle.

Ensimmäisen ns. pilottijakson, kevään MYHI -painien rahoitus onnistui kymmenessä minuutissa. Kurikan kaupunki antaa 300-, paikallinen yritys toiset 300- ja kolmas yritys 400- kun jokaisella haastateltavalla on päässään kyseisen firman lippis. Tässä yhteydessä on syytä myös muistaa, että painiliitolle on laitamainoksista varattu 50 prosenttia. Lisäksi oma kantani on se, että haastattelut tulee, jos mahdollista, suorittaa Painiliiton “sponsoristadin” edessä. Painiliiton tulee taas tulla seuroja sen verran vastaan, että se sallii lippikset tms. Lisäksi on syytä
muistaa, että Urheilukanava sallii, että yhtä sponsoria voidaan haastatella ohjelmassa. Tätä kautta on ilmeisesti mahdollista paikallistasolla hankkia yksi hyvinkin merkittävä sponsori.


4) Lopuksi on syytä korostaa, että tämä koko juttu on tällä hetkellä vain pelkkä ehdotus. Korostan siis sitä että mitään sopimuksia ei ole vielä olemassa. Sen verran kuitenkin tiedän, että asiaan on suhtauduttu positiivisesti. Asialla on sikäli kiire, että koko sarjan on tarkoitus alkaa ensi syksystä lähtien. Mukaan lähtevien seurojen pitää myös EHDOTTOMASTI sitoutua koko touhuun mukaan!!! Tätä hommaa ei saa "ryssiä" jahkailulla ja huonolla suunnittelulla. Siitä on pelkkää hallaa koko lajille.
Painiliiton puolelta on syytä muistaa, että neuvotteluissa tuota 6000 euron summaa on mahdollista vielä tinkiä. Olen ollut yhteydessä myös muutamaan seuraan ja ne kaikki ovat olleet valmiita lähtemään mukaan. Tältäkin pohjalta uskallan esittää, että tämä juttu edes tutkittaisiin. Itse olen valmis kuuntelemaan kaikkia järkeviä ehdotuksia. Minulle on ihan sama kuka niitä esittää, kunhan ne vain ovat järkeviä. Itse pidän myös oikeuden olla mukana kisasarjan suunnittelussa sikäli, että olen viime kädessä valitsemassa mukaan tulevat seurat. Yksinkertaisesti siksi, että meikäläinen itse asiassa rahoittaa omasta pussista koko touhun.






PS.Kyseiset kisat tarvitsevat julkisuutta myös lehdistöön. Alla on jo valmiiksi kirjoitettu "ajaton" juttu jota voi vapaasti kopioida. Mitä nyt pitää vähän henkilöiden nimiä ja aikatauluja muuttaa. Lisäksi on hyvä muistaa, että mukaan kannattaa aina panna myös valokuva!!




Myhi-painit Urheilukanavalla


Kurikassa reilu viikko sitten järjestetyt Myhi -painit nähdään ensi sunnuntaina kello 17.00 Urheilukanavalla. Paineista on luvassa puolen tunnin mittainen ohjelma, jossa nähdään kooste kisojen tapahtumista.
- Näin tosiaan on. Viime vuoden puolella heräsi ajatus eräänlaisesta poika- ja tyttöpainiin liittyvästä painiliigasta ja se otti tulta. Meidän seuramme Mietaan Molski pääsi sitten mukaan tähän sarjaan, josta me olemme tietysti hyvin tyytyväisiä kertoo Mietaan Molskin puheenjohtaja Mika Järvinen.
Itse ohjelmassa on paljon muutamin kuin vain kiivaita otteluita. Kun ohjelmasarjaa lähdettiin suunnittelemaan, niin silloin yhdeksi tavoitteeksi asetettiin rento toteutustapa.
- En ole vielä ohjelmaa tietenkään nähnyt, mutta sen verran teidän, että siellä on tunnelmapaloja ainakin yleisön keskuudesta. Mielestäni tämän on ihan juttu, sillä ei olisi ollut mitään mieltä tehdä ohjelmaa jossa olisi ollut pelkkiä matseja matsien perään. Nämä poika- ja tyttöpainit kun ovat paljon muutakin.
- Tietenkin tässä yhteydessä pitää myös muistaa kiittää paikkakunnan yrityksiä, jotka sponsoroivat tapahtumaa. Ilman heidän taloudellista apua tämä ei olisi ollut koskaan mahdollista. Me kun joudumme itse osallistumaan myös kustannuksiin muistuttaa Järvinen.

Jani Konera


Kuvateksti: Television Urheilukanava esittää ensi sunnuntaina kello 17.00 alkaen puolen tunnin koosteen Kurikan Myhi -paineista. Ohjelman tuotannosta vastaa Erkki Valtamäki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu