Fluoriparafiineista

Lieneekö kellään tietoa ja/tai kokemusta? Eli "kannattaako" kuntohiihtäjän satsata esim. pitkissä massahiihdoissa em. voiteisiin. Jos esim. viihtyy 70 km lenkillä n. 5.30 perusparafiinivoitelulla, niin paljonko voi olettaa ajan paranevan esim. korkeafluorisen parafiinin käytön avulla? Tai entä nuo matalafluoriset. Rahan hukkaako vai oikeasti hyödyllisiä? Vai onko noissa "vauhdeissa" lopultakin sama käyttääkö perusparkkua vai jotain muuta. Oletetaan nyt vaikkapa, että keli on -5 ja uusi lumi...
41284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kysyt nyt aivan liian vaikeita, mutta välillä tulee tehtyä koviakin reenejä pelkällä fluorittomalla sinisellä niin oli se keli mikä hyvänsä niin suksi siinä jarruttaa eniten, mutta kun laittaa matala fluorista niin suksi ei enää jarrutaakkaan niin paljoa ja korkea fluorisella alkaa taas mies olemaan liian hidas.
mutta mitä kosteampi lumi niin sitä enemmän uskallan suositella käyttämään fluorillisia voiteita. eivätkä matala fluoriset voiteet ole kalliita

Äänestä

Erään voidefirman edustaja kertoi fluorivoiteiden avulla Finlandiahiidon ajan paranevan puoli tuntia. Kysymys on kuntohiihtäjästä. Vastauksen totuudenperäisyyttähän on vaikea näyttää toteen.

Äänestä

Kun on pitempään pitänyt tavoitteena jotain laturetkeä, niin ko. laturetkipäivä on juhlapäivä ja silloin on pantava parasta myös suksen pohjaan.
Ei se nyt niin paljon kirpaise jos kerran talvessa voiteluttaa suksensa 'ammattilaisella' tai voitelee itse 'vähän paremmilla' voiteilla.
Fluorivoiteiden mahdollinen hyöty riippuu paljon kelistä.

Äänestä

Mielestäni kannattaa ehdottomasti satsata laturetkellä voiteluun.

Viime vuonna Pirkan Hiihdossa (90 km vapaalla) voitelimme hiihtokaverin kanssa vimosen päälle. Perusparkkua alle, sitten kova lf:a pari kertaa, vielä kerros hf:a kelin mukaan. Siihen laitoin itselleni vielä pulverin päälle. Kokeiltuamme luistoa edeltävänä päivänä, kaverin suksi jäi kuin seisomaan pikku töppyrän päältä laskiessamme. Yleensä aika tasoissa ollut luisto. No, kaveri vetäisi pulveria kerroksen päälle ja taas mentiin tasoissa, ihme aine.
Itse hiihdossa meillä oli selkeästi muihin verrattuna (kisamiehet meni menojaan, heihin ei ehtinyt verrata) paljon parempi luisto.
Tiedä häntä, voitimmeko vartin vai puoli tuntia voitelulla, suksikin oli sopiva kelille. Pakkasta taisi olla lähtiessä reilu kymmenen ja laski päivän mittaan viiteen. Kosteus oli kait joku 60-70 %. Pehmeää pakkaslunta. Silti tuo fluori auttoi huomattavasti. Pulverina oli Swixin pakkaspulveri -2 ... -20. Varmaan kaikki muutkin pakkaskelin pulverit toimivat.

Kyllä se fiiliksiä lisäsi, kun aina luisti vieruskaveria paremmin, sai halutessaan huilata laskuissa pitempään tai luistella ohi, jos siltä tuntui.
Jos laskee tuon luiston paranemisen + fiiliksen tuoman säästön, luulen hyödyn olleen ainakin se puoli tuntia, ehkä enemmänkin.

Joten kyllä juhlapäivänä, itselläni talven ainoa laturetki, kannattaa satsata!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


chefer kirjoitti:

Lieneekö kellään tietoa ja/tai kokemusta? Eli "kannattaako" kuntohiihtäjän satsata esim. pitkissä massahiihdoissa em. voiteisiin. Jos esim. viihtyy 70 km lenkillä n. 5.30 perusparafiinivoitelulla, niin paljonko voi olettaa ajan paranevan esim. korkeafluorisen parafiinin käytön avulla? Tai entä nuo matalafluoriset. Rahan hukkaako vai oikeasti hyödyllisiä? Vai onko noissa "vauhdeissa" lopultakin sama käyttääkö perusparkkua vai jotain muuta. Oletetaan nyt vaikkapa, että keli on -5 ja uusi lumi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu