Nyrkkeily vai kuntonyrkkeily?

kumpiko

Tarkoitus olisi oppia hyvä lyöntitekniikka
ja siinä sivussa kevyttä sparria.En kuiten-
kaan haluaisi kuluttaa suurta osaa treenistä
ns.kuntopiiriin(vatsat,punnerrukset,puntit
treenaan erikseen)vaan enemmän tekniikkaa
ja sparrausta.

Kumpi siis olisi parempi:Nyrkkeily vai
ns.Kuntonyrkkeily?

4

2416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyrkkeily

      kuntonyrkkeilyssä harvoin edes ohjaaja osaa lyödä ja oikean tekniikan opettelemiseen ei kiinnitetä huomiota kovinkaan paljon, sehän on koko kuntonyrkkeilyn idea, että vaan kuntoillaan. kun puhutaan nyrkkeilytekniikan opettelemisesta ja sparraamisesta niin sellaiselle lajille on olemassa oma nimi se nimittäin on ihan tuikitavallista nyrkkeilyä. eihän nyrkkeilijoistä kilpaile kuin pari prosenttia, loput kuntoilevat rakastamansa lajin parissa. kuntonyrkkeily on mummoille suunnattua paskaa.

      • AndyS

        Kuntonyrkkeilyohjaajien taso vaihtelee. Osa on tosiaan jotain aerobic-ohjaajia, jotka on viikonloppukurssitettu kuntonyrkkeilyohjaajiksi. Näiden opissa oleminen on samaa, kuin kävisi aerobicissa noin lyömään oppimisen kannalta. Näitä löytyy usein kuntosaleilta. Mutta sitten on myös ihan oikeiden nyrkkeilyseurojen järjestämää kuntonyrkkeilyä, jossa ohjaajilla on parhaimmillaan ottelukokemusta olympiatasolta.

        Jälkimmäinen on yleensä selkeästi parempi vaihtoehto, mutta sitten onkin jo sama aloittaa se oikea nyrkkeily. Tätä myös suosittelen ketjun aloittajalle. Kuntonyrkkeilyssä ei ainakaan yleensä sparrata.


      • 2,0%

        että nyrkkeilysaleilla 98 kaveria sadasta harrastaa vain kuntonyrkkeilyä ja peräti 2 kaveri sadasta harjoittelee oikeaa eli kilpanyrkkeilyä?
        Siis pienissä nyrkkeilyseuroissa, joissa on reilusti alle 100 aktiiviharrastajaa, niin todennnäköisesti kukaan ei kilpaile. Onko näin?

        Eiköhän oikeissa nyrkkeilyseuroissa suurimman osan tavoitteena ole kuitenkin se kehä ja menestyminen siellä. Ei kukaan valmentaja jaksa panostaa vuosikausia ns. kuntonyrkkeilijöihin.
        Aivan hullua puhetta. Ns. kuntonyrkkeilijät saa heilutella käsiään ihan omaan tahtiin.


      • jaksu
        2,0% kirjoitti:

        että nyrkkeilysaleilla 98 kaveria sadasta harrastaa vain kuntonyrkkeilyä ja peräti 2 kaveri sadasta harjoittelee oikeaa eli kilpanyrkkeilyä?
        Siis pienissä nyrkkeilyseuroissa, joissa on reilusti alle 100 aktiiviharrastajaa, niin todennnäköisesti kukaan ei kilpaile. Onko näin?

        Eiköhän oikeissa nyrkkeilyseuroissa suurimman osan tavoitteena ole kuitenkin se kehä ja menestyminen siellä. Ei kukaan valmentaja jaksa panostaa vuosikausia ns. kuntonyrkkeilijöihin.
        Aivan hullua puhetta. Ns. kuntonyrkkeilijät saa heilutella käsiään ihan omaan tahtiin.

        Ainakin Järvenpään Kehäkarhuissa on kovantason kuntonyrkkeilyä ja varmasti monessa monessa muussakin kamppailulaji seurassa. Kehäkarhuissa pääsee ottamaan niin kovaa sparria melkein kuin haluaa.
        Myös osalla kuntosaleista on todella hyvä tasoista kuntonyrkkeilyä. Tiedän itse ainakin yhden kuntosalin missä voi harrastaa kuntonyrkkeilyä, ja sielä ohjaajana on kickboxing sininen vyö, krav maga
        expert 1 tason ohjaaja.
        Eli kyllä kuntonyrkkeilykin on hyvä sekä voi olla hyvää myös muualla kuin kamppailulaji seurassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1701
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1402
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      982
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      81
      833
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      831
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe