Ajatuksia näin talvikeleiltä...
Talossa suora sähkölämpö, takka ja LTOilmanvaihto. Jos (ja kun, täällä Pirkanmaalla) sähkökatko yllättää niin toimisiko seuraava jollain tavalla. Takassa tuli ja LTO kone pyörisi pienimmällä teholla UPSin voimalla (tietysti ilman jälkilämmitystä, millainen tehontarve LTOn puhallinmoottoreilla?). Pysyisikö ja leviäisikö lämpö edes jollain tavalla ympäri talon?
Kiitokset kommenteista ja loistavaa loppuvuotta..
Talossa suora sähkölämpö, takka ja LTOilmanvaihto. Jos (ja kun, täällä Pirkanmaalla) sähkökatko yllättää niin toimisiko seuraava jollain tavalla. Takassa tuli ja LTO kone pyörisi pienimmällä teholla UPSin voimalla (tietysti ilman jälkilämmitystä, millainen tehontarve LTOn puhallinmoottoreilla?). Pysyisikö ja leviäisikö lämpö edes jollain tavalla ympäri talon?
Kiitokset kommenteista ja loistavaa loppuvuotta..
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä takalla varmasti lämmittäminen onnistuu ilman LTOn pyörimistäkin. Veikkaan että suurimmillakaan upseilla ei montaa hetkeä kone pyöri. Jos haluat levittää enemmän takan kämpöä niin muutama patterikäyttönen puhallin takan päälle ja "kriittisiin" kohtiin jo leviää.
UPS taisi olla liian hienonimitys ajatukselle, eli kun käytössä muutama vapaa-ajan akku ja invertteri niin voisihan niillä pyörittää sen mitä jaksaa..
LTO paasaa lämpöä harakoille, joten varsin viileää ilmaa kone huoneisiin puhaltaisi. Riippuu tietysti ulkoilman lämpötilasta.
irrottais koneesta ulkoa tulevan ja ulos menevän putken, jolloin se vain kierrättäis asunnon ilmaa.
Koneesta riippuen. Siirrettävän ilmamäärän pitäisi kuitenkin olla pakkasella suuri. Mikään "lehmänhenkäys" ei riitä.
Jospa siis toisessa päässä lämmittäisi takkaa ja toiseen päähän taloa hankkisi kaasu (katalyytti) lämmittimen (kaasupulloja kun jaloissa pyörii haitaksi asti ;)
Ajatus oli tosiaan että takan lämpö vain siirtyisi ympäri taloa "lehmän henkäyksellä". Normaalisti kun nuo sähkökatkot ajoittuvat nollakelin ympäristöön, joten ihan kireimmillä paukkupakkasilla varalämmön käyttöön liittyvät riskit ovat epätodennäköisemmät.
Paukkupakkasilla ollaan isoissa voimaloissa sydän syrjällään, että jos nyt tulee jokin vakava ongelma, on puoli Suomea ilman sähköä.
Tieto tuo tuskaa..
Onko loviisassa merivesivälppä jäässä? ;)
Turpiinipuolella on kyllä jäätyminen peikkona, mutta käytännössä pelätään jotakin laitevikaa.
Hommaa samantienen pieni generaattori (2,2kw) niitä saa suhkot halvalla. Siten vaan roikalla virta LTO:lle ja samalla toisella roikalla valot kämppään.
Pitäisikö olla 10 kW:n aggregaatti, niin toimisi sähkölämmityskin.
Puita palamaan vaan. Ja niillä tuuletuspuhaltimilla siirretään lämmön muihin huomeisiin.
Puskee vastapaineen niihin huoneisiin. Maalaispoikana tuon tiedän. Heinälietsolla kun siirrettiin heiniä latoon, ei hommasta tullut mitään, ellei ladon perällä ollut seinässä luukkua, josta ilma pääsi ulos. Puhallin oli sentään aika järeä..
Laihian ukko suututti eukkonsa tulikuumaksi ja kierrätti sitten eri huoneissa.
Pahus, nyt kyllä eksyttiin jo ydinvoiman puolelle. Aggregaatti varmaan olisi ihan järkevä varotoimenpide - vai olisiko? Takkaa paahtamalla ja LTO pyörittämällä ei taitaisi paikat ihan umpijäähän painua..? Ja olisi helppo vaihtoehto, senkus nykäsisi LTOn töpselin seinästä ja löisi roikkaan kiinni ;) (ja välillä sitten varaajaan?)
Talo ei jäädy vielä parinkaan vuorokauden katkolla, ja katkot on nykyjään aina suojakeleilla. Puita takkaan vaan, ei siinä mitään puhaltimia tarvitse, ihan turhaa. Lämpenihän talot ennenkin kokonaan ilman sähköä.
Kevytrakenteisessakin talossa menee vuorokausi, ennen kuin aletaan mennä pakkaselle, vaikka et tekisi mitään.
Jos talossa on takka, niin sehän toimii samalla poistoilmalaitteena, kuten ennen vahnaan ja takuu varmasti repii korvausilman jostain. LTO:lle et tarvi mitään varmistusta. Käytännössä vuorokauden katkokset ovat todella harvinaisia. Veikkaisin että itse olen pisimmillään kokenut ehkä jonku kolmen tunnin sähkökatkoksen.
Kontaktori päätti sanoa sopparin irti ja talo oli ilman patterilämpöä "päiväsähkö ajan" (eli LTO tosin pyöri samoin kuin wc&kostean tilan mukavuuslattialämpö)
Ulkona pakkasta 12-14 astetta ja käytännössä, kun huomasi että patterit kylminä alkoi heti tuntua viileältä :) mutta kun virta saatiin kulkemaa pattereille eivänt ne prkleet edes lämmenneet, kun lämpöä oli senverran muutoinkin :)
(tosin varaava takka oli peruslämpönä)
Joten tämän keskustelun aloittaja menee ja ostaa halpakaupasta agregaatin sitten kun sähköt poissa 2 vrk ja alkaa lämmin vesi loppua lapsiperheestä :)