Talo valmistunut puoli vuotta sitten ja nyt jo ilmeisesti hometta jossain. Oireet ainakin antavat osviittaa siihen; nuhaa, yskää, äänen käheyttä, silmätulehdusta. Kyseessä talofirman pystyttämä talopaketti, mutta seiniin ilmeisesti jäänyt kosteutta, jotta on päässyt hometta syntymään. Onko muilla vastaavia kokemuksia ?
Uudessa talossa hometta ?
17
13490
Vastaukset
- ---
meillä on n.25v vanha tiilitalo, toinen puoli valmistui n.10v sitten. Itse en asu enää kotona, mutta aina, kun menee käymään alkavat homeoireet. Isämme ei kuuntele puheita homemittauksesta. Mitä kannattaisi tehdä? Eikös home kuitenkin koko ajan etene. Ongelma alkoi puoli vuotta sitten.
- vaihto-amis
Tarkista, ovatko ilmanvaihtokoneesi, putket ja venttiilit määräysten mukaisesti KIVIRAKENTAISIA!! Jos ilmanvaihto-osissa on käytetty muita materiaaleja, on homeen mahdollisuus SUURI! Myös umpihirsi hengittävänä rakenteena on hyvä.
- pitäisi
tarkistaa onko niissä hometta ja nuohota jos löytyy.
Pystytettiinkö suurelementit sateella??- päällä, ei ½-vuodessa
mitään hometta kanaviin tule. Mitä siitä sitten vaikka elementit pystytettäisiin sateella, nehän on yleensä suojattu niin ettei sinne elementin sisälle vesi pääse.
- Homepallero
Meillä hajuviitteitä n.puoli vuotta vanhassa talossa. Nyt asusteltu vajaa kolme vuotta ja nyt vasta tosissaan tutkitaan missä mättää.
Eli rakennusaikaisia ongelmia, liian märkä lattia ja parkettia päälle. Villat kostuneet ja seiniin....jne
Urakoitsija viittaa kintaalla näihin "ongelmiin" ja kohta tapellaan käräjillä. Silmä määräistä ongelmaa ei missään.
Elämä kallis, rakentaminen vielä kalliimpaa....- vaatii
4 kuukautta kuivumisaikaa ja taloja tehdään puolessa vuodessa?? Jokin mättää.
- joooo
vaatii kirjoitti:
4 kuukautta kuivumisaikaa ja taloja tehdään puolessa vuodessa?? Jokin mättää.
Näin on. Kiire on kova saada valmiiksi ja asumaan.
Maanvarainen laatta on pommi. Sitä vaan ei uskota. - raksaaja--sh
vaatii kirjoitti:
4 kuukautta kuivumisaikaa ja taloja tehdään puolessa vuodessa?? Jokin mättää.
laittaa laatan alle finfoamia joka maksaa sikana eikä päästä vesihöyryä edes alaspäin.
- Intensiivinen
Haju on juuri sellainen mittari mihin ei pidä luottaman liikaa. Tiesithän että työpaikalta tarttuva homeenhaju tulee kotiin. Samoin henkilöauto on varsinainen homeenpesä. Istut siinä pari tuntia päivässa niin jo menee neä tukkoon. Vaahtomuoviset sisukset kosteutta ja piereskelyä penkille niin kyllä kasvaa kaiken maailmat pöpöt!
Jos selvää merkkiä ei ole vedestä tai vuoto tms. paikkaa niin uudessa talossa ei kasva home ellei sitten.; pinnoitteet on asennettu lattiaan, alle puolessa vuodessa lattian valun jälkeen! Betoni kuivuu n.1cm:n viikossa nyrkkisääntö ei pidä jos lattia valetaan kesällä tai syksyllä. Mutta helppohan tuo on tarkistaa; raota vähän maton kulmaa ulkoseinän nurkasta ja katso. Tai sitten irroita varovasti pala sellaisesta paikasta johon sen voi liittää takaisin, älä ole avuton!
- peukku68
elementit ovat kyllä olleet kuivat, mutta ovatko saaneet kosteutta matkalla, pystytyksessä vai paikallaan? Mites esim laatan valun kuivatus?
Kuivan talon saa kovin helposti kosteaksi ja kun lämmöt laitetaan päälle alkaa ongelmia tulla.. lyhyillä rakennusajoilla ja ylenpalttisella säästöllä esim rakennusaikaisella huonolla ilmanvaihdolla pilataan varmaan satoja taloja vuosittain.. - taloissa löytyy varmasti,
hometta, jopa jääkaapista juuston muodossa. Mutta kun on kyseessä noin "nuori" talo, sisämateriaalien kuivumista tapahtuu; joten ilmanvaihtoa on yksinkertaisesti TEHOSTETTAVA.
- Verinenä
Meillä samoja oireita. Oireet ilmaantuvat aina kun ilmankosteus laskee alle 20%. Tänäänkin sisäilman kosteus oli n.15%. Siirrän pyykkitelineen makuuhuoneeseen niin saa nukkuttua rauhassa.
Millainen ilmankosteus teillä on?
Ota huomioon että kosteusmittarit näyttävät usein väärin matalilla kosteusprosenteilla. Minulla mittari näyttää 21% kun oikeasti on 7%. Kannattaa tarkistaa mittari. Minä tarkistin sen niin että laitoin mittarin tuloilmakanavaan josta tulee lämmitettyä ulkoilmaa. -10 asteen pakkasella, ulkoilma (kosteus 90%)joka on lämmitetään 20asteeseen on kosteudeltaan n.10%. Tuohon löytyy laskureita netistä. esim. tämä: http://www.natmus.dk/cons/tp/atmcalc/atmocalc.htm
Lyhyt ohje:
- Syötä ulkolämpötila(air temperature)
- Syötä kosteus(RH) ulkoilman kosteus on talvella käytännössä aina 90%
- lukitse kastepiste(lock DP)
- laita ulkolämpötilan paikalle tuloilman lämpötila
Näin tiedät kuinka kuivaa ilmaa tulee sisään ja voit kokeilla mitä kosteusmittarisi näyttää. - pääsuunnittelija
Kirjoituksestasi voi helposti päätellä (koska oireet olivat noinkin selvät) että talosi on umpi homeessa.
Ota yhteyttä valtuutettuun purkufirmaan ja pyydä tarjous talon purusta.
Vahinko ei ole suuri sillä voit asua teltassa väliajan sillä tonttihan on lie kunnossa. - homeahdistus
Minulla oli samanlaisia oireita ihan rakennuspölystä, varsinkin betonipöly ja vuorivillakuidut ärsyttivät, ja uusien materiaalien päästöistä. Homeesta olen saanut (ikävä kyllä) toisentyyppisiä, varsin rajuja oireita.
Jos epäilet hometta, niin selvitä ensin, onko sitä. Kosteusmittaus, homenäytteet tai homekoira. Siitä se lähtee ja kohta olet viisaampi. - homenokka
Laatan alla pitäisi olla sopivan kokoista, puhdasta soraa. Jos valut ja täyttö on tehty kesän/syksyn aikana ja täytön sekaan on päässyt orgaanista ainetta (lehtiä yms.) niin homepommi on valmis...
- oletkos varma?
Vai että puiden lehdistä hometta ja oikein pommi. Oletko varma omasta perustuksestasi ettei ole muutama muurahainen ja kärpänen mennyt sinne ja aiheuta homepommia. Entä jos timpurin pirulainen on nakellut tupakin tumppeja ja nuuskapalleroita sinne. ai ai jai.
(perustuksiin ei tietenkään saa laitaa puuta tai muutakaan tarpeetonta homehtumaan, mutta rajansa kaikella hysterialla)
- pha
Rakennusaikainen seinien vähäinen kostuminen poistuu viimeistään lämmityskauden alettua luonnonlakien mukaan. Josa sinulla on toimiva ilmanvaihto jossa ilmanvaihdon ulkosäleikkökin on itikkaverkosta vapaana niin hometta et löytäne. Levylämmöntalteenoton onmgelmana on talvella kuiva sisäilma joka saattaa ongelmia aiheuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733