Avensiksen valot / "Tummuvat heijastimet"

Ennen Joulua sitten kyllästyin Aven huonoon valotehoon ja kävin kyselemässä mahdollisuutta laittaa Anjovikseeni Ksenon valot alkuperäisten tilalle joiden valoteho märällä asvaltilla tuntui olevan aivan nollassa.Merkkiliikeen mukaan toimenpide ei kannata, tulee sen verran hintoihinsa mutta ilmoittivat vaihtavansa kyllä umpiot takuuna uusiin! Heijastimet heidän mukaansa tummuvat näissä uusissa Anjoviksissa nopeasti(aj. nyt 24 tkm) ja umpiot vaihdetaan uusiin joissa heijastimet on kait alumiiniset (alkup. on jotain muovia) jos asiakas vain ymmärtää niistä valittaa. Toivottavasti tällä on myös jotain positiivista vaikutusta polttimoiden kestoon joita tässä tuntuu myös kuluvan ihan kiitetävästi. Tämä vinkiksi muillekin Aven kanssa "tuskaileville"
51902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

27000 km, mutta valot yhä alkuperäisessä kunnossa. Myöskään yhtään poltinta ei ole vaihdettu. Oliko sun autosi alkuvuonna -04 ostettu?
Oikea etujarru sen sijaan vinkuu ihan hirveesti. Täytyy tilata takuuhuolto. Kiviä tai muuta ei levyn ja palojen välistä löytynyt...

Äänestä
  • Rekisteröity 2/2004

    Äänestä

Olen ymmärtänyt että kaikkiin niihin autoihin, jotka tulivat maahan muovisilla heijastimilla varustettuna on vaihdettu automaattisesti uudet umpiot, joiden lämmönjohto (ilmeiseti alumiini) on parempi eivätkä ne vääntyile. Huonon lämmönjohdon vuoksi alkuperäiset kuumeni ja aiheutti myöskin lamppujen nopean palamisen. Samalla kun umpiot vaihdetaan asennetaan myös "potikka" johtosarjaan jolla alennetaan päiväajovalojen jännitettä ja saadaan polttimoille lisää polttoaikaa. Itselleni nämä työt tehtiin automaattisesti 15.000 km huollossa ja sen jälkeen ei ole polttimoita palanut 2vuoden aikana. Valoteho on mielestäni aivan hyvä.

Äänestä
  • Itselläni ei ole huollon yhteydessä vaihdettu. Ehdottivat umpioiden vaihtamista vasta nyt kun lähdin etsimään ratkaisua heikkoihin valoihin. Vielä kun löytyisi vastaava korjaava toimenpide ajettavuuteen ja erityisesti kantavuuteen (kuorman kestoon) ja saisi auton kulkemaan "sivistyneesti" sitä jatkuvasti maantieajossa paimentamatta niinkuin jotkut kilpailevat merkitkit tekevät. Joihinkin autoihin on kait vaihdettu koko ohjausvaihde, onkohan vikojen korjausten takia vai paremman ajettavuuden toivossa ??? Muuten ihmetyttää meidän vannoutuneiden Tojo kuskien fanaattisuus Toyotaa kohtaan. Mitään vikaa ei muka ole, mutta silti huoltojen yhteydessä ja vähän niiden ulkopuolellakin tehdään koko ajan pientä korjausta ja virittelyä.Ilmeisesti jälkimarkkinointi jututtaa mukavasti meitä "pappoja ja mummoja" samalla kun kulkinetta laitetaan hallin puolella kuntoon jolloin pysyy hyvä mieli yllä ja palataan taas muutaman vuoden päästä vaihtamaan uuteen Toyotaan.Oletteko muuten huomanneet, että Avea ajaa silmiinpistävän usein vanhempi mies (eläkeläisten auto?).Perheessä Toyotia vuodesta 1975 asti ja samanaikaisesti aina ollut myös vähintään toinenkin eri merkkiä oleva auto.Tälläkin hetkellä on neljä muuta henkilöautoa jotka kaikki ovat keskenään eri merkkisiä (tosin kaksi niistä MR- autoja).Ja on myös yksi Hiace. Ns. ykkösauto on syksyllä 2004 käyttöönotettu jolla on ajettu jo hieman yli 100 tkm (ajan noin 75 tkm/ vuosi)ja tällä Avella on nyt lasissa noin 25 tkm ja lisäksi on myös "kolmos" auto, japsi sekin, vuosimalli 2002 jolla ajettu vasta 15 tkm.Tässä Japsissa ei ole ollut mitään vaivoja, ykkösautoon on vaihdettu lasinpesimien viiksi ja toinen lähivalon polttimo, joten Toyo on tästä kolmikosta kyllä reilusti eniten aiheuttanut murhetta.Hyvä auto silti kuten kaikki muutkin markkinoilla olevat tänäpäivänä. Tyypilliset 70 ja 80 lukujen murheet autoissa on nykypäivänä poissa kaikista,tietysti uudenlaisia on tullut tilalle, mutta myös Ranskalaiset ovat nyt erittäin hyviä. Edellinen "ykkösautoni" oli sieltä, nykyinen Saksalainen."Ykkösautona" jolla ajetaan kolmessa vuodessa noin 200- 240 tkm olen käyttänyt monia eri merkkejä, nykyään en koskaan kahta peräkkäistä saman merkin edustajaa. Ykkösautona oli aiemmin Toyota, viimeiset 15 vuotta on käytössä ollut muut merkit. Mutta silti on aina myös ollut Toyo pihassa vaimoväelle ja nuorisolle, itse olen siitä vaivasta päässyt hieman erkautumaan muiden Autojen pariin ! Noh, tämä meni nyt kyllä pahasti aiheen ulkopulelle, mutta on ilo havaita että joillekin on ne umpiot vaihdettu Aveen ihan automaattisesti ilman erillistä "kiristystä" ja korjaamokäyntiä.

    Äänestä

Miten voin helposti tarkistaa onko umpio vaihdettu? Näkyykö päällepäin mitenkään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1.6 Linea Sol -04 kirjoitti:

Ennen Joulua sitten kyllästyin Aven huonoon valotehoon ja kävin kyselemässä mahdollisuutta laittaa Anjovikseeni Ksenon valot alkuperäisten tilalle joiden valoteho märällä asvaltilla tuntui olevan aivan nollassa.Merkkiliikeen mukaan toimenpide ei kannata, tulee sen verran hintoihinsa mutta ilmoittivat vaihtavansa kyllä umpiot takuuna uusiin! Heijastimet heidän mukaansa tummuvat näissä uusissa Anjoviksissa nopeasti(aj. nyt 24 tkm) ja umpiot vaihdetaan uusiin joissa heijastimet on kait alumiiniset (alkup. on jotain muovia) jos asiakas vain ymmärtää niistä valittaa. Toivottavasti tällä on myös jotain positiivista vaikutusta polttimoiden kestoon joita tässä tuntuu myös kuluvan ihan kiitetävästi. Tämä vinkiksi muillekin Aven kanssa "tuskaileville"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu