Anne Holt -Julkkismurhat

Tana

Olen nyt tuota kirjaa lukenut puoleenväliin ja koko ajan on mielessä että tarina olisi jollain lailla tuttu jostain toisesta kirjasta tai elokuvasta. En oikein pysty uskomaan että Holt olisi kopioinut osia jostain muusta kirjasta.

Onko kukaan muu huomannut vastaavaa?

4

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivi

      mutta minulle ei syntynyt tuollaista mielikuvaa.

    • parasta Holtia

      Hei. Ahmaisin itsekin tuon Julkkismurhat, ja pidän sitä ehkäpä Holtin parhaana.

      Kun itsekin luen paljon dekkareita, alkaa tuntua, että jokaisessa on samoja juonenkäänteitä. Sarjamurhaaja pitää olla jokaisessa kirjassa, ruumiit oikein "ylitapetaan". Ja sitten ne pakolliset pedofiilit yms.

      Silti Holt on minusta tehnyt oikein, kun valitsi uudet symppiksemmät päähenkilöt. Puhekin on ihan normaalia ja ihmisillä omat heikkoutensa. Eivät mitään jenkkimallisia teflonsankareita. Ehkä juuri siksi pohjoismaiset dekkarit niin miellyttävät.

      En paljasta juonesta mitään, mutta nautin loppuun asti!

    • Tana

      No nyt kirja on sitten luettu. Olihan se, pitihän se ahmia heti loppuun.

      Edelleen olen sitä mieltä että kirjan alkuosa muistutti yhtä elokuvaa (ruotsalainen tai norjalainen), joka on tehty kirjaa mukaeltaen mutta en nyt saa elokuvan nimeä tai kirjailijaa mieleeni. Kyllä se sieltä vielä pulpahtaa. Pitääpä vähän käydä hyllyjä lävitse.

    • Tupa1

      Itse luiin kyseisen kirjan vasta tänä kesänä ja myös minulla oli muutamissa kohdin sama havainto, että olen lukenut juuri vastaavaa aiemminkin. Kopiointia en usko minäkään.
      Luettuani kirjan loppuun tuli heti mieleeni kysymys, että onkohan ko. teokseen jatkoa, koska tarina jäi ikään kuin kesken, eli syyllinen tiedettiin, mutta ei pystytty näyttämään toteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1949
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1781
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      308
      1584
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1460
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      92
      1053
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      987
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      978
    9. 67
      954
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe