Mulla on jonkun aikaa jo ollu pieniä näppylöitä kyljessä, vasemman rinnan alla. Semmonen halkasijaltaan 10 sentin alue, jossa monta pientä näppylää. Ne myös kutisee välillä, jollon tulee helposti raavittua. Ihottumaa vai mitä tää vois olla? Alue ei oo punanen, niinku ihottumissa yleensä, vaan pelkästään ne näpyt..
Punasia näppyjä kyljessä?
4
7527
Vastaukset
- Lapsena ollut samanlaista
Koitapa nyt ihan aluksi rasvailla perusvoiteilla aina pesun jälkeen ja jos pystyt olemaan niin älä käytä saippuaa.
Mulla oli lapsena tuollaista samanlaista ja nimenomaan kyljissä ja lonkissa.
Mulle on joskus kun olen jostain syystä herkistynyt jollekin asialle esimerkiksi hunajalle tai mustapippurille tullut myöhemminkin noita, mutta paikka on vaihdellut. Myös jotkut lääkeaineet saattavat aiheuttaa iho-oireita, mutta niistä on maininta tuoteselosteessa.
Ne lähti aikanaan sitten itsestään pois, mutta jos hiukankin epäilyttää kannattaa käydä lekurissa näyttämässä eikä hermoilla turhaan. - kokemusta on
Vyöruusu puhkeaa usein kylkeen jommalle kummalle puolelle, sellainen melko selvärajainen näppyinen ja rupinen alue. Kutiaa, mutta ei saa raapia! Lääkäriin, saat lääkekuurin, menee sillä ohi. Johtuu elimistössä piilevästä tavallisesta herpesviruksesta, voi puhjeta toistuvasti ja aina samaan kohtaan. Eikä ole vain joku mummojen tauti, vaan usko pois, voi tulla nuorellekin!!
- samassa kohtaa
ihan samalla lailla alkoi, toisen rinnan alta.
Lääkäriin, kipin kapin.
- Roudarna
Jos on vyöruusu, on versirokkoviruksen aiheuttama, yleensä vasta yli 50-vuotiailla, tyypillisesti hieman sitäkin vanhemmilla vasta.
Siis aiemmin jo vesirokon sairastanut ihminen, niin vesirokkoa ei tule toista kertaa, vaan vesirokkovirus aiheuttaakin toisella kerralla vyöruusun. Vyöruusukin voi uusia, mutta vesirokkovirus ei siis sen sairastaneelle aiheuta toista kertaa vesirokkoa. Vyöruusu lienee jotenkin hermoihinkin vaikuttava sairaus, jolloin vyöruusu voi olla kivulias, ja siksi kivut esiintyvät paitsi ihossa, niitä voi esiintyä myös ikäänkuin syvemmältä tuntuvina, ja jos hermoihin aiheutuu vyöruusun takia vaurioita, kivut voivat joskus jatkua pitempäänkin varsinaisten iho-oireiden jo parannuttua. Vyöruusu ilmenee ruumiissa toispuoleisesti, usein juuri kyljessä, mutta voi esiintyä muuallakin.
Yleensä vyöruusu ei jätä mitään oleellisia vaurioita ja paranee itsestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as983772Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna363251- 603219
- 683029
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)682894Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672819On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632524Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802321- 692168
- 452162