Juodaan ja tapellaan

Mulla on mennyt hermot juopottelevien ja tappelevien naapureiden takia. Jos olisi rahaa muuttaisin rivitaloon ettei tarvitsisi kuunnella JOKA PÄIVÄ tappelua ja huutoa. On se kyllä kumma ettei tuommoisille kusipäille löydy tilaa mistään ladon takaa, vaan pitää asua samassa paikassa "normaalien" ihmisten seassa. Ilmapiiri on kyllä todella huono taloyhtiössämme, kiitos tuommoisten tyyppien. Voisin kyllä ostaa häiritsevien naapureiden asunnon jos suostuisivat myymään mutta en tiedä tekisivätkö he sitä. Sillä heistä ainakin pääsisi eroon. Asunto ei varmasti ole häävissä kunnossa koska siellä tapellaan, juodaan ja tupakoidaan mutta se ei haittaisi. Seuraavan kerran kun asunnosta kuuluu tappelua taidan kyllä kysäistä paljonko siitä pyytävät. Tai sitten hankin heille häädön.
6130099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

rivitalossakin kun ne asunnot on sillä viisiin jännästi rivissä...no ok päätyasunnossa ei ole naapuri kuin toisella puolella.

Äänestä
  • Aivan hirveitä hanttapuleja on naapurit meillä!
    Heroiinin haju on hississä niitten jälkeen ja kauhea lemu. Viimeksi ku tuli sanomista niille tämä neiti vaan kailotti että suputeekkia juovat ja eivät koiransa paskoja kerää ja niitä naapuruston lapsia on varotettu tästä huumeita juovasta parisunnasta!!
    Ei saa kuria näille

    Äänestä

että antavat varoituksen.Ei kenenkään ole pakko kuunnella sellaista öykkäröintiä.Toisaalta paljonko se varoitus sitten tehoaa tuollaisiin pösilöihin.Onko sulla itsellä mahdollisuutta vaihtaa asuntoa?

Me asutaan rivarissa jossa molemmin puolin asuntoa asuu vanha mummo.Koko 22 huoneiston rivarissa lapsiakin on vain yksi,8 v.kunnollinen,kiva poika. Juoppoja ei ole kun kaksi,jotka kumpikin tissuttelee omassa kämpässään eivätkä ole aiheuttaneet häiriötä.
Olemme onnekkaita, tiedän sen ja jaksankin jatkuvasti ylistää sitä asiaa.

Parempaa Uutta Vuotta Sinulle!

Äänestä
  • Ainakin yksi varoitus heillä jo on. Heillä saattaa olla aikaisemmasta myös varoitus mutta en ole täysin varma. Vaikeinta hommassa on se että heidän mekastus on viime aikoinna ollut semmoista "hiljaisempaa", joka ei kauheasti kuulu muihin huoneistoihin mutta on kuitenkin siinä häiriköinnin rajoilla. Pitäisi varmaan kerätä nimiä muilta naapureilta, yksin ei uskalla hommaa hoitaa koska puukkokin heiluu siellä toisinaan.

    Äänestä

  • Jos toi on sun mielipitees juoposta niin
    Suomessa on varmaan kaksi miljoonaa juoppoa.
    Nähtävästi et kuulu siihen porukkaan vai oletko niitä jotka ei juo ollenkaan vaan ostavat Perjantaipullon ???

    Äänestä

  • Voi miten hienoo sulla on kun rivitalossa on vain
    yksi lapsi.Taidat omistaa sellaisen pillun nuolija
    koiran?????

    Äänestä

  • Lasten isä kirjoitti:

    Voi miten hienoo sulla on kun rivitalossa on vain
    yksi lapsi.Taidat omistaa sellaisen pillun nuolija
    koiran?????

    Tutkituta pääsi.

    Äänestä

oulussa puistokatu 22 asuu niin vittumaisia metelöiviä naapureita, että tekisi mieli käydä vetaseen nyrkillä koko helvetin idiootti pariskuntaa...

Äänestä
  • Ihan fiksuja ihmisiä,ei puututa toisten asioihin eikä muutenkaan kytätä naapureita.Ollaan Stadissa asuttu aina.

    Äänestä

  • Puistokadulla asuu kirjoitti:

    Ihan fiksuja ihmisiä,ei puututa toisten asioihin eikä muutenkaan kytätä naapureita.Ollaan Stadissa asuttu aina.

    Se on eri juttu Stadissa,ne jotka on täältä on eri jengiä ku jotku juntit Oulussa tai muualla landella.Siellä kytätään mitä naapurit touhuu ja jos joku jotain tekee niin ollaan vähintäänkin kateellisia tai jos ei niin ihmetellään.Taitaa olla juntit juntteja,vaikka voissa paistais.Ikävä kyllä ovat pesineet tänne Stadiin,noi tollot omine tapoineen ja tottumuksineen,pysyvästi.

    Äänestä

Eipä ne naapurit rivareissakaan ole äänettömiä! Asutaan pääty huoneistossa (Onneksi), ja seinän takana on tyhjä asunto, mutta seuraavan kämpän porukka harrastaa "kääpiönheittoa" joka samperin viikonloppu, ja se jytke kuuluu meille sen asumattoman kämpän lävitse! Ja sit se muija vittuilee aina pihalla nähdessään.

Äänestä

Eläinten äänet on kivoja, linnut, kissat, koirat tosi mukavia. Mutta sitten moottoritie - vie mukanaan kaikki kivat äänet ja on vain se monotoninen auton murina joka kuuluu ja kuuluu päivästä, tunnista toiseen. Joo, eli kivaa on ! Olen miettinyt ottaisinko meluavat naapurit mieluummin....en osaa sanoa. Ehkä ottaisin. Moottoritie ei koskaan hiljene. Yölläkin ajetaan tosi kovaa ja mitään äänivallia ei tässä ole.

Onneksi on korvatulpat. Voi mikä pelastus. Hiukan se kesti ennen kuin oppi niiden kanssa nukkumaan. Nyt ne on paras ystävä. Mieskin kuorsaa kuin taikinavatkain. Kurjaa kun ei oman rakkaan kuorsaukselta pysty nukkumaan, mutta riittävän kova kuorsa korvan vieressä vie kyllä unet. Korvatulpat ei täysin vie ääntä, mutta vaimentavat niin että on aika tietämätön olo sekä moottoritiestä että kuorsasta.

Kamalin toi tie on päivällä kun pitäisi ajatella, syventyä luovuuden lähteille. Se on hyvin vaikeeta ainaisen moottorin ärjymisen takia. Muutettaisipa pois. Mahtaako jäädä haaveeksi?

Äänestä
  • yritä nyt ihmeessä hakea muualta asuntoa ja vaihtaa miestä jos noin on kovat ongelmat. isompi asunto missä voit kullan kanssa nukkua eri huoneissa ehkä kelpo ratkaisu. käypäs asumassa kivassa kaupungin vuokraslummilähiössä muutama kuukausi. moottoritie ehkä kuitenkin mukavampaa ku naapurin hevi metalli tai akan hakkaus

    Äänestä

Hei! Jos talo jossa asut on osaketalo, on mahdollista taloyhtiönkokouksessa päättää asianomaisten asunnon lunastuksesta, jos eivät tapojaan muuta ja muut asukkaat ovat samaa mieltä.
Ainakin olen kuullut vastaavista tilanteista..joten otappa selvää....elikä asunnon voi lunastaa taloyhtiö.Toivotavasti olen ymmärtänyt asian oikein ja siitä olisi apua teille.

Äänestä
  • missä täällä ihanassa suomenmaassa ei olisi näitä juopponaapureita, joka talossa ja notkelmassa samoin kuin kyttääjiä, jotka ovat oven välissä aina.sit selvinpäin ollaan niiin sit sivistyneitä että..

    Äänestä

  • Joo, ja talonyhtiön putsaa asianajajat, häiriköijä saa kunniamitalin ja ilmoittaja viedään piikkihoitoon. Jos on lapsia, sosiaaliviranomaiset pistää ne perhekoteihin, joita itse pyörittävät rahastusmielessä. Tämän jälkeen taloyhtiö laitetaan konkurssiin ja ulosottoviranomaiset myyvät kiinteistön huijareille ja sama kierto taas päälle.

    Äänestä

kaikkien häiriköivien asunnot pois. Mä voin sitten muuttaa siihen kerrostaloon asumaan :)

Äänestä
  • köyhäilijälle viitis yhtään mitään ostaa?
    Ja kuka sut haluais naapurikseen?

    Äänestä

niistä eroon pääsee.Omistus asunto ei oikeuta metelöimään. Mutta on otettava huomioon että todellista näyttöä on oltava ja painavat syyt, pelkän pärstä kerroin vitutuksesta ei voi ketään lempata pellolle. metelöinti-ä ei tarvinne sietää,mikä sitten on yhdelle melua toidselle normaalia?

Äänestä

Meilläpä taas asuu yläkerrassa pariskunta 3:n pienen päiväkoti-ikäisen tytön kanssa. Soitin jo isännöitsijälle metelöinnistä. Pyykkiä pestään klo.23-24, huuto on aivan sietämätöntä ja alkaa illalla vasta klo.22-->, tytöt huutavat ja pomppivat yöllä vielä klo.01 aikaan ja heräävät seuraavana aamuna klo.7 isän kamalaan huutoon kun eivät jaksaisi nousta ylös. Siinä samalla herää meidän perhe, ei tarvitse laittaa itse herätystä kun naapurin herätys herättää. Joulu oli yhtä metelöintiä aamusta iltaan. Kävin alussa ystävällisesti ovikelloa soittamassa ja sanomassa metelistä niin huuto siitä syntyi ja sanottii että "hanki akka elämä" ja ovi kiinni. Seuraavalla kerralla mies meni niin ovea ei avattu lainkaan, mutta ovisilmästä käytiin kurkkimassa. Isännöitsijä laittoi järjestyssäännöt ja yhteydenotto pyynnön yläkertaan ja meitä kehotti kirjaamaan kaikki häiritsevä metelöinti paperille päivämäärän ja kellonajan kanssa. Hetken aikaa oli rauhallista kunnes se taas alkoi...Emme haluaisi olla "mäkättäjiä" tai inhottavia mutta pitäisi saada elää rauhassa omassa kodissa kenenkään häiritsemättä. Emme mekään häiritse ketään metelillä...

Äänestä
  • Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    Äänestä

  • siperiaan kirjoitti:

    Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    typerästä kommentistasi. Älykkyytesi on järisyttävää!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • siperiaan kirjoitti:

    Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    te sinunkaltaiset kusipäät, jotka aina katsotte vaan omaan napaanne.

    Mutta eihän sitä paljon voi vaatia kun ÄÖ on sama
    ku kengän numero.

    Kaikki juopot, häiriköt ja muista piittaamattomat kusipäät voitais roudata mettän
    keskelle samaan kasarmiin - pitäkööt siellä sitten lystiä keskenään !

    Äänestä

  • siperiaan kirjoitti:

    Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    Ehkä just tuon viestin kirjoittaja, johon vastaan, on se yläkerran häiriköivä? Yleensä ne on just tommosia.

    Äänestä

  • henkilö on kirjoitti:

    Ehkä just tuon viestin kirjoittaja, johon vastaan, on se yläkerran häiriköivä? Yleensä ne on just tommosia.

    Jos naapurillasi on sijaislapsia, ne on just tollasia viinan kanssa räyhääjiä, koska niille maksetaan niin hyvin, kun riistävät lapsia itselleen. Lapsille tarkoitetuilla korvauksilla ostetaan viinaa ja räyhätään. Tällasta se on ku sossunämmätkin juovat. Lapset pois raittiilta ja sijoitus juopoille tai uskiksille.
    Tee kotirauhanhäirintä ilmoitus taloyhtiöön ja sitten poliisille, niin eiköhän asumisrauha parane. Ponnistele, voimia sulle.

    Äänestä

  • kerrostalo asumisessa on aina omat huonot puolensa, jos ei ikävä naapuri, kauhea vastike tai huono huoltoyhtiö, jos ei sitä niin sijainti mättää, meteli tai huonot parkkitilat. Tätäkin asiaa siis katsoa aivan toiselta kantimelta. Elämässä löytää paljon negatiivista, huonoa ja masentavaa, mutta entäs kun nostaa katseensa harmaasta betonista tai sotkuisesta lumesta, johan alkaa elämä tuntumaan taas elämisenarvoiselta. Päiviin sisältöä, hyvää ruokaa, ihmisiä ja liikuntaa, sopivasti rauhaa ja lepoa tottakai.

    On ilmiselvää että kerrostalossa ei aina ole hiljaista ja seesteistä, mutta tiettyjä perusasioita pitäisi noudattaa ja elämää oli lapsia tai ei, jo lasten kuri, tavat ja säännöt pitäisi olla päivän selvät. Vanhemmat ovat perheessä ne jotka asettavat rajat, sanovat ja päättävät - ei lapset.
    Saatan ymmärtää pyykinpesun vuorotöissä olevilla, kellä lapsia (mikäli hiljainen pesukone), samoin inhimillisen tv ja musiikin kuuntelun. Mutta kyllä pienten lasten nukkumamenoaika on aivan viimeistään yhdeksältä, jotta jaksavat aamulla nousta ilman herätyksiä, päivärytmissä jotain järkeä ja näkevät muutakin kuin pimeyttä.
    On kammottavaa ettei vanhemmillakaan ole mitään "yksityisaikaa".
    Ei muuta kuin tiukat aseet esiin jos ei hyvä sana, aikuisuus ja käytöstavat ole kourassa. Eikä näiden puuttumista voi perustella hyvällä, huonolla koulumenestyksellä tai perheellä, kyllä se on pikemminkin sitä maalaisjärkeä ja elämisen taitoa.
    Toivon parasta - kaikille osapuolille!

    Äänestä

  • mä jaksoin vuoden kuunnella ton saatanan yläkerran mukuloiden metelöintiä kunnes meni hermot ja soitin joka päikkaan mihin kykenin. ja loppuhan se ja vielä samana päivänä. Mikä siinä prkle on ettei ihmiset voi itse ymmärtää ja ottaa muita ihmisiä huomioon ku eletään ku jossai kehitysmaissa??? mukulat saa kusta ja paskoa rappukäytävillä, sutata seiniä ja roskata ja metelöidä ja äidit eivät tee muutaku valittaa jos lapsi ei siivoa huonettaan.. en saatana ymmärrä. Kertokaas sellaiset äidit mitä teidän päässä liikkuu ku luulette olevanne ainoat tässä elämässä?????

    mutta niinkuin sanoin, nyt on hiljaista mutta ei tarvi onneks kauaa enää asua kerrostalossa vaan päästään omaan uuteen taloon.. tsemppiä niille jotka kärsivät näistä möykkäävistä naapureista!!

    Äänestä

  • siperiaan kirjoitti:

    Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    Miksi se on niin että jos huomautat naapurin metelöinnistä tms. niin heti olet kyttääjä ja hyypiö jolla ei ole omaa elämää. Vaikka aika monessa tapauksessa ei tarvitse olla kuin kotona niin kuulee vaikkei haluaisi naapureiden möykkää. Eikö ole oikeutta puuttua mekastukseen, leimautumatta kyttääjäksi!

    Äänestä

  • siperiaan kirjoitti:

    Asumaan saatte olla rauhassa vai löytyykö sieltäkin valittamista.

    On se kumma kun vika löytyy vain naapurista??

    Äänestä

Aluksi asuin yksin kaksiossa yhdellä Suomen paha maineisimmista kaupunginosista. Välillä raikui koko rappukäytävä kun uutena vuotena muutama vuosi sitten pamauteltiin uuden vuoden raketit rapussa. Välillä taas seisoi seinänaapuri haulikko kädessä rapussa ojentamassa toisia tappelevia naapureita kun nainen otti vähän isännän kädestä... Yläkerrasta ei kuulunut kahteen vuoteen mitään, kunnes selibaatti kuului saaneen päätöksen... ;) Sen seinänaapuri puolestaan biletti niin innokkaasti että sama kun olis soittanu musiikit meillä, yhtä hyvin kuulin kaikki sanat ja muut niistä biiseistä. No, muutin isompaan ja perheystävällisempään taloon luonnollisista syistä. Täällä ei muu häiritse kuin jatkuva popittelu kolmannessa kerroksessa ja me asutaa viidennessä. Joskus jonkun koira ulvoo koko yön ja alakerrassa vauva itkee öisin, mutta en valita. Asun tässä niin kauan kun on rahaa ostaa oma talo. En valittanut edellisessäkään, koska itse olen asuntoni valinnut. Jos alkaa sieppaamaan, voin valita uudelleen. Tosin täytyy harkintaa käyttää milloin poliisit pitää soittaa paikalle, ettei tarvitse lööpeistä lukea. Mutta ei ole tarvinnut, kumpaakaan.

Äänestä
  • Niinhän se on, että jokainen jollakin tavalla valitsee asumismuotonsa, kerrostalossa on kivempaa kuin rivarissa, ainakin jos joutuu ylisosiaalisten naapureitten kanssa jatkuvasti tekemään jotain yteistä talkoota... kerrostalossa moikaan ja jutellaan kun tullaan kohdakkain,mutta kukaan ei velvoita mihinkään yhteiseen, silti pihatöitäkin voi tehdä jos haluaa!
    Mutta tiedän myös, että on tosi kurjaa kuunnella naapurin musiikkia tai tvtä, huonokuuloiset ikäihmiset on väliin kanssa tosi ongelma, oma yläkerran häirikköpappa kuoli hiljattain pois ja asunto on nyt myynnissä, saapas nähdä ketä siihen seuraavaksi tulee. Sitten on näitä nuoria miehiä, jotka otta musalaitteistaan tehot irti yötä päivää, käyvät ovien takana pummimassa kahvia tai tupakkaa, oksentelevat porraspäähän jne., niille ei ymmärrystä kyllä liikene kun itte pitää aamulla jaksaa töihin. Jos joutuu käyttämään korvatulppia nukkuessaan, silloin ei kuule herätyskellon ääntä!? Näinkin on käynyt!

    Äänestä

sehän on aivan tavallista nykyään, joten pidä turpa kiinni ja muuta korpeen.halvatun kätisijä!

Äänestä
  • sinne korpeen pitäis muuttaa !

    Äänestä

  • Painu helvettiin metelöimään!

    Äänestä

  • mulkun kirjoitti:

    sinne korpeen pitäis muuttaa !

    niinhän mie asun eikä naapureita lähimaillakaan.iteppähän sinne asuntoloihin änkiättä.pöljiä ootta

    Äänestä

Kyllähän se suurin syy on meissä itse asunnon ostajissa.

Suostumme maksamaan maltaita surkeasti rakennetuista lokeroista, joissa asuntojen väliseen äänieristykseen ei ole panostettu ollenkaan.

Nykytekniikalla pystyttäisiin eristämään asuntojen väliset katot ja seinät niin hyvin ettei kertakaikkiaan kuulisi vaikka yläkerran ADHD kakarat juoksisivat puukengillään 24 tuntia vuorokaudessa ympäri kämppää, tai naapurin koira räksyttäisi 8 tuntia kun omistaja on duunissa.

Rakennuttajat haluavat maksimi voitot - joten he panostavat vain näkyvään osaan.

Seinät, katot näyttävät hienoilta mutta ovat sisältä pelkkää paskapahvia.

Eli meidän asunnon ostajien pitäisi vaatia huomattavasti parempaa äänieristystä.

Tosin sitten tälläkin palstalla olisi aika autiota !!

Äänestä

Muuta maalle omakotitaloon ,ei kuulu rähinöitä jollet itse ole sitä tyyppiä!

Äänestä

Täällä monet vastasivat, että muuta pois.Onko se oikeasti mikään ratkaisu? Tulee seuraava asukas ja kärsii taas samasta asiasta. Sitä vartenhan on järjestyssäännöt olemassa, että niitä käytetään.
Mitä tulee valittajiin, on kahdenlaisia valittajia, niitä jotka valittaa joka hiivatun asiasta, turhastakin, lasten äänistä,kissan naukumisesta, vessan äänistä jms.
Sitten on nämä jotka valittavat aiheesta.
Ensimmäiselle valittajatyypille sanon minäkin,että kanna´ttaa muuttaa korpeen, jos ei kestä.Tälle toiselle en ja sellaisena pidän myös alkuperäistä kirjoittajaa.
Näitä muuta korpeen sanojia on myös kahdenlaisia, niitä jotka ovat kyllästyneet turhaan narinaan ja niitä jotka HÄIRIKÖIVÄT.
Eli ketä sitten näissä tilanteissa on oikeasti se häiriköijä, metelin pitäjä? vaiko itse valittaja, joka häiriköi häirikköä?
Jokaisessa talossa on järjestyssääntönsä.Joissakin taloissa on myös käytössä yhteyshenkilö, joka voi yrittää sovitella asiaa.Jos isännäitsijällä itsellään ei rahkeet riitä asian selvittämiseen, on mahdollisuus mennä aina ylöspäin.
Hyvä paikka asian esille ottamiselle olisi taloyhtiön kokous.Tässä tapauksessa on valitukselle aihetta, joten en näe mitään syytä sille, että häiriköt saisivat asustella miten sattuu ja naapurit saisivat "ppaeta" paikalta jatkuvasti.Yleisesti ottaen onko oikein, että normaalit ihmiset pysyttelevät kotonaan, kun eivät uskalla liikkua missään? Miksi tavallisten kansalaisten pitäisi olla se väistävä osapuoli?
Ehdotan taloyhtiön kokousta ensimmäiseksi paikaksi, jossa kannattaa miettiä tilannetta.
Asia saa enemmän voimaa, kun saat taloyhtiön hallituksen mukaasi ja voitte sitä kautta vedota isännöitsijään.

Äänestä

Kannattaisi tehdä ilmoitus heistä isännöitsijälle..Kirjaa ylös päivämäärät ja kellonajat kun he metelöivät..Minulla oli naapureiden kanssa sama juttu, ilmoitin isännöitsijälle ja hän pyysi kirjaan meluamiset ylös. Sen jälkeen oli oikeuskäsittely ja he saivat häädön kämpästä eivätkä tältä samalta paikkakunnalta saaneet enää toista asuntoa

Äänestä
  • naapureita

    Äänestä

  • paljon pahempia kirjoitti:

    naapureita

    Niin oli meilläkin,asuin vuokra asunnossa ja naapureina huumeporukkaa ja juoppoja.Sitä biletystä kesti koko ajan,välillä käytiin hakkaamassa kirveellä naapurin ovea ja sitä tappelua riitti.Vuoden valitettiin ja hermot kiriällä sitä päivää ootettiin ,millon häätö tapahtuu,aikaa siinä meni tosiaan vuosi,koska piti käyä käräjillä niitten ensin!!!!
    Muutettiin aikasemmin pois,koska tosissaan sen naapurin ja sen frendien naama tauluki alko jo suoraan snottuna ,niin vit.... jo!!!!!
    Mut sai se naapuri sit vihdoinki sen häädön!!!!!
    Tosiaan sais laittaa kaikki tommoset asumaan jonnekki UHTUAN KORPEEN, mistä ne ei pääse normaalien ihmisten ilmoille!!!!
    Rauhallista uutta vuotta,kaikille jotka ovat kärsineen naapureista!

    Äänestä

  • hermot meni kirjoitti:

    Niin oli meilläkin,asuin vuokra asunnossa ja naapureina huumeporukkaa ja juoppoja.Sitä biletystä kesti koko ajan,välillä käytiin hakkaamassa kirveellä naapurin ovea ja sitä tappelua riitti.Vuoden valitettiin ja hermot kiriällä sitä päivää ootettiin ,millon häätö tapahtuu,aikaa siinä meni tosiaan vuosi,koska piti käyä käräjillä niitten ensin!!!!
    Muutettiin aikasemmin pois,koska tosissaan sen naapurin ja sen frendien naama tauluki alko jo suoraan snottuna ,niin vit.... jo!!!!!
    Mut sai se naapuri sit vihdoinki sen häädön!!!!!
    Tosiaan sais laittaa kaikki tommoset asumaan jonnekki UHTUAN KORPEEN, mistä ne ei pääse normaalien ihmisten ilmoille!!!!
    Rauhallista uutta vuotta,kaikille jotka ovat kärsineen naapureista!

    asuttiin kerrostalossa jossa yläkerran ja alakerran naapuri piti ties mitä juhlia..juoppoja.. yöt juhlittiin ja päivät nukuttiin. Valitin isännöitsijälle ei mitään tapahtunut valitin naapureille melkein sain turpaani..nimilaattaan oli muutettu nimi paskiaiseksi..Nyt ovat kuulemma häipyneet kun ex-huoneistoon muutti henkilö joka oli ostanut huoneiston itselleen..semmosta.

    Äänestä

Turhaan jeesustella tollasten loisten kanssa.
Nyrkkiä silmäkulmaan, ihmismieli tottelee kummasti fysiikan lakeja.
Jotain työttömii paskoja

Äänestä

Ulkomaalaiset soittaa samaa jumputusmusaa koko ajan kaksi vuotta kuunnellut
ja kakarat potkii rapun puolia niin että kuuluu joka kämppään. Tällä kertaa ei sentään sellaisia naapureita jotka huudattaa stereoita 24 h vuorokaudessa seitsemänä päivänä viikossa niin kuin ennen.Soita poliisit! Kovalla kovaa vastaan!

Äänestä

moro meil on samantapainen ongelma mut ne ei kyl vissii juo mut mömmöjä vissii jakaa ainakin sellesta porukkaa ravaa.. helvetti vuokralla asuuvat ja isännöitsijä ei saa mitää tolkkua tohon hommaa.. täytyy pistää vissii rinnakkais piippunen ovi silmää nii loppuu koht se möly

Äänestä

Jossainhan mmeidänkin pitää asua, vai onko sinun tiukkapipon mielestä oikein, että paleltuisimme kuoliaaksi. Ihmisarvo meilläkin on, vaikka pidämmekin hauskaa, ei ollakaan mitään 8-16 virastonynnyjä. Taitaa vain käydä kateeksi. Liity joukkoon, mutta tuo omat evätt ja tervetuliaisiksi vähän tarjottavaksikin, huoomaat että tämäkin elämäntapa on ihan jees

Äänestä

Asumme rivitalossa ja täällä naapurissa on sama meno joka toinen päivä. Puukot heiluu ja tapellaan viikolla ja viikonloppuisin. Mieheni kävi kerran sanomassa metelöinnistä ja sai puukosta käsivarteen, eikä ole halukas enää menemään uudelleen, joka on ihan ymmärrettävää.

Ottaa päähän. Lapset itkevät ja pelkäävät, kokoajan saa pelätä, että mitä huominen tuo tullessaan. Olemme hakemassa perheen kanssa uutta asuntoa, mutta liekö se auttaa asiaan, mutta aiomme kumminkin yrittää.

Nyt ajattelin, että matkaamme uudeksi vuodeksi pois asunnosta.

Voin sinulle ilmoittaa milloin muutamme pois, niin saat kokeilla asumista rivitalossa.

Äänestä

Oletko käynyt sanomassa heille ?

Äänestä
  • Käyty on monet kerrat, ei minkään näköstä vaikutusta,se vain et haukuttu ovella lyttyyn ja poliisejakin on soitettu,neki sanoo vaan niille et "rauhotutaanpa vähän".Ei virkavaltaakaan kiinnosta,mut panis kiinnostaan ko asusivat itte siellä!Prkle!!!

    Äänestä

Kämppänsä jollekkin jonka huolit naapuriksi,ja annat heille sen verran että muuttavat rivariin tai ok-taloon.Näin on kaikilla hyvä.Turhaa sinun on kahta kämppää pitää.

Äänestä

Meidän yläkerran asuntoon on majoitettu kaikenlaista porukkaa sosialitoimiston vieraista ;varkaita , huumeveikkoja ja muita työtä vieroksuvia .( Varma hyvä vuokra omistajalle , joka viisi veisaa menosta ) Viimeksi tuli ennätys :3 kuukaudessa häätö ja juuri uusitut parketit uusiksi !) Koko rapun asukkaat ,jota käyvät ihan ansiotöissä, ovat aivan kypsiä arvoisan rouvan vuokrausbisneksiin .Asunnon haltuunoton uhka asuntoyhtiölle kolmeksi vuodeksi sai omistajan hieman miettimään liikeideaansa .Ei muuta kuin muilta asukkailta nimet alle ja kirjallinen valitus isännöisijälle .Yksi varoitus riittää nykyään .

Äänestä

mulla kans naapurit juo ja riitelee olen hommannnut heille varoituksia enää ei huudeta yöllä vaan huudetaan päivällä
sanoin isännöitsijälle että alan katsella uutta asuntoa naapuri kaupungista jollei meno muutu
vielä en ole päässyt muuttamaan mut se päivä vielä koittaa

Äänestä
  • mul kans meluavat naapurit... olen jo 2 varotusta hommannut ja meno ei lopu millään... kerran jo vetäsin täysiä avarilla äjää, mut ei tunnu menevän jakeluun.

    Äänestä

Ei kuule auta jos rivitaloon ajattelit muuttaa, sillä kyllä sielläkin ne naapurit samanlailla osaa meteliä pitää, kokemusta löytyy jo kohta 15 vuoden ajalta. Suosittelen maallemuuttoa omakotitaloon siellä sitä saisi olla rauhassa.

Äänestä

Ei muutaku nyrkillä päin näköö ja jossei tokene niin uudestaan nyrkillä päin näköö.

Ainakaan mun naapurista ei oo kuulunu mitään sen jälkeen !

Niin ne naapuriongelmat meilläpäin hoidetaan !

Äänestä
  • Muuten oikein hyvä strategia mutta voi nopeasti poikia pahoinpitelysyytteitä jne. vähemmän toivottua..

    Äänestä

  • Epäileväinen kirjoitti:

    Muuten oikein hyvä strategia mutta voi nopeasti poikia pahoinpitelysyytteitä jne. vähemmän toivottua..

    Siitä on noin 17 v, kun otettiin eka asunto rivarista, jossa asusti vain aikuisia lapsettomia pariskuntia ja yksi mummo pyörätuolipapan kanssa. Kaikki meni hyvin, kunnes meillä lopulta oli 3 lasta ja naapureilla ei yhtäkään.
    Olimme kamalia. Etupihalla oli huiskin haiskin polkupyöriä ja leluja, kelkkoja ja ties mitä lastenrattaita. Taloyhtiön arvo kärsi, kun julkisivu oli sikin sokin.
    Sitten se autolla pihaan ajo useita kertoja viikossa, kun ajoin kauppakassit ovelle (s. mm 10 litraa maitoa muut tarpeet) asti, sillä autopaikalle oli matkaa aika paljon, enkä olisi saanut ostoksia mitenkään kannetuksi sieltä asti.
    Entäs sitten elämäntapamme!! Hiljaisuus joka ainoa päivä viimeistään klo 21. Joka lauantai ja sunnuntaiaamuna lapset juoksi raput alakertaan katsomaan Muumeja ym piirettyjä jo kello 8.00!! Siihen jytinään sitten heräsivät naapurit, jotka olivat itse "istuneet iltaa" yli puolille öin ja olisivat halunneet nukkua. Mutta kerran herättyään ei uni enää tullut silmään.
    Pyykkiäkin me pesimme joka päivä! Pesukoneen ääni häiritsi, kun se oli sellainen Pesu-Karhu, joka vaelteli pitkin pesuhuoneen lattiaa omia aikojaan viimeistään linkousvaiheessa.
    Sitten asunto tuli meille pieneksi ja rakensimme oman talon. Ja myimme asunnon jonkinlaiselle mafiamiehelle, jolla oli ainakin kaksi venäläistä vaimoa ja karmena suuret vasikankokoiset koirat!
    Kyllä sitä nyt kadulla tavatessa ollaan niin hymyssä suin ja ystävällisiä, mutta ehkäpä ovat huomanneet, että minkälaisista metelöinneistä sitä kannattaa valittaa! Eräs romaanipariskunta oli myös kiinnostunut kämpästä, mutta mafioso ehti ensin maksamaan käsirahan.
    Railakasta Uutta Vuotta vaan kaikille kamalista lapsiperhenaapureista kärsiville!

    Äänestä

tuollaiset ruikuttavat naisensa hameen takaa piilosta huutelevat runkut pitäisi potkia ahvenanmaalle.muuta takaisin äitin luokse asumaan luuseri.

Äänestä

Muuta tilannetta ja äänestä persidentti joka nostaa viinan
hintsua ja panee nää remuilijat töihin!
Laske niitten postiluukusta mämmivelliä ja putkimiestä.
Käy sanoo niille hlökoht, ei ne oo käynny
täällä
lukemassa kuitenkaan.
Malttia, kevät vie vielä aikaisen maalarin...

Äänestä

Oletko yrittänyt puhua niille? Ei ole mikään vitsi. Tämä on asia mitä Suomessa ei osata, vaan haudotaan asioita ja laitetaan lopuksi kuula kalloon kun ei saa auki suutaan ja ajatuksiaan. Puhuminen auttaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jumakekka kirjoitti:

Mulla on mennyt hermot juopottelevien ja tappelevien naapureiden takia. Jos olisi rahaa muuttaisin rivitaloon ettei tarvitsisi kuunnella JOKA PÄIVÄ tappelua ja huutoa. On se kyllä kumma ettei tuommoisille kusipäille löydy tilaa mistään ladon takaa, vaan pitää asua samassa paikassa "normaalien" ihmisten seassa. Ilmapiiri on kyllä todella huono taloyhtiössämme, kiitos tuommoisten tyyppien. Voisin kyllä ostaa häiritsevien naapureiden asunnon jos suostuisivat myymään mutta en tiedä tekisivätkö he sitä. Sillä heistä ainakin pääsisi eroon. Asunto ei varmasti ole häävissä kunnossa koska siellä tapellaan, juodaan ja tupakoidaan mutta se ei haittaisi. Seuraavan kerran kun asunnosta kuuluu tappelua taidan kyllä kysäistä paljonko siitä pyytävät. Tai sitten hankin heille häädön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu