Sain pilkkahintaan erän laattoja ja meinasin käyttää ne tuohon meidän 2,3 m2 pikkuvessaan. Seinälaattojen kanssa ei ole ongelmaa, mutta ihmettelen tässä vaan, onkohan nuo ohuehkot 10 x 10 laatat kuitenkaan lattiaan soveltuvia?
Mistä siis tunnistaa seinä- ja lattialaatan. Tai paremminkin niin, että mistä tunnistaa lattiaan soveltuvan laatan..?
Laatat
8
4997
Vastaukset
- Late
Älä laita seinälaattoja lattiaan. Varsinkaan jos et tiedä laattojen ominaisuuksia.
- tietenkään
No en laitakaan, mutta kun en tiedä onko nuo mun laatat seinä-, vai lattialaattoja.
Kai ne jostain erottaa, mutta mistä?
- Joteskin näin tekisin
Ymmärrykseni mukaan molemmissa on "periaatteessa" toistensa kaltainen raaka-aine. Seinälaatat on vain "kuivattu" kun lattialaatta on "poltettu" uunissa.
Laattaleikkurilla leikattaessa ei juuri eroa havaitse muuta kuin terän tylsymisessä. Molemmat "katkeavat" helposti.
Sensijaan seinälaattaan pystyy viila, rautasaha, laatoille tarkoitettu lankasaha, puukko (siis takapuolelta)ja melkein kaikki metalliset työstövempaimet. Lattialaattaa taas on turha yrittää sahailla tavallisilla kotivehkeillä.
Ja kyllähän ne yleensä pinnastakin tunnistaa.- Late
Kaakeli on yleisnimitys laatoille, joka on muodostunut virheellisesti erilaisten käsityksien takia. Kaakeli on seinälaatta, jossa on pääsääntöisesti lasite päällä. Kaakeli on poltettu miedommassa lämmössä ja siinä on kevyempi "keksi". Kaakelia ei koskaan tule käyttää lattiassa sen huokoisuuden ja heikon pintakulutuksenkestävyyden takia. Kaakelia ei myöskään tule käyttää tilassa, missä kosteus on jatkuvasti erittäin suuri (uimahalli, höyryhuone, yms).
Klinkkeri on lattia/seinälaatta, joka on poltettu kovassa lämmössä. Klinkkereiden tiiveys ja kestävyys määritellään eri normien mukaan. Näitä ominaisuuksia klinkkereillä on erittäin paljon, jolloin tietyn laatan käyttötarkoituksesta tulee varmistua laatan myyjältä/maahantuojalta.
Lisäksi on olemassa esim. kuivapuristetut laatat (porcellanato) yms hienouksia, mutta niitä tuskin tässä tarvitsee käydä läpi.
Kaakelit ovat lähestulkoon poikkeuksetta lasitettuja ja niiden koko on pääsääntöisesti alkaen 150x150/100x200mm tai siitä ylöspäin.
Eli, älä rupea kotikonstein määrittelemään käykö laatta lattiaan, jos et tiedä. Kaakelin ja klinkkerin ero ja soveltuvuus on kuitenkin erittäin suuri.
- miyagi
että lasitus on tarpeeksi paksu kestämään laatan päälle putoavan esineen isku ja pinta on karhea ettei liukastu.
Mielestäni ohuen laatan saa kestämään lattiassa, kun huolellisesti kiinnittää. Mikä nyt teidän tapauksessa on ohut? Olen laatoittanut lattiaan n.5-7mm vahvaa laattaa, kooltaan 10x10. Itselleni laatoitin 33x33 laatalla k:n ja oh:n. Laatta oli n.12mm vahvaa, tosi kovalla lasituksella.- paksua
Meidän tapauksessa ohut 10 x 10 laatta on 5 mm paksu (Seinään tulevat laatat on 7 mm paksuja) Laatta on hieman karhea, tai paremminkin "ei ihan sileä" ja sellanen puolimatta pinnaltaan ja senpuoleen sopis ainakin vessan lattiaan.
Ja kyllähän tuon ymmärrän että iskujakin pitäisi kestää, mitenpä vaan testata ennen kiinnitystä..?
Taidan kuitenkin hakea laattaa, joka on aivan varmasti lattialaattaa. Eihän tuossa toisaalta ole kuin 2,5 m2 kysymys ja kokeilu taitaa olla säästöä väärässä paikassa..
- ja laattoja
Yks keino on taittaa laatta ja katsoa huokosuus.Pitää olla kait kuitenkin erilaisia laattoja että voi tehdä vertailuja.
Lattialaatassa pitäis olla mahdollisimman vähän huokoisuutta. - Anonyymi
Melko paskoja ohjeita tässä ketjussa, suosittelen väkivaltaa ja mustan aukon porausta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3183750Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322058- 1001703
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451674Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1091422- 1451215
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041156- 821123
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104964Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74894