tai appelssiini -siemenestä kasvatettu, monihaarainen n. 1,2 metrinen on pudottanut viikossa melkein kaikki lehtensä!
Kesän oli ulkona ja viihtyi, teki paljon uusia lehtiä; en ole huomannut kirvoja, kuivuudesta ei ole kärsinyt eikä tuskin liiasta vedestäkään.
Mikä mahtaa olla syynä?
Mitä voisin tehdä pelastaakseni 10 vuotta vanhan perintöpuun??
Kasvi asuu puutalossa ja melko viileässä paikassa, jossa aina ollut talvet eikä ennen ole näyttänyt kärsivän.
Sitruspuu,
5
1893
Vastaukset
- Onttomukulakiurunkannus
Yksi mahdollinen syy saattaisi olla valon puute.
Sitruksilla on oikeasti tosi vaikeaa selvitä talvemme pimeästä ajasta.
Huolimatta siitä, että kyseinen talvehtimispaikka on aikaisemmin ollut hyvä sitruksellesi, saattaisi joko paikan muutos tai lisävalo olla harkitsemisen arvoinen.
Suihkuttelu ihan suihkepullolla saattaisi helpottaa sen elämää.
Pidä kuitenkin vielä myös kirppusyyni. Myös mullassa.- kasvari
Minulla pomelo niminen sitrus on viihtynyt talven tavallisella ikkuna laudalla kesät ja talvet ja se on kohta jo metrin pituinen:)
- pidetty
tuloksettomana. Nyt ei ole ainuttakaan lehteä jäljellä =(
Lisävalo tuskin tässä vaiheessa enää auttaa, mutta uskon kyllä sen -siis valon vähyyden- olleen suurin syy tragediaan!
Odotelen nyt vaan kevättä apuun ja pidän juuret kosteina... tiedä vaikka elpyisi. En ainakaan sahaa puuta poikki ja heitä ulos. pidetty kirjoitti:
tuloksettomana. Nyt ei ole ainuttakaan lehteä jäljellä =(
Lisävalo tuskin tässä vaiheessa enää auttaa, mutta uskon kyllä sen -siis valon vähyyden- olleen suurin syy tragediaan!
Odotelen nyt vaan kevättä apuun ja pidän juuret kosteina... tiedä vaikka elpyisi. En ainakaan sahaa puuta poikki ja heitä ulos.Mullakin on kohta liki 2m korkea sitruspuu, siemenestä kasvatettu. Kesällä tekee paljon lehtiä, mutta talvella taas tiputtaa melkoisesti pois.
Jos hiukankin multa pääsee kuivumaan liikaa, tiputtaa lehtiä enemmän. Iso kasvi on melkoisen juoppo, useamman litran kerralla saa antaa.
kannattaisko sun kuitenkin kastella sitä hiukan enemmän, ja katsoa ettei ole vedossa, siitä ei tykkää ollenkaan. Jos keväällä raskit leikata latvoja, haaroo taas elinvoimaisemmin.- klemintiini
miiloboy kirjoitti:
Mullakin on kohta liki 2m korkea sitruspuu, siemenestä kasvatettu. Kesällä tekee paljon lehtiä, mutta talvella taas tiputtaa melkoisesti pois.
Jos hiukankin multa pääsee kuivumaan liikaa, tiputtaa lehtiä enemmän. Iso kasvi on melkoisen juoppo, useamman litran kerralla saa antaa.
kannattaisko sun kuitenkin kastella sitä hiukan enemmän, ja katsoa ettei ole vedossa, siitä ei tykkää ollenkaan. Jos keväällä raskit leikata latvoja, haaroo taas elinvoimaisemmin...elelen!
Ainuttakaan lehteä ei ole, mutta tyhjät varret ovat ihan vihreät ja notkeat vielä, joten kastelen ja odottelen kevään ihmettä!
Leikattu puuta onkin runsaasti pari vuotta sitten, kun meinas kasvaa katosta ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 876549
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524656- 764367
- 1314101
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?573607Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263098Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82808- 382404
- 2052208
- 462076