Vetoomus Saamen puolesta

Vetoomus presidenttiehdokkaille sekä maa- ja metsätalousministeriölle saamelaisten ihmis- ja maaoikeuksien loukkausten sekä metsien hävittämisen lopettamiseksi

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/113817956

Saamelaiset ovat Euroopan Unionin ainoa alkuperäiskansa; rikkaus, jota meidän olisi vaalittava sydämellä ja rakkaudella.
7560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

SDP:n puoluetoimistoon siellä ne ihmisoikeuksien polkijat on.

Äänestä

Sanoppa missä Suomessa hävitetään metsää? Laki kieltää metsän hävittämisen. Naurettava väite tuo saamelaisten ihmis-ja maaoikeuksien loukkaus. Saamelaisethan ovat valtion elättejä, jos valtio luovuttaisi valtionmaat Ylä-Lapissa saamelaisille, alkaisi motot jyllään metsissä ei jäisi yhtään linnunlaulupuuta pystyyn. Nyt metsänhakkut ovat kontrolloituja ja järkeviä. Taidat olla niitä hel...tin ekoterroristeja,maanpettureita jotka puhuvat paskaa suomesta Keski-Euroopassa.

Äänestä

Saamelaisena joudun tietenkin sanoutumaan irti tällaisesta vetoomuksesta, etenkin saamelaisten ihmisoikeuksien harhaanjohtavasta käyttämisestä houkuttimena otsikossa.

Vetoomuksen sisältöhän ei juuri näytä liittyvän siihen. 110 000 suomalaisen allekirjoittama vetoomus Etelä-Suomen metsien puolesta on sekoitettu asiaan niinkuin se koskisi "maan pohjoisimpia osia" (joita se nimenomaan erityisemmin ei koske), samoin kuin kiistanalainen FSC-sertifiointi.

Metsiensuojelu tasapainoisesti myös eteläisessä Suomessa on toki tarpeellista (siellähän on suojeluaste niin kovin pieni verrattuna vaikkapa Inariin), tällöin kyse on kuitenkin enemmänkin eteläsuomalaisten ihmis- ja maaoikeuksista.

Vaikka tämä vetoomus ei olekaan Greenpeacen julkaisema, niin sisältö vahvistaa jälleen kerran ikävästi käsitystä Inarin metsäkiistan moninaisista taustoista kovaäänisimpien ympäristöjärjestöjen osalta.

Äänestä
  • Jouni?

    Uutta vuotta!

    Äänestä

Kiitos aktiivisuudestasi että toit vetoomuksen tänne, ja vinkistä, mielenkiintoinen saitti tuo www.care2.com muutenkin. :-)

Äänestä

Kiitos kun allekirjoitatte. Todella tarpeellinen ja asiallinen veroomus.
BUORI JA RÀFALAS ODDA JAGI!

Äänestä

paskaa koko vetoomus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vihersovinto kirjoitti:

Vetoomus presidenttiehdokkaille sekä maa- ja metsätalousministeriölle saamelaisten ihmis- ja maaoikeuksien loukkausten sekä metsien hävittämisen lopettamiseksi

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/113817956

Saamelaiset ovat Euroopan Unionin ainoa alkuperäiskansa; rikkaus, jota meidän olisi vaalittava sydämellä ja rakkaudella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu