Menopelinä on 2,5-vuotias Ocu, mittarissa n. 36 tkm. Heinäkuussa takuuna vaihdettiin etujarrulevyt niiden kierouden vuoksi. Ja nyt taas puolen vuoden ja n. 9000 km tuntuu olevan samaa vikaa. Eli ihan kuin pumppaisi jarruilla vaikka painaa tasaisesti. Huollossa sanottiin että on normaalia. Voiko tosiaan pitää paikkansa??? Muilla vastaavia onkelmia? Entä takajarrurummuista kuuluva mielestäni normaalia kovempi rahina? Tähän mennessä ollut melko tyytymätön Ocun jarruihin...
Ocu 1:sen kierot jarrulevyt???
9
1997
Vastaukset
- ole mitään
normaalia! Missä ocussa on jarrurummut takana? Ei missään!
- jos et tiedä
Edellisen mallin ocuissa nimenomaan on rumpujarrut takana. Mutta siitähän ei ollut puhe vaan vipottavista etujarrulevyistä. Olen jossain lukenut vastaavista tapauksista, olisko ollut folkkarin sivuilla, (Fast fruit). Oli pitkä viestiketju mutta en jaksanut lukea loppuun saakka oliko vika levyissä vai missä.
- joulupukkivihainen
jos et tiedä kirjoitti:
Edellisen mallin ocuissa nimenomaan on rumpujarrut takana. Mutta siitähän ei ollut puhe vaan vipottavista etujarrulevyistä. Olen jossain lukenut vastaavista tapauksista, olisko ollut folkkarin sivuilla, (Fast fruit). Oli pitkä viestiketju mutta en jaksanut lukea loppuun saakka oliko vika levyissä vai missä.
No ei ainakaan mun -04 1.8 T okussa ole rumpuja
- jarrut
joulupukkivihainen kirjoitti:
No ei ainakaan mun -04 1.8 T okussa ole rumpuja
Niinpä niin, osassa vanhan mallin ocuissa oli rumpujarrut takana, osassa ei.
Ainakin 1.6 malleissa oli rumpujarrut. Poikkeuksena 1.6 mallit, joihin otettiin ESP. Silloin tuli levyjarrut.
Tais sitten olla 2.0 ja tiisselit levyjarruilla, en muista. 1.8 T:ssä jäähdetetyt levyjarrut. Mutta toi 1.6 tieto on fakta. - Samu-75
jarrut kirjoitti:
Niinpä niin, osassa vanhan mallin ocuissa oli rumpujarrut takana, osassa ei.
Ainakin 1.6 malleissa oli rumpujarrut. Poikkeuksena 1.6 mallit, joihin otettiin ESP. Silloin tuli levyjarrut.
Tais sitten olla 2.0 ja tiisselit levyjarruilla, en muista. 1.8 T:ssä jäähdetetyt levyjarrut. Mutta toi 1.6 tieto on fakta.Jäähdytetyt levyt vain edessä, ei takana. Ero 1.6 mallin jarruihin on kuitenkin selkeä.
- sdgadg
Itse tein seuraavaa.
Hioin hiontatyynyllä etujarrulevyt ja puhalsin paineilmalla paskat pois jäähdytysrivoista. Vaihdoin renkaiden paikkaa, niin siihen loppui tärinä.
Lisäksi puhdistin kaikki kiinnityspinnat, sekä renkaista, että jarrulevyistä.
Lisäksi vielä muutama kova jarrutus.
Eli ei siellä välttämättä mitään vipotusta ole, vaan
jarrut vaativat huoltoa.
Niin ja renkaiden tasapainoitus kunnolla tehtynä saattaa myös lopettaa tärinän. - gtftdhfhdfhg
tuo täristys onkelma jarruttaessa kun vaihoin talvirenkaat?? Eli ilmeisesti renkaitten tasapainotuksessa oli vika, kun ei noilla talvikumeilla täristä.
- kljölkj
Eli mulla oli Aluvanteet kesärenkaissa ja niillä täristi.
Kun vaihtoi talvirenkaat, jossa peltivanne, niin tärinät loppui. kljölkj kirjoitti:
Eli mulla oli Aluvanteet kesärenkaissa ja niillä täristi.
Kun vaihtoi talvirenkaat, jossa peltivanne, niin tärinät loppui.Itsellä kyl sama vaiva sekä talvi- että kesärenkailla... Kesävanteina laadukkaat 17" aluvanteet ja talvel peruspeltivanteet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887