Normaalisti juttu olisi kääntynyt

VIRKAVALLAN

väkivaltaiseksi vastustamiseksi ja siitä puoli vuotta ehdonalaista. Nähty on!




"Poliisit tuomittiin liian ronskeista otteista
27.12.2005 17:21

Kaksi konstaapelia tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa sakkoihin ja korvauksiin, koska he käyttivät liioiteltuja voimakeinoja hälytystehtävässä.



Poliisille sakkoja rikosten vanhenemisesta

Mies- ja naiskonstaapeli saivat molemmat tuomion tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta ja vammantuottamuksesta.

Tuomioon johtaneet tapahtumat saivat alkunsa, kun naispuolinen nuorempi ja miespuolinen vanhempi konstaapeli saivat tehtävän Helsingin Pitkänsillanrantaan. Ilmoittaja oli kertonut, että hänen naapuriasunnostaan asunnosta kuului humalaisten huutoa ja tappelua. Kun poliisipartio saapui asunnolle, sieltä ei enää kuulunut mitään.

Konstaapelit rimpauttivat ovikelloa ja asunnossa asunut nainen avasi oven. Nainen ei kuitenkaan käskyistä huolimatta siirtynyt syrjään oviaukosta tai halunnut päästää poliiseja asuntoon.

Tuolloin konstaapelit ottivat naisesta kiinni, vetivät hänet porraskäytävään ja kaatoivat varomattomasti lattialle. Naiselle napsautettiin käsiraudat ranteisiin. Oikeuden mukaan poliisit väänsivät naisen käsiä niin, että hänelle aiheutui olkaluuhun murtuma sekä mustelmia niskaan ja käsiin.

Voimakeinot tarpeettomia

Oikeus katsoi, että käytetyt voimakeinot eivät olleet tilanteessa tarpeellisia ja puolusteltavissa. Jupakka tapahtui jo vuonna 2001.

Poliisit joutuvat maksamaan naiselle kipukorvauksia 1 500 euroa. Lisäksi poliiseille määrättiin 20 päiväsakkoa, josta kertyy maksettavaa nuoremmalle konstaapelille 360 euroa ja vanhemmalle konstaapelille 380 euroa."

http://www.iltalehti.fi/2005/12/27/200512273901004_uu.shtml

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikein mussutat

      jos poliisi on todettu syylliseksi tapahtumaan niin ei sekään näköjään riitä täällä kirjoittaville, jos tilanne olisi ollut toinen niin siitäkin olisi valitettu...menkää nyt jo itseenne!!!!

      • musutat

        rauhoitu rauhoitu, tosahan kaveri kirjuttaa ett' linnaanhan toi pitäs panna jolta luita särkyi voimakeinojen takia.


    • Hienoa että oikeudessa osataan tehdä oikeitakin päätöksiä! Päivä piristyi kummasti! Kaikki poliisit saisi mun puolestani laittaa linnaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      60
      1128
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      871
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe