Kertokaapa miksi kannattaisi muuttaa Jyväskylään??
Miksi Jyväskylään?
Maisema vaihtumassa
111964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tule tänne vaan!
Jkl on suomen humanismin keskus täällä porukat ottaa hyvin rennosti kaikenlaista, mikä "valitettavasti" näkyy kaupunkikuvassakin. kultuuritarjontaa on riittävästi,keskusta on pieni isommat kaupat ovat kaukana.
Enpä keksi. Sellainen virhe vaan tuli tehtyä. Mutta ainahan uusia ihmisiä saa tulla, kun on paljon onnettomia, surkeuskin alkaa tuntua tavalliselta.
Kiitoksia vastauksista. Lisää kommetteja Jyväskylästä otetaan vastaan. Voinen kyllä todeta, että ei ole kummoinen "kylä" tämä nykyinenkään asuinpaikka (Mikkeli).
No kyllähän wanha kunnon Jykylä Mikkelin voittaa!! Tänne vaan.
Minä muuttaisin Kuopioon, jos kerran olet savolainen. Savolaiset on täällä ääliön maineessa.
Jyväskylään muutin joku aika sitten pääkaupunkiseudulta jossa tuli oltua lähemmäs 20 v. Kyllä sielläkin näki kaikenlaista tossunkuluttajaa kuten täälläkin. Mielummin täällä asun kuin siellä etelässä.
Mikkeli on sopivan lähellä että siellä voi viikonlopun viettää. Asumaan takaisin sinne....enpä taitaisi lähteä.
Ja savolaiasuudesta ja Jyppikyläläisistsä sen verran että: http://www.internetix.ofw.fi/opinnot/opintojaksot/8kieletkirjallisuus/aidinkieli/murteet/savolais.html
;-)
Koska tuntuu tosi mukavalta muuttaa Jyväskylästä pois.
Ehkä toukokuussa.
Suomen paras kaupunki.
niinpä niin. tuollaista uskotellaan ihan oikeasti vieläkin, pääsisipä joskus täältä semmoiseen kaupunkiin, mikähän se olisi?
Helpottais jos tietäis minkä ikäinen kyselee. Eli Jyväskylä on opiskelijarikas kaupunki, mut berberistä on se et tääl on kalliit asunnot ja bussimaksut, eli ei tuu halvaks. Täältä löytyy olennaisimmat liikket ja ulkonäöltään keskustasta kuokkalaanpäin katsottuna kauneimpia kaupunkeja. Että kom hit, ihmisiä on laidasta laitaan.