Ostin kesällä laittoman sähkölamauttimen Viipurista. Kokeilin sitä sitten naapurin koiraan, kun se kuseskeli meidän pihassa jatkuvasti. En olisi ikinä uskonut, että se kuolisi, mutta niin vain kävi. No, kannoin hurtan takaisi naapuriin ja kerroin sen löytyneen meidän pihalta kuolleena. Ukko ei epäillyt mitään. Tästä on nyt lähes puoli vuotta ja asia vaivaa yhä mieltäni. Kannaisiko tunnustaa vai onko seuraukset liian kovat.
Tapoin naapurini koiran
9
3692
Vastaukset
- jones238
mitä sitä turhia enää toisen mieltä pahotta eläköön siinä uskossa että kuoli johonkin muuhun se koira.paskat on jo housussa!
- Sääliksi käy koiran omistajaa
Kannattaisi ainakin miettiä kaks kertaa ennenkuin ostaa laittomia aseita!!Ja kokeilee niitä viattomiin eläimiin!!Vaikuttaa siltä että sulla on omatuntoa jonkin verran tallella joten tunnustamaan vaan ja kärsimään seuraukset!!Sakkoja taitaa tulla yhdestä jos toisestakin teosta!!Valtiolle menetät "tappohärvelisi"!!Herää vain kysymys mihin tarkoitukseen sen hankit?
- Hyvä.
Teit oikein. Koirat on pidettävä lain mukaan liekassa eikä kusemassa pitkin naapureiden pihoja.
- jaska
Se on tyhmä ja turha eläin.
Punaisen unelmani(Alfa Romeo)konepellin otti istumapaikakseen naapurin kolli ja mokoma piru teki yhden pienen juuri ja juuri silmällähavaittavan naarmun punaisen petoni ylvääseen konehuoneenpeittoon!!!P.....e otin kyynelkaasupullon ja ruiskautin kissan tyhmälle naamalle???Heko,Heko,eipä ole sen jälkeen inhottavaa karvakasaa näkynyt??Se juoksi suoraan ohiajavan auton alle.Ja henki pois kertarusauksella.- omaan naamaasi
tollasille joilla ei h***** ole mitään rajaa miten noita sumutteita käyttää,niin pitäisi ottaa lupa pois.Jos edes sellaista omistat..epäilen koska ei tollanen ****** voi olla ammatissa jossa sitä laillisesti tarvitaan.
Toivottavasti kissan omistaja näkisi tämän viestisi ja osaisi yhdistää palaset paikalleen.
Saattaisi oma naamasi näyttää tyhmältä muidenkin silmissä,kun kärsisit lain vaatimat rangaistukset!!!!! - Natalie
omaan naamaasi kirjoitti:
tollasille joilla ei h***** ole mitään rajaa miten noita sumutteita käyttää,niin pitäisi ottaa lupa pois.Jos edes sellaista omistat..epäilen koska ei tollanen ****** voi olla ammatissa jossa sitä laillisesti tarvitaan.
Toivottavasti kissan omistaja näkisi tämän viestisi ja osaisi yhdistää palaset paikalleen.
Saattaisi oma naamasi näyttää tyhmältä muidenkin silmissä,kun kärsisit lain vaatimat rangaistukset!!!!!Sekä koiran, että kissan saa tappaa, mikäli sellainen pihaan tulee. Turha siitä on hermostua, pitäkää elukkanne omalla alueellanne tai älkää ottako sellaisia.
Ainoastaan kodittomien (eli omistajia ei etsinnöistä huolimatta löydy ja kissan tiedetään olevan villikissa) kissojen surmaaminen on laissa sallittua, mutta kuka pihaan kuseksivia, haukkuvia rakkeja omassa kotipihassaan haluaa katsella. Tai keväisin hiekkalaatikoihin ja kukkapenkkeihin kusevia kissoja. Kissan saa kyllä koulutettua säikyksi, ja välttämään pihaa, (vaatii hieman raadollista toimintaa, niskasta puristelua, kastelua tms. )koirien kanssa tämä ei toimi. - höpö
Natalie kirjoitti:
Sekä koiran, että kissan saa tappaa, mikäli sellainen pihaan tulee. Turha siitä on hermostua, pitäkää elukkanne omalla alueellanne tai älkää ottako sellaisia.
Ainoastaan kodittomien (eli omistajia ei etsinnöistä huolimatta löydy ja kissan tiedetään olevan villikissa) kissojen surmaaminen on laissa sallittua, mutta kuka pihaan kuseksivia, haukkuvia rakkeja omassa kotipihassaan haluaa katsella. Tai keväisin hiekkalaatikoihin ja kukkapenkkeihin kusevia kissoja. Kissan saa kyllä koulutettua säikyksi, ja välttämään pihaa, (vaatii hieman raadollista toimintaa, niskasta puristelua, kastelua tms. )koirien kanssa tämä ei toimi.Kissan tai koiran tappamisesta seurannee lähinnä se riski, että ko. eläimen omistaja voi nostaa vahingonkorvauskanteen paikallisessa alioikeudessa.
Eläinsuojelulain määräyksistä voi seurata sitten viranomaisten puoleltakin jotain, sikäli kun eläimen tappaminen on tapahtunut raa'asti tai kipua tuottaen.
Tämä on ensisijaisesti ihmisten yhteiskunta. Lemmikkieläimet on syytä pitää kytkettynä, kun ne liikkuvat oman asunnon/pihan ulkopuolella.
Niin, en muuten vihaa eläimiä. Minulla on itselläni ollut useita lemmikkieläimiä.
- nähdä vain
unta.vai ?
- Anonyymi
Tunnusta toi saat rangaistuksen
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392447
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381333- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40939Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122828- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529