Aloitin epilepsian hoitoon lääkityksen Trileptal-lääkkeellä. Lääkityksen aloittamisen jälkeen ensimmäiset kuukautiset pitäisivät olla nyt, tai oikeastaan niiden piti alkaa jo 1,5 viikkoa sitten. Voiko johtua lääkkeestä, että kuukautiset ovat nyt myöhässä, ja onko se normaalia? Muuten kuukautiseni ovat aika säännölliset.
Epilepsialääkitys ja kuukautiset
...
5779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jospa e-pillerin teho heikkeni ratkaisevasti lääkityksen takia?
E-pillereitä en käytä. Raskauden mahdollisuutta ei myöskään ole.
Itse ainakin tarvitsen hormonilääkityksen, jotta kuukautiskierto pyörii. Jollei raskauden mahdollisuutta ole niin todennäköistä, että lääkkeistä on kyse.
Mulla on epilepsian toteamisen ja lääkkeiden aloittamisen jälkeen kierto pidentynyt, mikä ei mielestäni ole ollenkaan paha asia, ennen kierto 28 päivää, nyt 36..
Kiitos paljon vastauksista! Odottelen nyt tässä vielä jonkun aikaa, ja katson sitten mitä teen jos niitä ei ala kuulua!