Volvo xc90:
Maailman suosituin SUV, jota on kiitetty erityisesti pito- ja ajao-ominaisuuksista, mukavuudesta ja ainutlaatuisista turvallisuusominaisuuksita. Edistyksellinen Instant Traction™-järjestelmällä varustettu AWD-nelipyöräveto ja turboahdettu viisisylinterinen moottori tai Volvon uusi huipputehokas 185 hv/400 Mn turbodiesel. Tai jos kaipaat äärimmäistä suorituskykyä: ULEV II päästömääräykset täyttävä 315 hevosvoiman V8.
vai:
Lada Samara 1.1 City
Myynnissä: 1988 - 1991
Viimeisin ovh: 6,643 EUR
Tekniset ominaisuudet
Korimalli: Monikäyttö
Ovet: 3
Vaihteet: 4
Henkilöluku: 5
Polttoaine: Bensiini
Iskutilavuus: 1099
Etu-, taka-, neliveto: Etuveto
Jarrut: tehost. levyjarrut (edessä)/rumpujarrut(takana)
Paino (kg): 930 1305
Suorituskyky
Teho (kW): 41 (BUAHHAHHAHHHAAAAA...!!!)
Max vääntö (Nm):67
Huippunopeus (km/h): 140
Kiihtyvyys (sek/0-100): 18.5
Kulutus (l/100km): 5,9 8,3 7,9
*** KUMMAN VALITSET ??? ***
Maailman suosituin SUV, jota on kiitetty erityisesti pito- ja ajao-ominaisuuksista, mukavuudesta ja ainutlaatuisista turvallisuusominaisuuksita. Edistyksellinen Instant Traction™-järjestelmällä varustettu AWD-nelipyöräveto ja turboahdettu viisisylinterinen moottori tai Volvon uusi huipputehokas 185 hv/400 Mn turbodiesel. Tai jos kaipaat äärimmäistä suorituskykyä: ULEV II päästömääräykset täyttävä 315 hevosvoiman V8.
vai:
Lada Samara 1.1 City
Myynnissä: 1988 - 1991
Viimeisin ovh: 6,643 EUR
Tekniset ominaisuudet
Korimalli: Monikäyttö
Ovet: 3
Vaihteet: 4
Henkilöluku: 5
Polttoaine: Bensiini
Iskutilavuus: 1099
Etu-, taka-, neliveto: Etuveto
Jarrut: tehost. levyjarrut (edessä)/rumpujarrut(takana)
Paino (kg): 930 1305
Suorituskyky
Teho (kW): 41 (BUAHHAHHAHHHAAAAA...!!!)
Max vääntö (Nm):67
Huippunopeus (km/h): 140
Kiihtyvyys (sek/0-100): 18.5
Kulutus (l/100km): 5,9 8,3 7,9
*** KUMMAN VALITSET ??? ***
Vastaukset 18
Vanhimmat
sen Samaran. Eikös Volvo häviä vastaavan hintaiselle Mersulle kaikissa ominaisuuksissa (esim. koeajo.tv) ja kuka haluaisi ajaa luuseriautolla?
Mersu on ihan ok auto. Jos häviää, niin ei huonolle häviä. Muuten, uskotko kaiken mitä nelonen esittää? Vaihtoehtoja on.
Ostan Samaran sillä vajaalla seittemällä tonnilla ja säästyvät 83 tonnia sijoitan kohteisiin joiden tuotto on positiivinen. Pidemmällä tähtäimellä auto on sen huonompi sijoitus, mitä enemmän se maksaa uutena! Kahdenkymmenen vuoden kuluttua sekä sen 90 tonnia maksavan volvon että 7 tonnia maksavan samaran arvot on täsmälleen samat, eli täsmälleen 0 euroa molemmat. Volvon tapauksessa on siis tappiota koitunut 90 tonnia, mutta samaran tapauksessa ollaan jo pitkälti voiton puolella. Samaran kohdalla auton arvon alenemaksi 20 vuodessa tulee siis 7 tonnia, mikä on tappiota. Toisaalta 83 tuhatta euroa on kasvanut 20 vuodessa 266 tuhanneksi euroksi (varovaisella 6 prosentin vuotuisella tuotto-odotuksella). Puhdasta voittoa on siis kertynyt 266-7-83 = 176 tuhatta euroa. Rahallista eroa näiden kahden vaihtoehdon välille siis syntyi 266 tuhatta euroa samaran hyväksi.
Laskelmassa Volvon hinta on pelkkä arvaus.
Auto on tarkoitettu liikkumiseen pisteestä A pisteeseen B eikä minkään elimen jatkeeksi.
Olen sanaton. Hyvä laskelma. Kuinka pitkälle ajattelit tähdätä? Muuttaako edes yksi hirvikolari laskelmia mitenkään? No kolareitahan ei tietenkään Samaroille satu.... lapsia kiusataan koulussa (jos on). Osta 10 Samaraa ja säästä 1760 tuhatta euroa.
Kysymys on sikäli hypoteettinen, ettei minulla ole varaa ostaa edes käytettyä Volvo. Mutta mietitään asiaa teoriassa.
Ottaisin tietenkin Samaran. Sen kanssa ei tarvitse välittää pienistä kolhuista, ja maasto-ominaisuuksista on hyötyä kun ajelee puolueen kesämökille jonne minulla on viikonloppuvuoro 5 vuoden välein syyskuun ekana viikonloppuna.
Volvoa kannattaa välttää muutenkin, sillä sen ostamalla tukee läntisten kapitalistivaltioiden vaurastumista ja kilpavarustelua. Sitäpaitsi noiden autojen huoltaminen voi olla hiukan kyseenalaista siinä vaiheessa kun saamme päätökeen sulauttamisprosessin ja olemme taas yhtä Emä-Neuvostoliiton kanssa. Tämän jälkeen varaosia saa vain puolueen luvalla ja puolueen hyväksymiin ajoneuvoihin.
p.s. meidän puolueen johtajalla on tuollainen Volvo. Hän vakuuttii meille että se on hänellä vain pakosta, ja että se on paljon huonompi ajaa mitä meidän Ladat. Ihailemme Suuren Johtajamme uhrautumista yhteisen asian puolesta! Eläköön!
Mistähän puolueesta mahtaa olla kyse? Tuskin ainakaan Kansallinen Kokoomus, johon minä kuulun.
Vai että kokoomusmiehiä,minkäs alan yrittäjä olet?
kukaan palkansaajahan ei kai kokoomukseen liity?
olen vielä opiskelija korkeakoulutasolla. Ja aikomusta ei ole laittaa yritystä pystyyn.
Komsopol. Suruksesi täytyy kertoa, että Emä-Neuvostoliittoa ei ole ollut enää reiluun vuosikymmeneen. Nykyisin suurin osa entistä USSR:aa on Äiti Venäjä, joka taas on eräs kapitalistisin valtio vanhalla mantereella.
Minkä niminen se olikaan tämä puolueesi puheenjohtaja? Eihän Kim Il Song aja autoa.
Fidel:kin liikkuu Mersun takapenkillä kun TV-kuvissa on näkynyt.
Muutoksen tuulet puhaltavat Venäjälläkin. Kansa on kyllästynyt tehottomaan ja mätään kapitalistihallintoon. Vanhoolliset sosialistit nousevat vielä uuteen kukoistukseen, ja siitä hyötyy Suomikin jos vain älytään hylätä huonot länsiopit.
5v kuluttua kaikki on toisin. Neuvostoliitto (toistaiseksi vielä Venäjä siis) on Suomen uusi Saksa. Silloin ei tarvi ruokkia baijerin autojobbareita, vaan saamme tuotua oikealla hinnalla iskukykyisiä vähän käytettyjä Ladoja Suomeen. Eikä ole mitään karvalakkimalleja, vaan on kaikki säädettävät puhaltimet ja aidot plyyshipenkit.
Niin minäkin, mutten ole vielä sortunut Kokoomukseen.
Miksi ei? Kuka muu puolustaa palkansaajaa sosiaalipummeilta
Ilman Suurta Johtajaasi SINULLAKIN voisi olla varaa Volleen... Uskotko Suuren Johtajasi vakuutuksia sumeilematta, vai oletko valmis kokeilemaan jotain jopa ITSE?
"Volvon uusi huipputehokas 185 hv/400 Mn turbodiesel."
Onko uudessa huipputehokkaassa turbodieselissä 400 mangaaniatomia, vai mitä tämä tarkoittaa?
Sorry kirjoitusvirhe. Kyse on siis 400 Nm:n tuotteesta.
Luultavasti, jos ottamalla sais, niin ottaisin volvon. Myisin sen ja ostaisin samaran ja jäis aika kasa rahaa sijoitettavaksi johonkin tuottavaan tai elämän laatua parantavaan.
Totta puhut. Jos maksaja löytyy ulkopuolelta niin ei kai sillä mitään väliä ole mitä tekee. Pari tarkentavaan kysymystä kuitenkin:
1. Mitä on se "jokin tuottava", mihin kaikki meinaa sijoittaa? Koska sen hedelmistä voi nauttia? Vai jääkö hedelmät jälkikasvulle, jotka ostaa sitten kuitenkin joskus Volvo CXCXXCXC90000:n tjsp?
2. Parantaako vaarallinen, vanhentunutta tekniikka edustava vaunu elämän laatua? Jos kyllä, niin osanottoni... Osta edes tavallinen japski!
valitsen ladan