Olen kesällä toivoakseni tekemässä autolla kierroksen; Hollannista(jossa asustelen)Saksaan ja sieltä Tanskaan, Norjaan, Ruotsiin ja kenties Suomeen. Nyt haluaisin liittää matkaan vielä Islannin ja Färsaaret:)! Kun kerrankin olisi sopivan pituinen kesäloma.... miljonääri en tosin ole..;). Tutkin noita laivayhteysiä mm. Smyril line ja luulin jo tekeväni loistavan keksinnön eli Tanskan Hanstholmista Islantiin ja sieltä Färsaarien(ilmeisesti 3 yötä..)ja sitten Norjaan. Tällä olin ajatellut välttämistä "ravaamista"; Tanska-Norja-Islanti-Färsaaret-Norja vaikka eihän sekään paha olisi. Mutta sitten huomasin että Smyril line pysähtyy ensin kahdeksi yöksi Tanska-Islanti välillä Färsaarille ja sitten tietenkin ne 3 yötä Islanti-Norja välillä. Olenko ymmärtänyt oikein?? Ja jos jollakin on ideoita miten tämä reissu kannattaisi tehdä(esim.helpoin,nopein)niin mielelläni ottaisin niitä vastaan:). Onhan tässä vielä muutama kuukausi aikaa..heh heh
Olenko ymmärtänyt oikein?
7
1380
Vastaukset
- ville
Ota selvää hinnoista.
Voi olla kallis retki. - Jenny77
Joo kattelin samalla noita hintoja kun sivustoja kattelin ja kallistahan se on...odotetusti... Haaveillahan sitten voi;) heh heh. Oishan se hienoa toteuttaa mutta saas nyt nähdä miten saisi säästettyä tuota rahaa! Toivossahan on hyvä elää. Jätän sitten nuo Islannit suosiolla pois tms..
- Matkis
Teimme viime kesänä saman lenkin (tosin pysähtymättä Färsaarille). Eli jos lähdet reissuun Bergenistä Norjan osuuden jälkeen, jätät Färsaaret paluumatkalle ja lopetat Hastholmiin Tanskaan niin ei tule tarpeetonta edestakaisin sahaamista. Vaikka laiva ihan mukava onkin niin kyllä tuollakin opilla ihan tarpeeksi hyttiaikaa tulee. Jos loman ajankohta on niitattu niin varaukset Smyrilille kannattaa tehdä hyvissä ajoin.
Lomareissu oli ikimuistettava eikä edes hinta harmita enää. Suosittelen!- Jenny77
Tarkoitin muuten asuntoautoa. No auto kun auto:). Tulee tuo matkustaminen halvemmaksi kun ei tarvitse hotelleissa majoittautua.
- Nimetön
Mistä sait tietoa laivamatkasta Bergenistä Islantiin? Paljonko se maksoi?
- Matkis
Nimetön kirjoitti:
Mistä sait tietoa laivamatkasta Bergenistä Islantiin? Paljonko se maksoi?
Kaivelin hinnat yhtiön sivuilta: http://www.smyril-line.com/
Ovat näköjään nykyään pdf-formaatissa, mutta löytynevät sieltä. Toinen linkki on Saga-matkat:
http://geo-6041.cust.magenta.net/show.php?object=ih_iceland&view=islanti&instance=650# (tai http://www.sagamatkat.fi/)
Saga-matkat käytännössä asian hoitaa Suomessa, vaikka tilaisi netistä suoraan varustamon sivuilta.
- se auto?
"Olen kesällä toivoakseni tekemässä autolla kierroksen; Hollannista(jossa asustelen)Saksaan ja sieltä Tanskaan, Norjaan, Ruotsiin ja kenties Suomeen. Nyt haluaisin liittää matkaan vielä Islannin ja Färsaaret:)!"
Ensimmäisenä tässä pistää silmään se, että onko tuota autoa pakko raahata joka paikkaan mukaan?
Ei kai se auto mihinkään häviä, jos käy Färsaarilla ja Islannissa pienen reissun heittämässä. Se kaara voi vaikka odotella jossain satamassa tämän mantereen puolellakkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3138750Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat805343Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3054776SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden693315Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42122Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72028- 1132006
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401903Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01870