Megane II, kytkin vinkuu kylmänä

Reino

Käytössä on 2003 vuosimallin Megane II (1.4 16v) ensimmäistä talvea. Pakkasten kiristyttyä alkoi moottoritilasta kuulua vinkunaa, joka ainakin muistuttaa luistavaa hihnaa. Vinkuna tulee esiin kytkintä painettaessa ja nostettaessa. Ei vingu kun kytkin on pohjassa tai ylhäällä. Vinkumista tapahtuu parin kolmen kilometrin ajan aina kytkintä käytettäessä, kunnes moottoritila on lämmennyt. Kävin merkkihuollossa näyttämässä, mutta auto oli jo siinä vaiheessa lämmin. Eivät olleet aiemmin kuulleet vastaavasta. Olenko tämän asian kanssa yksin vai onko joku muukin törmännyt tällaiseen vinkumiseen?

4

1420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dieselisti

      Vinkuu omassa 1.5 Dci Meganessanikin kytkin, varsinkin näillä 20 asteen pakkasilla. Kytkintä nostettaessa kuuluu viheltävä ääni, muuten kytkin tuntuu normaalilta. Auton lämmettyä en vihellystä enää kuule.

      • Meg II

        Megane II 1.6 tuntuu olevan sama ongelma. Kovemmilla pakkasilla kytkimen ollessa painettuna kuuluu vinkuvaa ääntä, ikäänkuin hihna luistaisi. Apulaitehihna on vaihdettu, mutta sillä ei tuntunut olevan vaikutusta asiaan. Moottorin lämmettyä ääni katoaa kokonaan. Onko kenelläkään ratkaisua tai lisätietoja asiasta?


    • Megane-03

      Ootteko nyt ihan varmoja ettei olis vaan laturinremmi mikä löystyessään tuppaa kylmällä vinkuu joka autossa?

    • Jorma J.

      Kyllä sen äänen päästää kytkimen painelaakeri. Jos hetkellisesti vingahtelee ja varsinkin kylmänä niin ei mitään hätää. Ja paskaa ovat merkkiliikkeessä jauhaneet, etteivät ole vastaavasta kuulleet. No samapa tuo mitä lässyttävät jatka ajoa rauhassa, sitten jos kiljuminen lisääntyy on painelaakeri totaalisesti paskana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      474
      8481
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      65
      4119
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1221
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe