E-pilsujen lopetus Roan aikana?

Gynekologini suositteli e-pillereiden lopettamista haittavaikutusten vuoksi, minkä teinkin tossa syksyllä. Ehdin olla ilman yhden kuukauden, kun ihotautilääkärini määräsi aloittamaan ne uudestaan, jotta saisin Roaccutan kuurin. Aloitin Yasminet ja muutaman kuukauden päästä eli 4 viikkoa sitten Roan. Haluaisinkin nyt tietää, onko joku lopettanut e-pillerit Roan aikana ja miten se vaikutti ihoon!? Yleensähän e-pillereiden lopetuksen yhteydessä naama räjähtää, ainakin omalla kohdallani, ja siksi haluaisin lopettaa ne jo Roan aikana. Elän parisuhteessa, mutta seksi on aika harvinaista ja yhdyntää emme edes harrasta yhdyntäkipujeni vuoksi. Ehkäisyn varmistamiseksi voisin kokeilla ehkäisyvaahtoa. Ja tiedän erittäin hyvin Roan vaarat sikiölle, joten niistä ei tarvitse minulle paasata. Kiitos.

Kertokaa siis kokemuksianne. Myös te jotka olette lopettaneet e-pillerit heti Roaccutan kuurin jälkeen.
72591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mä lopetin e-pillereiden käytön roakuurin aikana. Pillereiden lopetuksesta on nyt viisi kuukautta. Ihoni on pysynyt hyvänä ja pillereiden ikävät sivuvaikutukset ovat hävinneet. Olen joskus aikaisemmin lopettanut pillerit ja naama on alkanut kukkimaan parin kuukauden jälkeen lopetuksesta. Roan aikana näin ei ole käynyt.

Roakuurini loppui eilen, joten aika näyttää kuinka käy. E-pillereitä en enää meinaa käyttää, koska ne eivät minulle sovi.

Äänestä
  • Ja toivottavasti Roa toi sulle pysyvän lopputuloksen =)

    Äänestä

Lopetin Diane Nova e-pillerit aloitettuani tänä kesänä elämäni viidennen Roa kuurin. Olen yrittänyt lopettaa pillerit muutaman kerran aikaisemmin mutta iho on aina räjähtynyt käsiin. Nyt ihoni on hyvä ja toivottavasti syön viimeistä kertaa Roaa akneongelmaani. Lääkärini sanoi, että useiden vuosien e-pillerien syönti pitää yllä hormonaalista aknea, joka palaa uudelleen ja uudelleen aina kun edellisestä Roa kuurista on kulunut aikaa. Viimeistääkin pillereiden lopetus aiheuttaa, että akneongelma räjähtää käsiin. Tiedän, että Roa kuurin aikana pitäisi syödä e-pillereitä, mutta olen päättänyt, että en syö enää pillereitä mutta huolehdin muuten siitä, että en tulisi raskaaksi. En aio syödä enää mitään hormonijuttuja sillä minulla ne vaikuttaa mielialaan ym. kaikkeen muuhun ei-toivottavalla tavalla. Lisäksi joskushan niistä on pakko luopua sillä ei niitä voi loputtomiin syödä. Pillerien lopetuksen jälkeen hiustenlähtö on ollut myös sanoin kuvaamatonta sillä noin puolet hiuksistani on lähtenyt viimeisen viiden kuukauden aikana.

Äänestä
  • Oletko tosiaan joutunut syömään 5 Roa kuuria? Onko sama lääkäri myöntänyt sulle noi kaikki kuurit? Toi e-pilleritouhu on kyllä yks oikeen kierre!! Ja aiheuttaa ne pillerit niin paljon sivuvaikutuksiakin, että päätin, että hormonaalinen ehkäisy on mun kohdalta lopullisesti ohi! Onko ihosi pysynyt Roan jälkeen muuten hyvänä, mutta aina pillereiden lopetuksen jälkeen räjähtänyt käsiin? Tota mäkin oon pelänny, että joutuisin jonku typerien e-pillerien takia uusimaan tän Roan.

    Äänestä

  • Himpsuli kirjoitti:

    Oletko tosiaan joutunut syömään 5 Roa kuuria? Onko sama lääkäri myöntänyt sulle noi kaikki kuurit? Toi e-pilleritouhu on kyllä yks oikeen kierre!! Ja aiheuttaa ne pillerit niin paljon sivuvaikutuksiakin, että päätin, että hormonaalinen ehkäisy on mun kohdalta lopullisesti ohi! Onko ihosi pysynyt Roan jälkeen muuten hyvänä, mutta aina pillereiden lopetuksen jälkeen räjähtänyt käsiin? Tota mäkin oon pelänny, että joutuisin jonku typerien e-pillerien takia uusimaan tän Roan.

    Ei sama lääkäri mutta tietää kyllä että olen syönyt ko. aiemmat kuurit. Tosin aiemmat kuurit 3-4 kuukautta maks. ja nykyisen lääkärin mukaan ei riittävä annos poistamaan akneongelmaani pysyvästi. Nyt olen syönyt 200 20 milligramman kapselia ja jäljellä on vielä vähintään 100 mutta mahdollisesti 200. Eli kannattaa syödä kerralla tarpeeksi pitkä Roa kuuri vaikka iho olisikin ihan ok 3 kuukauden kuurin jälkeen.

    Ihoni on nyt loistavassa kunnossa vaikka paheni päänahan kera todella huonoon kuntoon pillereiden lopetuksen jälkeen. Toivottavasti ei tarvitse tämän Roa-kuurin jälkeen syödä enää kumpaakaan myrkkyä;)

    Äänestä

  • Roa kuurilla kirjoitti:

    Ei sama lääkäri mutta tietää kyllä että olen syönyt ko. aiemmat kuurit. Tosin aiemmat kuurit 3-4 kuukautta maks. ja nykyisen lääkärin mukaan ei riittävä annos poistamaan akneongelmaani pysyvästi. Nyt olen syönyt 200 20 milligramman kapselia ja jäljellä on vielä vähintään 100 mutta mahdollisesti 200. Eli kannattaa syödä kerralla tarpeeksi pitkä Roa kuuri vaikka iho olisikin ihan ok 3 kuukauden kuurin jälkeen.

    Ihoni on nyt loistavassa kunnossa vaikka paheni päänahan kera todella huonoon kuntoon pillereiden lopetuksen jälkeen. Toivottavasti ei tarvitse tämän Roa-kuurin jälkeen syödä enää kumpaakaan myrkkyä;)

    Ihosi siis kuitenkin paheni, kun lopetit e-pillerit Roa kuurin aikana? Missä vaiheessa kuuria lopetit ne?

    Äänestä

  • Himpsuli kirjoitti:

    Ihosi siis kuitenkin paheni, kun lopetit e-pillerit Roa kuurin aikana? Missä vaiheessa kuuria lopetit ne?

    Lopetin pillerit 3 vkoa Roa kuurin aloittamisesta. Iho paheni mutta tosin Roa kuurin aluksi monesti tulee pahenemisvaihe muutenkin. Sen sijaan päänahka meni tosi huonoon kuntoon (taliköhnä) mitä ei koskaan aikaisempien Roa kuurien aikana ollut tapahtunut.

    Ennen Roa kuuria ihoni oli ruvennut pahenemaan viimeisen reilun puolen vuoden ajan, kun viimeisimmästä Roa kuurista oli kulunut n. 2-2,5 vuotta. Tämä sama parin vuoden sykli (hyvä iho Roa kuurin jälkeen ja sitten taas akne takaisin) oli eletty viimeinen kymmenen vuotta, joten päätin jo valmiiksi, että jos saan Roan niin lopetan pillerit samalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himpsuli kirjoitti:

Gynekologini suositteli e-pillereiden lopettamista haittavaikutusten vuoksi, minkä teinkin tossa syksyllä. Ehdin olla ilman yhden kuukauden, kun ihotautilääkärini määräsi aloittamaan ne uudestaan, jotta saisin Roaccutan kuurin. Aloitin Yasminet ja muutaman kuukauden päästä eli 4 viikkoa sitten Roan. Haluaisinkin nyt tietää, onko joku lopettanut e-pillerit Roan aikana ja miten se vaikutti ihoon!? Yleensähän e-pillereiden lopetuksen yhteydessä naama räjähtää, ainakin omalla kohdallani, ja siksi haluaisin lopettaa ne jo Roan aikana. Elän parisuhteessa, mutta seksi on aika harvinaista ja yhdyntää emme edes harrasta yhdyntäkipujeni vuoksi. Ehkäisyn varmistamiseksi voisin kokeilla ehkäisyvaahtoa. Ja tiedän erittäin hyvin Roan vaarat sikiölle, joten niistä ei tarvitse minulle paasata. Kiitos.

Kertokaa siis kokemuksianne. Myös te jotka olette lopettaneet e-pillerit heti Roaccutan kuurin jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu