Mulla on hamsu sen nimi on Osku. Mä pidän sitä kuljetuskopissa, ok? Sillä ei oo juoksupyörää, mutta aattelin että jos juoksutan sitä päivässä 10 minuuttia meidän vessassa, niin se varmaan riittää. Se kuljetuskoppi on 25cm x 20 cm. Korkeus on 10 cm. Kuljetuskoppi levenee ylöspäin. Siivoan sen kerran kuussa. Pissanurkat kahesti kuussa. OK? Kaverit alkoivat haukkumaan minua Eläintenrääkääjäksi, mutta en mä rääkkää mun hamsua! Kerroin sitte niistä opelle ja ne joutu jälki-istuntoon. Kaverit myös sanoivat että on eläinrääkkäystä pitää hamsua kuljetuskopissa, mutta ei se oo ku juoksutan sitä. Veden vaihan samalla kun siivoon koko häkin ja ruoat myös. Kurkkua annan sille kerran viikossa. OK? Hamsu on tosi onnellinen ja se on nukkunut samaa kyytiä viikon. :) Eli se ei oo heränny viikkoon vähän se on uninen.
Mun hamsu on onnellinen.
Hamtar
5699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jo aika kattoa että onko hamssus elossa kun sanoit sen nukkuvan jo viikon!!!!!
kattoo onko hamsus ees elossa ja tuota voi sanoa eläin rääkkäykseksi hamsterille ei mitenkään riitä jos sitä juoksutetaan vaan 10 minuuttia hamsteri tarvitsee paljon liikuntaa! 25x20 on todellakin liian pieni häkki hamsterille ja se tarvitsee ehdottomasti juoksupyörän jos sitä juoksutetaan vain 10 minuuttia päivässä. tarkista onko hamsterisi elossa mutta jos se hengittää niin se saattaa olla horroksessa joten kannattaisi laittaa vähän enemmän lämpöä! tiesitkö että pitkään olevassa vedessä on pöpöjä mistä hamsterisi voi tulla sairaaksi?
Mä oon sanonu iskälle ja äitille että haluan isomman häkin, mutta ne sano että kyllä se silläki pärjää... :( Tuntuu pahalta nyt ku tiiän että rääkkään hamsua. Laitan hamsun lämpimämpään paikkaan heti. Alan keräämään rahaa, maksan häkin vaikka itse jos on pakko. Voin mä sen vedenkin varmaan vaihtaa useammin.
kuulostaa siltä, kun jollakin olisi vähän tylsää jälleen... mutta jos asia tosin on näin...
Niin tee asialle jotain ja vähän äkkiää... ei ne hamsulle sopivat häkit paljoo maksa ja siinä saat todennäköisesti mukana tarvittavat tavarat [juoksupyörä, ruokakupit, juomapullo yms...]
eikä veden vaihtaminen ja/tai juoksuttaminen paljoa vaadi.
Siis tää ei oikeesti voi olla totta..!! Pliis Hamtar oo kiltti ja tunnusta, et tää on vaan provo..! Ihan oikeesti ketään ei naurata..!! >:(