Ilmankostutin

Tukkoinen

Onko teillä kokemuksia ilmankostuttimista? Kärsin kroonisesta nuhasta ja tukkoisuudesta. Hoitomuotona antihistamiinit. Olisikohon ilmankostuttajasta apua? Mikä olisi paras merkki? En tarvitse suurta vekotinta, koska asun yksiössä.

3

29017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Onko sulla kotona sitten kuiva ilma? Osta ensin kosteus mittari niin pääset halvemmalla, jos ei sitten ole ihan selvästi kuiva huoneilma. Meillä ainakin oli aika turha vehje se kostutin. Onneksi oli vain lainassa, koska ainakin se malli oli kallis.

      Meillä on enemmän ollut hyötyä ilmanpuhdistimesta. Niistä kannattaa valita allergiakotiin tarkoitettu malli. Ja kannattaa katsoa miten paljon vaihto suodattimet maksaa tai valita sellainen malli, jossa ei ole vaihdettavia suodattimia ollenkaan vaan kaikki on pestäviä. Meillä on kaksi putsaria ja niissä yhteensä viisi(toisessa 2 ja toisessa 3kpl) vaihdettavaa suodatinta, jotka maksaa 15e/kpl. Älytön hinta!

    • leonardo

      Pakkasesta sisään tulevassa ilmassa on vettä vain nimeksi. Silloin asutun huoneen suhteellinen kosteus putoaa helposti välille 20-30%, jos ei kostuta. Jos tavoittelet suhteellista kosteutta 50-55%, joka minulle on sopiva, huoneessa on oltava vettä noin 3 dl. Pakkasella kosteutta ei tule sisään ja ilmanvaihto vie sitä pois. Tarvittava kostutusteho riippuu huoneilmasi vaihtuvuudesta, sopiva arvo saattaa olla 3-6 litraa/vrk.

      Kirpputorilta löydät helposti muutamalla eurolla Ufox-tyyppisen kostuttajan. Pesemällä ja liottamalla siihen tarkoitetulla hapolla kalkkikertymät pois, se voi olla aivan hyvä, koska siinä ei ole liikkuvia osia. Sellaisen teho riittää huoneeseen ja voi olla kyllä liikaakin, jos ilma vaihtuu kovin hitaasti. Laite on äänetön ja veden lämpö muistaakseni luokkaa 60 astetta.

      Jos tarvitset höyrytystä, kiehuttavatyyppinen kostutin voi olla valintasi. Niissä voi olla portaaton tehonsäätö.

      Kylmät kostuttimet levittävät veden haihdutusjäännökset, kalkin tms. ilmaan, ellei käytä erikoisvesiä. Ne pitää myös usein pestä.
      Kosteusmittarin tarvitset.

      • Ostettu

        Ostin eilen Medisan nimisen kostuttimen. Ilmankosteus on makuuhuoneessa n. 20% ja se aiheuttaa nenän tukkoisuutta, liman eritystä ja äänenkäheyttä. Annoin kostuttimen hurista koko viime yön ja laitoin vielä suuttimen kohti sänkyä. Aamulla kun heräsin olin kuin eri ihminen. Ääni oli tallella, nenä ei ollut juuri yhtään tukossa eikä keuhkotkaan tuntuneet yhtään tukkoisilta. Tuo ufo varmasti kosteuttaisi enemmän ja olisi parempi. Tämä Medisanin kosteutin puhaltaa juuri tuota kylmää "vettä" ja tuntuu että se ei riitä kosteuttamaan koko huonetilaa. Mutta se oli kohtalaisen edullinen (?) 39e alennuksessa. Ja jos siitä on tosiaan apua niin olen ikionnellinen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      7003
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3357
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2097
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe