Janakkala/Turenki

Kertokaa millainen paikka asua tuo Turenki, miten kunta voi??
1359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse tuossa 17 vuotiaaksi Turengissa asuin ja sittemmin muutin aivan viereen Hämeenlinnaan, jossa nyt useamman vuoden oleskellut. Turengissa kuitenkin paljon tulee liikuttua.

Voi Turengista itsestään sanoa, että kylä rupeaa olemaan aika "kuollut". Aikalailla isot työllistäjät vähentäneet väkeä ja sokeritehdas lopetti kokonaan. 10 vuotta sitten oli vielä aika hyvin kauppaa sun muuta, mutta nyt harvoja pieniä pikkuliikkeitä ja muutamia ruokatavarakauppoja. Katukuva ei siis mikään erityisen eloisa enää...

Sama tilanne on "naapurikylällä" eli myös Janakkalaan kuuluvalla Tervakoskella. Siellä on kaksi suurempaa työllistäjää, paperitehdas ja Rani-muovi. (Nykyinen Rani-Plast muistaakseni). Siihen melkein jääkin. Turengilla vastaava on nykyään Valio ainoana. Tosin Hämeenlinnan ja Riihimäen läheisyys, etenkin ensimmäisen tuo lisää työmahdollisuuksia. Rautaruukki ja muita isompiakin paikkoja sitten heti vieressä. Lidlin jakelukeskus aukaisi joitain aikoja sitten myös viereen, samoin kuin itse kauppakin taitaa olla jo auki. Varsinkin nuoria työllistävät jonkin verran.

Sanotaan näin, että Turenkilaiset itse varmaan ovat montaa eri mieltä siellä asumisesta...Ne joilla ei ole työtä, eikä mitään "elämää" siellä, eivät kaikista tyytyväisimpiä ole kylän kuivuessa entisestään. Sitten taas kyllä sinne lapsiperheiden ym. varmaan mukavaa muuttaa on. Omakotitalojenkin hinnat aika kohtuullisia, kuten koko Janakkalassa. Oikeastaan Janakkalassa on Turenki ja Tervakoski, jonka lisäksi paljon haja-asutusta joka suuntaan pitkin metsiä, kuten sanotaan. Rivitaloa aika hankala saada ostettua ainakaan.

Jos vuokrallemuuttoa pohtii niin kovin paljon ei erityisen mukavia kerrostaloalueita ole...Makuasia tietty, mutta itse tiedän muutaman kerrostalon johon voisin kuvitella muuttavani. No..miten kukakin katsoo.

Kyllä kaikki peruspalvelut, koulut ym. ihan hyvässä jamassa on. Kunnan talous nyt neutraalisti sanoen on aikalailla samaa luokkaa kuin pikkukunnilla yleensäkin, toimeen tullaan mutta eipä mitään kummoisia taida kassasta löytyä välttämättömän lisäksi. Korjatkoon joku tuon viimeisen jos asian paremmin tietää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-kiinnostunut- kirjoitti:

Kertokaa millainen paikka asua tuo Turenki, miten kunta voi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu