Kaverini hankki jenkeistä Honda CB 750-K1 Vm.71
Pyörällä on ajettu ainoastaan 38000 km,jota en kyllä heti uskonut,mutta kun kone pistettiin palasiksi,kaikki mekaaniset osat olivat kuin uudet,vain kumiosat muut tiivarit aivan korppuna.Ensimmäinen ongelma tuli öljypumpun stefan kanssa,joka oli aivan muhjuna,mutta uutta samallaista ei tunnu saavan mistään.Ei maahantuojalta eikä mistään tiivisteliikkeistä.
Vain yksi stefa löytyisi,joka olisi sinnepäin,akseliltaan sama,mutta pumpun runkoa pitisi koneistaa,että isompi stefa mahtuisi!?
Ovatko muut Tuutin entisöijät joutuneet tekemään tämän pumpun muutostyön,vai myydäänkö sittenkin jossain Jenkki-malli tuutin stefoja.Brant kyllä mielellään möisi meille....koko öljypumpun.
Pyörällä on ajettu ainoastaan 38000 km,jota en kyllä heti uskonut,mutta kun kone pistettiin palasiksi,kaikki mekaaniset osat olivat kuin uudet,vain kumiosat muut tiivarit aivan korppuna.Ensimmäinen ongelma tuli öljypumpun stefan kanssa,joka oli aivan muhjuna,mutta uutta samallaista ei tunnu saavan mistään.Ei maahantuojalta eikä mistään tiivisteliikkeistä.
Vain yksi stefa löytyisi,joka olisi sinnepäin,akseliltaan sama,mutta pumpun runkoa pitisi koneistaa,että isompi stefa mahtuisi!?
Ovatko muut Tuutin entisöijät joutuneet tekemään tämän pumpun muutostyön,vai myydäänkö sittenkin jossain Jenkki-malli tuutin stefoja.Brant kyllä mielellään möisi meille....koko öljypumpun.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ninpä niin, japsien varaosien myyntipolitiikkaan kuuluu osakokonaisuuksien myynti. Jos teette suomalais-ugrilaisen korjauksen muistattehan mainita siitä pyörää myydessänne.
Brandt ei valmista hondan osia ainoastaan myy niitä.
On nimittäin kumminkin aika tärkeä osa... Eikä se maksa paljon, ei ainakaan maksanut silloin kun mulla oli tuutti. Vaihda samalla molemmat ketjut eli nokkaketju ja ensiövetoketju. Laita kokoamis vaiheessa tarpeeksi tiivisteainetta nokkapukkien alla oleviin kumitiivisteisiin, muuten alkavat vuotaa. Älä ylikiristä nokkapukkeja! Kierteet menevät helposti ja sitten ne pirun kumit eivät pidä senkään vertaa... Onnea!
Kiitoksia hyvistä ja sitten "vähän" huonommista neuvoista!Ensiksi kiitos siitä tiedosta,ettei Brandt ole tehdas.Sitä ei varmaankaan moni tiennyt!mutta nyt sen tietään holmompikin.
Siitä pumpusta,sitä ei voi ostaa uutta,ei ainakaan suomesta,joten tämän suhteen sen hinta voi vitullisen kallis,jos jollain hyllyssä sellainen olisi.Joten taidetaan sittenkin ryhtyä tähän suomalais-ugrilaiseen rakenteluun ja fiksataan se vanha pumppu kuntoon(jotenkin)
kysellä Stormilta,sillä on yllättävän hyvin osia ja tiivisteitä vanhempiinkin pyöriin.Toinen paikka on Kalle`s motor jolla on vanhempien hondien varaosia
muuta kuin kokonaisen pumpun, joten Brant ei tietysti osaa muuta myydä. Onko niin, että koneeseen myytävässä tiiviste- tai stefasarjassakaan ei ole kyseistä stefaa. Mitkä ovat stefan strategiset mitat? Itselle on tulossa myös Tuutti, joten asia kiinnostaa.
Joo,tilanne on nyt se,että Storm:t ja varmaankin kaikki Suomen firmat on koluttu läpi.Istuin noin vuosi sitten koko päivän puhelimen ääressä,sain aina uuden numeron,josta apu varmasti löytyisi,mutta ei.Taisin kiertää koko suomen se päivän aikana.Muutamassa paikassa tiedostettiin tämä minun ongelma,kerrottiin että tiettyinä aikoina 70 luvun alussa on tehty amerikan markkinoille erilaisella öljypumpulla olevia tuutteja (K1) mallia ainakin,ja se poikkeus on näiden kahden pumppupesän välissä oleva stefa.Sen mittaa en nyt pysty antamaan koska pumppu on nyt muualla ja en muista niitä mittoja,mutta sen verran erikoinen tämä stefa on,ettei mikään katologi sitä tunnista.Reilut vuosi sitten Brandt olisi tilannut sen,myyjä ilmoitti hinnan 800 euroa,pyörän omistaja meinasi perseelleen lentää kun kuuli uutisen,emme sitä silloin ostaneet,vaan jätimme asian muhimaan reiluksi vuodeksi,nyt sitä ei saa edes Brandt.lta .Pitää suuntaa katseet Jenkkeihin ,jos siellä olisi osia tai koko pumppu.Ps.siksi tämä asia vähän "närästää" vaikka pyörä ei minun olekaan,koska ko.pumppu on muuten täysin kunnossa oleva,täysi mitoissaan,vain se P....leen 3-4 eron stefa puuttuu tai sitten otamme riskin ja koneistamme isommalle stefalle paikan.
Kysyit siitä tiivistesarjoista.Täydellisessä sarjassa on öljynpumpun tiivisteitä,mutta esim Storm:ssa myytävässä sarjassa ei ole juuri tähän malliin käyviä tiivareita,Vein sen sarjan takaisin ja kundit katsoivat vähän "ihmeissään"
koko tapausta.Myyjä sanoi,ettei ole tormännyt koskaan moiseen ongelmaan.Voin tammikuun alkupäivinä laittaa ne mitat tähän foorumiin,niin saatte sitten vertailla.
Kannattaa sitten varmaan aloittaa se netin avulla jenkkilästä etsiminen. Siellä on paljon harrastajakantaa, joten jos löytyy varaosanumero, ei kun googlettamaan. Ja hinnat ovat yleensä edullisempia.
Pumpun pesän mitta on 15x3mm ja akselin mitta on
noin 10,2mm(mitattu minun työntömitalla)joten ei niin tarkka.Tässä kun taas nenä kiinni netissä olin koko päivän,törmäsin tälläiseen nettisivuun.
www.xs-parts.co.uk ja siellä oli stefoja myynnissä.Löytyi sellainen koko kuin 5x10,5x3.
Mitäs luulette,ajaiskohan tuo asiansa vai pitääkö jatkaa etsimistä??
hakusanalla "Simmerring A 10x15x3 VC". Ainakin Googlen mukaan tuollainen tiiviste on olemassa jollakin puolalaisella? laakerifirmalla. Täytyy katsoa työpaikan tiivistetoimittajien luettelosta ensi viikolla tarkemmin.
Kiitoksia paljon,että laitoit tulemaan tämän linkin.Homma rupee pikkuhiljaa selkeytymään.
Jos saat tietää lisää tästä asiasta,niin laittaisitko siitä tietoa tälle sivulle,niin muutkin saavat lukea.
Vielä kiitos!
Jokaikiseen merkkiin,malliin,ja vuosimalliin löytyy stefoja.Pitää vain tietää mitat.Laakerifirmoista kannattaa kysyä ensin.
Itse kyselin huvikseni mitoilla etuputkien stefoja laakeriputiikista, mutta vakiokirjat eivät ko. kokoa tunteneet. Eihän ne Stormiltakaan kauhean kalliit olleet, joten en viitsinyt sitten enempi etsiä.
on 00129573. Maahantuoja Freudenberg Simrit Oy Olarinluoma 11A Espoo p.09 4520180 Kysy heiltä, onko tuontiohjelmassa tai pystyvätkö sellaisen hommaamaan. Sivu, jolta tuo löytyi saattaa vaatia rekisteröitymisen.
http://www.simrit.de/D/start.htm
sivulta klikkaa alapalkista Simmerring. Odota hetki latautumista, niin vasemmalle avautuvasta polusta voi produktsuchella etsiä koon mukaan stefoja.
vanhassa tiivisteessä millainen ulkokuori ja jousi tiivistehuulen ympärillä. Tässä mallissa sitä ei ole:
Außenmantel: Metallgehäuse
Dichtlippe ohne Feder
joten voipi olla, ettei sittenkään olisi sopiva.
Ei oikein muistu mieleen,joten on sellainen fiilis,että siinä oli peltinen ulkoreunus,mutta siitä jousisysteemistä ei mitään muistikuvaa.Heitin sen vanhan tietysti roskiin heti kun purin pumpun,koska kuvittelin että uuden saa tosta vaan!