Hei
Aluksi hieman taustaa:
Olen 17-vuotias nuori, ja menkat on olleet säännölliset jo n.4½ vuoden ajan. Aiemmin söin pillereitä, mutta lopetin ne. nyt aloitin uudestaan noin vuoden tauon jälkeen. papa-koe oli kuukausi sitten eikä mitään vikaa ollut, sain alottaa samat pillerit kuin vuosi sitten. nyt olen syönyt kohta ensimmäisen kuukauden näitä pillereitä.
minä ja poikaystäväni olemme olleet aika usein yhdynnässä, ja nyt viime päivien aikana on tullut yhdynnän aikana (ja hieman jälkeen) ruskeaa, tai veristä vuotoa, en ole aivan varma kumpaa se on (rusehtavaa valkovuotoa vai verta)poikaystäväni huolestui ja pidimme taukoa, koska ajattelimme että olisi emättimeen tullut jokin haavauma tai vastaava, mut ei ilmeisesti niin ole käynyt. vuoto jatkuu yhä, tänään ilmeni rusehtavaa valkovuotoa.. edellisistä kuukautisista on n. 2 viikkoa, seuraavat alkaa noin 11 päivän päästä..
epäilimme raskautta ennen pillereiden aloitusta, mutta testit näyttivät negatiivista.
osaisiko joku sanoa mistä mahdollisesti voisi olla kyse?
kiitos jo näin etukäteen..
Aluksi hieman taustaa:
Olen 17-vuotias nuori, ja menkat on olleet säännölliset jo n.4½ vuoden ajan. Aiemmin söin pillereitä, mutta lopetin ne. nyt aloitin uudestaan noin vuoden tauon jälkeen. papa-koe oli kuukausi sitten eikä mitään vikaa ollut, sain alottaa samat pillerit kuin vuosi sitten. nyt olen syönyt kohta ensimmäisen kuukauden näitä pillereitä.
minä ja poikaystäväni olemme olleet aika usein yhdynnässä, ja nyt viime päivien aikana on tullut yhdynnän aikana (ja hieman jälkeen) ruskeaa, tai veristä vuotoa, en ole aivan varma kumpaa se on (rusehtavaa valkovuotoa vai verta)poikaystäväni huolestui ja pidimme taukoa, koska ajattelimme että olisi emättimeen tullut jokin haavauma tai vastaava, mut ei ilmeisesti niin ole käynyt. vuoto jatkuu yhä, tänään ilmeni rusehtavaa valkovuotoa.. edellisistä kuukautisista on n. 2 viikkoa, seuraavat alkaa noin 11 päivän päästä..
epäilimme raskautta ennen pillereiden aloitusta, mutta testit näyttivät negatiivista.
osaisiko joku sanoa mistä mahdollisesti voisi olla kyse?
kiitos jo näin etukäteen..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moips.. Itellä kävi samalla lailla.. siis lopetin väliaikasesti pillerit tosin vaan pariksi kuukaudeksi ja kun alotin uuden liuskan niin tuli pari viikkoo rusehtavaa vuotoa.. se oli varmaan verta.. Mut nyt se on mennyt ohi! Jos jatkuu pitkään niin kannattaa tietysti käydä lääkärillä mutta se on varmaan rusehtavaa verta..
kiitos kauheasti, toivon että kyse olisi vain tuosta..... :)