Nopeustesti

jopi

Sain sellaisen osoitteen jolla voi testata laajakaistan nopeutta. Mulla on SONERAN laajakaista 512kbs. Ja testiohjelman tekemän testin mukaan nopeus on vain 430 eli aikamoinen heitto jos pitää paikkansa. Kokeilkaa osoitteessa http://myip.kolumbus.fi8000/speedtest/

22

20728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivua ei voi näyttää

      olis ollu todella MIELENKIINTOISTA testata tää etana

      • http://www.msoynet.fi/speed...

      • http://www.msoynet.fi/speed...
        http://www.msoynet.fi/speed... kirjoitti:

        http://www.msoynet.fi/speed.htm

        Sonera laajakaista 512 liittymä ja 429,70 eli aika lailla sama kuin alkuperäisellä kysyjällä...


      • ja tällane tulos

      • tämä toimii

        Nämä nopeustestit toimii:

        http://myip.kolumbus.fi:8000/speedtest/
        http://www.msoynet.fi/speed.htm
        http://www.alken.nl/speedtest/index.php
        http://kuivuri.pp.htv.fi/speed/
        http://us.mcafee.com/root/speedometer/default.asp


      • olla mahdollista

      • 801.73 kbit/s
        http://www.msoynet.fi/speed... kirjoitti:

        Sonera laajakaista 512 liittymä ja 429,70 eli aika lailla sama kuin alkuperäisellä kysyjällä...

        801.73 kbit/s


      • alimillaan 3600

    • soneran 24Mb

      ja nopeuteni on keskimäärin 10Mbs. Niin että ei sieltä koskaan tule sitä mitä myydään. Nopeudet ovat nk. maksiminopeuksia. Hauskaa olisi tietää onko nopeudet koskaan edes lähellä tuota maximinopeutta. Nopeustestejäkin on erilaisia, jotka mittaavat hiukan eri tavoin nopeutta eli antavat melkolailla erilaisia tuloksia. Verratkaapa esim. seuraavaa kahta nopeusmittaria.

      http://www.internetfrog.com/mypc/speedtest/
      http://myip.kolumbus.fi:8000/speedtest/

      Ero on aika merkittävä, eikö?

      • jopi

        Sama tulos oli molemmilla eli 430, huijataanko meitä?
        Maksu ainakin peritään 512 mukaan.


      • sieltä
        jopi kirjoitti:

        Sama tulos oli molemmilla eli 430, huijataanko meitä?
        Maksu ainakin peritään 512 mukaan.

        oikeasti tule sitä lukemaa jonka operaattori ilmoittaa!! Ehkä joskus hetkellisesti voi tsägällä tulla. Firmat voi halutessaan laittaa rahaa tiskiin ja hommata takuukaistaa (jolloin nopeus on oikeasti jotain sovittua), mutta se maksaa ja paljon.


      • abcdefg....

        Itse sain puolelta vuodelta rahat takasi ku lupasivat 24megaa ja tornista ei tullu kun 8megaa koneelle, soitin kuluttaja asiamiehet, se akka ei ainakaan liikauttanu korvaasakkaa, mutta asianajaja ku soitti niin rupes asialle tapahtuu. Ensin ravasivat soneran miehet jokapäivä kotona-mastolla-kotona-mastolla, jotta saisivat sen lupaaman 24megaa, mutta kun eivät saaneet niin rahat tuli vaan tilille ja pahoittelivat ja maksan nyt 8megasesta. Jos ei näytä niin soittakaa sille yhtiölle ja sanokaa et rahat tänne tai täst tulee poliisi asia!!!


    • Pedro

      Varmin testi on kokeilla ftp.funet.fi/dev ladata tiedosto ja katsoa mihin se käytännössä latausnopeus jää. Nuo nopeustestit ei anna tarkkoja lukuja.

    • seiko

      1930.9 kbit/s tuli kaksmegasella 29.12.05 ja testi paikka oli msoy:n testeri.

    • jobe2

      lataa itsellesi tp312eng
      nopeustesti softa
      se on ruotsin kuluttajaviranomaisten virallinen
      nopeustesti joten on aika luotettava

    • tai jotain.

      "Lisäksi liittymän nopeus on aina ns. nimellisnopeus, mikä tarkoittaa yhteysnopeutta asiakkaan adsl-modeemin ja operaattorin puhelinkeskuksessa olevan adsl-laitteiston välillä. Todellinen hyötykuorma, eli liittymänopeus jolla tietoa voidaan siirtää, on noin 85 - 90% nimellisnopeudesta. Syynä vähentymiseen on IP-paketin otsikkokentän viemä tila sekä TCP/IP muunnos ATM-soluksi. Nämä ovat siis TCP/IP -liikenteen ominaisuuksia, jotka ovat samanlaisia kaikilla toimittajilla. Lisäksi vaikuttavat siirtoyhteyden ruuhkaisuus ko. hetkellä, sekä palvelimen (jolta imuroidaan) ruuhkaisuus ja liitäntänopeus internetiin."
      Tämä suora lainaus: http://www.elisa.fi/laajakaista/tuki/nopeusmuutos/
      ja lisää tietoa löytyy kun googleen hakusanaksi adsl hyötykuorma. Ja ei muuta kuin opiskelemaan...

    • ranx

      Itselläni on 1mbit ADSL-liittymä Soneralta ja olen testannut nopeutta 3-4 suomalaisella eri serverillä olevalla testerillä. Nopeus vaihtelee 840 ja 860kbit välillä. Nopeustestihän on riippuvainen yhteydestä joka koneesi ja testaavan ohjelman välillä on. Yleensä ulkomaalaiset testit näyttävät (ainakin) 1mbit-liittymillä helposti 100kbit alempia tuloksia. Tuollainen 800-900kbit on normaali tulos.

      • kyrsiintynyt

        8 M liittymä ja speedtest.net = 4,5 M ja soneran oma nopeustesti näyttää 4,17 M nopeuksia

        eli aikas rujoa että luvatusta saa vain puolet. Ollut joskus kesäaikaan 7M jopa nopeus ...
        Rahastustahan se .


    • perustyytyväinen

      Soneran Extra-liittymällä nopeus vastaa luvattua (talossa on tosin valokaapelit, joten se auttanee myös asiaa). Nyt Sonera tarjosi ilmaiseksi vappuun asti 100 megan yhteyden (omani on 10 megainen). Ongelmana on tosin se, että oma WLAN-pääte ei riitä, eli nopeus on vain 22 megan luokkaa. Oli miten oli, tämä nyt esimerkkinä siitä, että myös omat vermeet vaikuttavat yhteyden todelliseen nopeuteen.

      Perussurffailussa ei huomaa mitään eroa tuon 10 tai 22 megan välillä. Leffojen katsominen netistä on hitusen aiempaa nopeampaa - eipä juuri siinäkään eroa huomaa. Työasioissa joudun myös käyttämään nettiä ja lataamaan isoja tiedostoja, ja FTP-käytössä nopeus kyllä jonkin verran vaikuttaa. Tosin siinä vaikuttaa paljon sekin, millä nopeudella tavaraa toisesta päästä lähtee.

      No, olen ollut Soneraan melko tyytyväinen. Nopeus on ollut luvatunlainen, eikä katkoja ole ollut. Ikävänä puolena on se, että määräaikaisuuden loputtua yhteyden hinta nousi noin 30%:a. Ei tuo vieläkään kallis ole verrattuna kilpailijoihin, mutta toki hieman ärsyttävää silti. Jos nyt vaihtaisin 100 megan liittymään ja tekisin uuden 24 kk:n määräaikaisen sopimuksen, saisin sen samalla hinnalla kuin nykyisen 10-megaisen liittymäni. Mutta jotta uudesta liittymästä siis saisi kaiken irti, joutuisin samalla myös hankkimaan uuden WLAN-päätteen.

      • 054

        Juu lankaliittymähän se pitäis olla, jos niitä isoja nopeuxia halajaa (ei ADSL).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16973
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4694
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      298
      2676
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      138
      1954
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1569
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      16
      1429
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      19
      1155
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      10
      1079
    Aihe