Olen tänä vuonna joutunut käyttämään jo neljä kuuria erilaisia antibiotteja, ja nyt vaikuttaa siltä että kehostani on tullut äärimmäisen yliherkkä. Lähes mikä tahansa saattaa nostaa kutisevat urtikariapaukamat pintaan; juuri tällä hetkellä kehoni kutisee kauttaaltaan koska äskettäin sivelin jotain Yves Rocherin voidetta käsiini. En ollut tätä voidetta käyttänyt vuoteen tai pariin ja kaapin takaosista löysin, mutta ei siitä aiemmin ole mitään oireita tullut. Mitään muutakaan en nyt keksi kutinani syyksi, juuri hävitin fiikuksenkin joka aiheutti vastaavia kutinoita paukamia kun se alkoi tehdä lehtiä lisää.
Eli siis jos ihan mistä tahansa jo saa allergisia oireita, niin voiko se jotenkin liittyä runsaaseen antibiottien käyttöön? (Käytin kyllä jokaisen kuurin varsin hyvästä syystä.)
Eli siis jos ihan mistä tahansa jo saa allergisia oireita, niin voiko se jotenkin liittyä runsaaseen antibiottien käyttöön? (Käytin kyllä jokaisen kuurin varsin hyvästä syystä.)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Minulla antibioottien syönti pahentaa AINA allergiaa, koska antibiootit tuhoavat myös hyviä bakteereja. Minulla on krooninen urticaria, ollut jo vuosia.
Kannattaa ainakin syödä maitohappobakteereja samalla jos joutuu ottamaan antibioottikuurin. Itse yritän vältellä antibioottikuureja juuri tuon pahenemisen takia.
Hei!
käytät varmaan ihoosi paljon perusvoiteita tai mitä hyvänsä kemikaaleja? Minulla auttoi kun jätin perusvoiteet kokonaan pois. Ensin paheni ihottuma muutaman päivän, sitten radikaali paraneminen!
Mikä tahansa kemikaali saattaa aiheuttaa ongelmia, myös ns. luonnonaineet kuten aloegeeli. Eroon kaikista ylimääräisistä kemikaaleista shamppoissa, pesuaineissa, meikeissä ja ruuassa.
Juu ja kannattaa välttää varsinkin kaikenlaisia ylihajustettuja tuotteita. Minä käytän harvoin juuri mitään voiteita, mutta kun tuolla kaapin pohjalla oli tuota YR:n jotain litkua... Olen ennenkin kuullut ihmisten saaneen allergisia oireita juuri YR:n tuotteista, mm. oma veljeni taisi kerran saada jostakin, joka samoin kuin tämä omani oli jo varsin vanha tuote. Niissä kai ne myrkyt oikein pahenevat sitten.
Sain Ditrim-Duplo-kuurin (Sulfa)tulehdukseen ja jo kuurin alussa alkoi kutista kummasti iholla. Kolme päivää ennen kuurin loppumista iski urtikaria. Paukamia tuli milloin mihinkin ja kutina on melkoista. Onneksi kotona oli kortisonivoidetta, jolla sai pahimmat kutinat kuriin. Tämän jälkeen kutisi lähes kaikki. Paitoja piti vaihdella tämän tästä ja olo oli tosi veemäinen. Nyt ei tuota sulfaa saa enää koskaan käyttää, sanoi lääkäri.
Sain joskus nuorena Flagyl-antibiooteista ihottumaa ja myös se lääke on pannassa. Samoin on käynyt kaikille Canesten-lääkkeille. Mikähän mahtaa olla seuraavaksi poisjäävien listalla ?