Suomi24:n suosituimpien keskustelupalstojen joukossa vuonna 2005 ikäluokka 50 on kuudennella sijalla, 40 on päässyt paikalle 13.
Sitä vastoin 60 ei ole mahtunut edes 50 parhaan joukkoon...
Nuoremmilla näkyy olevan enemmän aikaa pälpättämiseen, vai mitä?
Sitä vastoin 60 ei ole mahtunut edes 50 parhaan joukkoon...
Nuoremmilla näkyy olevan enemmän aikaa pälpättämiseen, vai mitä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinähän olet oikein tilastonikkarien unelma! :D
(tässä kohtaa yleensä toivotettaisiin Hyvää Uutta Vuotta vaan sullekin)
Entäpäs..jos me olemmekin vain jättäneet äfvän räppäilemisen vähemmälle?
Lasketaanko muuten nuo poistetut sanomat tilastoihin?
Niin, kaikesta huolimatta kaikkea hyvää meille!
...muutaman sanan johonkin ketjuun on kirjoittanut, niin joku, nuorempi tai vanhempi, on kehottelemassa pysymään pois palstalta.
Eikä kysymys ollut sen kummemmasta kuin omasta mielipiteestä.
Enpä ihmettele tämän palstan hiljaisuutta.
(eikäs noita vastauksia kysymyksiinkään niin tuhkatiheään näytä tipahtelevan:)
Koskahan jollakulla olisi aikaa vastata vastakysymyksiin?
Huomasin saman ja ihmettelin itsekseni mistä se voi johtua.Johtuisko siitä ettei tämä meidän ikäryhmä vielä kovin laajalti osaa käyttää tietokonetta?
Minulla on ystäviä, jotka ovat jopa nuorempia kuin minä (olen siis 60). Eivät he osaa käyttää tietokonetta ollenkaan, eivät edes uskalla koskea koneeseen. Miten sellaiset kirjoittelisivat tällä palstalla. Tutkisipa jokin taho monellako kuusikymppisellä on tietokone ja moniko osaa käyttää. On niitä turhempiakin tutkimuksia tehty!
Eräs syy selviää, kun seurailee kuolinilmoituksia; meidän ikäryhmämme 60 jokainen vuosiluokka pienenee kiihtyvässä tahdissa. Meitä on siis selvästi vähemmän kuin ihmisiä nuoremmissa ikäluokissa.
Myös tietokoneen käyttäjiä on joukossamme vähemmän.
Ehkäpä myös kirjoitamme vähemmän.
Missäs me sitä paitsi parempia olisimme kuin nuoremmat?
Ehkeivät ne näe sentään olevan aiheellista ruikuttaa eläkkeistä.
Löysin sattumalta tämmösen osaston täältä ko laittelin ilimotuksia tuonne osto-puolelle. Kyllä täällä vilske alakaa ko kerron ikätovereilleni tästä. Joutusaa kulluu illat ko napsuttelee tätä porinaa iliman ääntä. Ny on uunissa paistumassa hirvenlihaa ni kyttään samalla sitä. Niipä ootappa aikas nii et pysy kelekasa.